Konya’da İyi Şeyler Oluyor

Hayat okullarının basamaklarını daha yeni çıkıyor olanlar için ya da çıktığını sanıp aslında hep aynı yerde olanlar için birkaç bir şey söyleyip gideceğim.

Öncelikle Ramazan hepimize hayırlar getirsin. İyi şeyler eklensin ömrünüze, güzel dualarınız kabul olsun… Güzellik demişken Konya’da da iyi şeyler oluyor. Ramazan vesilesi ile iyi bir şeylerden bahsetmek isterim.

Gençlerimizin (bizler de dâhil) sıkıntıları, geçirdikleri yol kazalarını hepimiz biliyoruz. Günümüzde bunun en iyi televizyonla, sosyal medya ile yapıldığını da biliyoruz. Birileri hiç ölmeyecekmiş gibi çalışıyorlar biliyorsunuz. Bu birileri dediğim bizden olmayanlar, aklınıza ilk kim geliyorsa artık, İngiliz olur Amerikalı olur içimizdeki Fransızlar olur… Olur yani.  Bunu oturup düşündüğünüz zaman acayip şeylerle karşılaşıyoruz. Artık hepimiz onlar gibi düğün yapıp, onlar gibi yiyip içiyor. Artık geleneklerimiz göreneklerimiz değişiyor, yavaşça onlara benziyoruz. Bizi içeriden çökertmek konusunda çok başarılılar.

Peki soru şu; biz ne yapıyoruz?

Çoğumuz bir şey yapmıyoruz belki ama bir avuç insan bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

Konya’da, Erdemliler Hareketi Platformu İz Sür İz Bırak Projesi ile genç kızlara, mübarek annelerimizi anlatmaya çalışıyorlar. Bu projenin içine Kuran’ı Kerim’deki 4 annemiz ve diğer mübarek, övgüye layık kadınları da dâhil etmişler. Platformun bünyesinde 44 tane STK var ve onların içinden gelen yazar, vaize, aktivist kadınlar bu vesile ile bir araya geliyorlar.

En önemlisi farkındalık. Platform yöneticileri, bu anneleri tanıtmanın riskli olduğunun farkındalar. Bu yüzden anlatıcıların da eğitildiği bir eylem planı ortaya koymuşlar. Önce anlatıcılar eğitilmiş, sonra bu anlatıcı hanımlar küçük kızlara ders niteliğinde sunumlar yapmışlar. Sonuçta rol modelleri anlatacak kadının da rol model olması lazım. Bu projenin hâlihazırda devam ettiğini ve uzun yıllar devam etmesi gerekliliğini de yazmak lazım.

Her annemizle ilgili şimdi İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında proje okullarda sunumlar yapılıyor. Tabii bunları değerler eğitimi dersleri kapsamında ya da öğrencilerin boş vakitlerinde yapıyorlar. Yani çocukların diğer ders saatleri ile ilgili hakka girilmiyor.

En önemlisi sunumların geri dönüşlerinin başarılı ve doyurucu olması… Bunu duyunca mutlu oldum sevindim. Her hafta bir şeylerden şikâyet etmekten yorulmuş bir genç kardeşiniz olarak Konya’da böyle bir kulvarda birilerinin çalışıyor olması çok önemli ve sevindirici. Neden? Çünkü gelecek nesiller annelerimizi öğrenmez bilmezler ise, hak ve hakikati nasıl savunacaklar?

Hepimizin ihtiyacı var aslında. Hz. Meryem’in geçirdiği imtihanı bilmemiz lazım. Onun sabrını, metanetini bilmemiz lazım. Ancak o zaman Allah’ın kudretini her daim hatırlarız.

Platform başkanı çalışanları emek veren hanımlar olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkür etmek gerek. Bir kitaptan öğrenmekle, bir insandan öğrenmek arasındaki farkı göstermeye niyet ettikleri ve bu yolda emin adımlarla yürüdükleri için.

Biz şuna iman ediyoruz. Allah bizim hangi durumlarda ne yapacağımızı, neyin bizim için iyi olduğunu, ne yaparsak kazanacağımızı ne yaparsak kaybedeceğimizi biliyor. Bizim bu mübarek günlerde duamız; “Allah katında övgüye layık ve örnek gösterilebilecek bireyler olabilmek” olsun.

Hepimiz için hayırlı kapıların açılacağı bir Ramazan duasıyla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum