Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor kazanmak için oynamalı

Konyaspor zorlu bir sezon geçiriyor. Bir yandan Süper Lig’de geçtiğimiz yıl elde edilen başarıyı yeniden yakalama konusunda baskı hissederken diğer yandan UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı maçlardan hem tecrübe kazanmak hem de taraftarın gönlünü kırmayacak sonuçlar elde etmeye çalışıyor.

Avrupa Ligi’ne direkt katıldığı için hazırlık dönemi rahat geçti ancak psikolojik olarak lig ve Avrupa maçlarının birlikte başlaması takımın kimyasını az da olsa bozdu. Aykut Kocaman da aynı bocalamayı yaşadı. Oyuncularının özellikle Avrupa Ligi’ndeki maçlarda sakin oynamalarını sağlayamadı. Bu o kadar da kolay değil tabi. Kendisine hak veriyorum.

Ligde alınan istikrarsız sonuçlar endişeyi de beraberinde getirdi ama Kocaman, belli bir düzeyin altına takımını düşürmemeyi başardı. Beraberliğe oynaması onun takımı kötü oynattığı değil daha kötü oynamasının ve motivasyonun düşmesinin önüne geçtiği anlamına geliyor.

Başakşehir maçında da bunu gördük. Alınan bir puan çok önemliydi ve hem Braga hem de Fenerbahçe karşısına çıkacak takımın rahatlamasını sağladı.

Şimdi Konyaspor’un önü açıldı. Taraftarın da katkısıyla zor günler yaşayan Braga maçında rahat oynamaları halinde puan ya da puanlar alınması işten bile değil. Bu maç için dikkat edilmesi gereken nokta orta sahada dirençli bir ekip oluşturmak. Fenerbahçe maçına saklanacak oyuncular Braga maçının çöpe gitmesine neden olabilir. Bu maçtan kötü sonuç alınırsa zaten Fenerbahçe maçını etkileyebilir. Bu nedenle iki maça da mümkün olan en iyi kadroyla, yorulma etkisini göz önünde bulundurmadan, çıkılması gerekiyor.

Haftada iki maç oynayan tek takım Konyaspor değil. İki maça da kazanmak için çıkmaktan başka çare yok. 

Önceki ve Sonraki Yazılar