Konya’da bütün evler kitap açacak

Kitap çam ağacı gibidir. Çam nasıl 12 ay yeşil kalır ve yapraklarını dökmezse kitap da yıl boyunca evleri yeşertmeye devam eder.

Biz kitaba inanıyoruz.

Biz kitabın gücüne inanıyoruz.

Kitap, dünyamızı aydınlatan bir meşaledir.

Nasıl güneş girmeyen eve doktor girerse kitap girmeyen eve de cehalet girer, huzursuzluk girer, her şey girer.

Kitap, beyin vitaminidir. Vücudun vitaminleri nasıl besin yoluyla alınıyorsa beyin vitamini de kelimelerdir ve bu da ancak okuma yoluyla gerçekleştirilir.

Mide acıkınca enzim salgılar ve acıktığını beyine bildirir ve o da vücudu harekete geçirir ve bu ihtiyaç giderilir.

Beyin acıkınca maalesef mide gibi bir enzim salgılayamıyor. Böyle olunca vitaminsizlikten kırılıp gitse bile beynimizin açlığını anlayamıyoruz.

Kitapla insan arasında görünür ya da görünmez bir sürü engel var. Bu engellere bir de günümüzde telefon ve internet gibi teknolojik engeller eklendi.

Kitap okumak zordur. Günümüzde bu daha da zorlaşmıştır.

KİTAP DAMAK ZEVKİ

Her insanın bir damak zevki vardır. Bazısı tatlı sever bazısı acı sever, bazısı tuzlu sever bazısı tuzsuz sever. Bazısı meyve sever bazısı da kuruyemiş sever.

Kitap konusunda da aynı şekilde farklı farklı okuma damak zevki olduğuna inanıyorum. Her çocuğun yemek damak zevki farklı olduğu gibi kitap okuma damak zevki de farklıdır.

Burada yapacağımız en önemli iş, her çocuğun kitap okuma damak zevkini bulmaktır. Çocuğun kitap okuma damak zevkini tespit ettikten sonra çocuğun o zevkine göre ona kitap vermeliyiz.

Çocuk, hikaye seviyorsa hikayeden, masal seviyorsa masaldan, şiir seviyorsa şiirden, roman seviyorsa romandan kitap okutmaya başlanmalıdır. Daha sonra sevdiği bu kitaptan kitabın diğer türlerine de ulaşır. Öğretmenlerimizin çocuklarımıza yapacağı en büyük iyiliklerden bir tanesi de öğrencinin kitap damak zevkini tespit etmeleridir.

(KKG) KONYA KİTAP GÜNLERİ

Konya’da her ev kitap açacak.

Birkaç yıldır yapılmayan kitap fuarı bu yıl yapılacak. Emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Kültürün de başkenti olan Konya’da klasik hale gelmiş bir kitap fuarı oluşturulmalıdır. İstanbul TÜYAP ve Ankara KOCATEPE kitap fuarları gibi.

Kitap günleri sayesinde şehrimize 60 kadar yazarımız gelecek. İmza günleri ve söyleşiler düzenlenecek. Konyalılar bu yazarlarımızla tanışma, konuşma ve muhabbet etme imkanı bulacaklar.

Bu kitap günleri çocuklarımız açısından daha da önemlidir. Kitabı ve yazarını yan yana görmeleri ve yazara o kitabı imzalatmaları onların zihinlerinde kitapla ilgili yeni bir sayfa açacaktır. Çocuğun kitaba ve öğrenmeye ilgisini artıracaktır.

Büyük Şehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz taşrada bulunan öğrencilerimizi kitap fuarına taşıyarak büyük bir kültür hizmeti verebilirler. Bu vesileyle Konya merkeze sunulan bu güzelliğe köylerdeki öğrencilerimiz de kavuşur.

Her ilçeden 1000 öğrenciyi kitap fuarına taşıyalım.

Şehrimize gelecek yazarlarımızdan bazıları:

Ali Erkan KAVAKLI, İsmail KILIÇARSLAN, Ahmet ŞİMŞİRGİL, Ersin Nazif GÜRDOĞAN, Erdal DEMİRKIRAN, Yavuz BAHADIROĞLU, Vehbi VAKKASOĞLU, Ahmet ÜMİT, Abdurrahman DİLİPAK, Cem KÜÇÜK, Ahmet Günbay YILDIZ, İpek ONGUN, Sevinç ÇOKUM, İlbey ORTAYLI, Talha UĞURLUEL vb.

Hayat fırsatları değerlendirmekten ibarettir.

Şans, hazır olana gelir.

İmkanları fırsata dönüştürmek en büyük maharettir.

Bu fırsat her zaman gelmez kaçırmayalım.

ALİ ERKAN KAVAKLI’DAN GÜZEL SÖZLER

 • Kendinize güvenin; başkasının başardığını sizin de yapabileceğinizi bilin.
 • Büyük adam olmak için büyük düşünün büyük hedef seçin;
 • Başkasının başardığını tesadüfî olarak görmeyin hiçbir başarı tesadüfî değildir.
 • Büyük hedef seçmek büyük düşünmek insanları başarıya götürür.
 • Azimli ve kararlı olun; Fatih Sultan Mehmet tahta çıkar çıkmaz İstanbul’u almaya karar verdi. 28 defa kuşatılıp alınamayan İstanbul’u aldı.
 • İyimser olun; planlı, devamlı ve ısrarlı bir şekilde çalışın.
 • Ümitsizlik her türlü ilerlemeye engeldir. Hedefin kalbine yürüyün asla vazgeçmeyin.
 • Zamanı verimli kullanın, verimli ders çalışın.
 • Mazeretleri yok edin; hiçbir mazeret yapılmayan işin yerini tutmaz.
 • Doğruluktan ayrılarak ulaşılan başarı felaket de getirebilir.
 • İnanç güçtür, inancınızı asla yitirmeyin.
 • Kitaplarla dost olun, onlar bilginin kaynağıdır, bilgi beynin vitaminidir.
 • Beynimizi bilgiyle beslenmeliyiz. Allah (cc)’ın 'oku' emrine uymalıyız ‘

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum