Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları

BABA AYHAN AYTEKİN – OĞUL SAVAŞ AYTEKİN

 

Aslen Karadiğin’li olan ve halen bisiklet antrenörlüğü yapan Ayhan Aytekin bu branşta zamanın elit sporcularındandı.

Konya’da bazı babalar vardır. Önce Çocuklarını yetiştirirler. Güreş antrenörü Duran Koçak’ın oğulları Erdoğan Koçak ve Sümer Koçak’ı yetiştirdiği. Milli Bisikletçi- Antrenör Nusret Ergül’ün oğlu Savaş Ergül’ü, Milli Bisikletçi Seyit Kırmızı oğlu Hasan Kırmızı’yı, Futbol oynayıp antrenörlük yapan Mehmet Köseler oğulları M.Ali Köseler ve Muammer Köseler’i yetiştirdiği gibi. Eski şampiyon Antrenör Ayhan Aytekin’de oğlu Savaş Aytekin’i yetiştirdi.

AYHAN AYTEKİN (1965)

 

1965 Karadiğin doğumlu Ayhan Aytekin kunduracı çırağı olarak mesleğini yaparken yollarda koşu bisikletleriyle antrenman yapan sporcuları gıpta ile izlemekte ve bu konuda hayaller kurmaktaydı. Bu istekle Ayhan Aytekin 1982 yılında Konya Yıldızlarının seçildiği düz bisiklet yarışlarına girerek Ereğli Yol’undaki yarışta 8.Hatıp Yolu’ndaki yarışta ise 4. oldu. Aytekin bir anda kendini Antrenör Sadık Keleş yönetiminde bisiklet salonunda antrenmanlarda buldu. Ayhan Aytekin kuvveti, hırsı, yeteneği ve gayreti ile bir yıl içinde Milli Takımda yarışmaya başladı. 1983 yılında ilki Konya’da yapılan Balkan Bisiklet Şampiyonası’nda yarıştı.

Aytekin’in spor yaptığı dönem, Konya’da bu branş için en avantajlı yıllardı. Federasyon Başkanı Cemil Ergen, Konya’da İl Müdürlüğü yapmış, 1970’li yıllarda bisikletin yükselmesi için gayret etmiş bir Karadenizliydi. O yılların İl Müdürü Vezir Balcıoğlu, zaten Konya’da 6 branşta spor yapmış, spor müptelası bir kişiydi. Federasyon As Başkanlığı yapan Balcıoğlu, Süleyman Okur, Seyit Koyuncu rahmetli, ,İl Temsilcisi Nail Bülbül Konyalı eski atletlerden o yıllarda Tarım Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Keten, Köy Hizmetleri Konya İl Müdürü Karadenizli Kenan Veziroğlu başta olmak üzere bisiklet camiasındaki heyecan Konya bisikleti için büyük avantajdı. Dolaysıyla bu dönemin artılarından tüm bisikletçiler gibi Ayhan Aytekin’de yararlandı. Kısa sürede yokuşçuluğu ön plana çıkan Aytekin Milli Takımın değişmez elemanı oldu ve Turlarda mavi formanın gediklisi oldu. 1 yıl B Milli Takımı’nda koşan yıldızımız 14 yıl A Milli Takım formasını 350 seferden fazla giydi. O artık Milli Takımın gediklisiydi. Sürekli kamplar yarışlar onun hayat tarzı oldu. Turun birinden diğerine, kampın birinden diğerine. İşte Ayhan Aytekin’in katıldığı Turlar.

            Bulgaristan Turu (2 sefer), Yunanistan Turu (3sefer), Mısır Turu (2 sefer, Klasman ikinciliği), Yugoslavya Turu (4 sefer), Romanya Turu (2 sefer), Arnavutluk Turu (1 sefer, 1 sefer Klasman birinciliği), İran Turu (1 sefer, Klasman ikinciliği), Almanya (1984 Niğdeya Saksonya Turu),1982 Akdeniz Oyunları (Suriye), 1993 Akdeniz Oyunları (Fransa)

            Zaman zaman Milli Takım’da Nusret Ergül ve Mustafa Palaska antrenörler nezaretinde çalışan ve yarışan Ayhan Aytekin 1988 sonrasında 4 yıl Türkiye’de kalan Polonyalı antrenör Marion Bednarek nezaretinde bisiklet sporu yaptı.

            1988 yılında Bursa’da yapılan Balkan Şampiyonası’nda 3.olan Milli Takım’da yarışma şerefine erişen şampiyonumuz 1984 yılında Bursa’da yapılan 152 km lik Yol Yarışı’nda ve 1982 yılında Sakarya’da yapılan 153 km. lik Yol Yarışı’nda Türkiye Şampiyonu oldu. 1987 ve 1988 yılında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda 2 sefer Genel Klasman üçüncülüğü 1991 yılında aynı Tur İkinciliği kazanan Ayhan Aytekin’in diğer 2.ve 3.lükleri saymakla bitmez.

            Konya’da uzun süre bisiklet sporu yapanlar arsında olan Ayhan Aytekin, Antrenör Seyit Kırmızı nezaretinde Köy Hizmetleri forması giyerken aynı kulüpte 2000 yılı Mayıs ayında antrenörlüğe başladı. Birçok genç şampiyon yetiştirdi.

            1980’li yıllar ve 1990’lı yıllarda spor yapan ve 14 yıldır antrenörlük yapan Milli Takımın da bankosu Ayhan Aytekin halen Konya Büyükşehir Belediyespor Bisiklet Takımı’nın antrenörlüğünü yapmaktadır.

 

SAVAŞ AYTEKİN (1988)

 

Bisikletçi- Bisiklet Antrenörü Ayhan Aytekin’in oğlu olan Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunu ve halen Yedek Subay olarak Tekirdağ’da vatani görevini yapan Savaş Aytekin, bisiklet sporuna 2001 yılında babasının teşvikiyle başladı.

            Köy Hizmetleri forması ile antrenörü ve babası olan Ayhan Aytekin’in nezaretinde pedal çevirerek, antrenman yaparak müsabakalara hazırlandı. İlk Milli formasını 2005 yılında Balkan Şampiyonası’nda, ikincisini ise 2006 yılında Balkan Şampiyonası’nda giydi. Üçüncü Ay Yıldız’lı formayı ise 2008 yılında Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda giydi.

Savaş Aytekin sarı-siyah formasını giydiği Köy Hizmetleri Kulübü, 2006 yılında isim değiştirerek Özel İdarespor, 2014 yılı Ocak ayında da Konya Büyükşehirspor oldu.

 2003 yılında Gaziantep’te yapılan Puanlı Yol Yarışı’nda, 2004 yılında Kastamonu’da Yıldızlar Yol Yarışında, 2005 yılında Osmaniye - Kozanlı Gençler Yol Yarışı’nda ve aynı yıl Genel Klasman birincilikleri yanında, Osmaniye-Kozanlı Kriteryum yarışlarında da 2. olmuştu.

            Antrenörlüğünü yalnızca Milli Takım’da Suat Toygor yaparken, diğer tüm yarışlara babası Ayhan Aytekin hazırladı.

            Güçlü fiziği ile gelecek vaat eden Savaş Aytekin 2009–2013 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğrenimini sürdürürken zaman zaman antrenmanlarını aksatsa da yılmadı, kilometrelere meydan okudu. Savaş Aytekin terhis sonrası pedal çevirmek için Tekirdağ’da 3 aydan gün sayıyor.


foto-1-067.jpg

Balkan üçüncülüğü madalyasını boynuna takan şeref kürsüsünde ay yıldızlı takım arkadaşları Salih Korkmaz, Mehmet Küçükçrezci ve Yaşar Tekin’le

foto-2-063.jpg

Köy Hizmetleri Bisiklet Takımı

Taner Çalışkan, Savaş Aytekin, Bekir Akdilek, Kulüb Başkanı Mustafa Kömür, Mehmet Altun, Yasin Palaşahin, Antrenör Ayhan Aytekin ve Mustafa Çarşı

foto-3-051.jpg

Birinciliği kapan Savaş Aytekin, antrenörü ve babası Ayhan Aytekin mutluluğu beraber yaşadılar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.