Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Beştepe’de

Anadolu yerel basınının Seydişehir temsilcisi olarak bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızla buluşmak üzere   Beştepe ziyaretine iştirak ettik.

Doğrusu bu ziyaret süresince oldukça heyecanlı anlar yaşadığımı söyleyebilirim.  Bir dönem, sürekli  olarak ülke  gündemini işgal eden   Beştepe’yi  yakından görmek   ve   bu ülkenin Reisi  Cumhuru ile  buluşmak önemli bir olaydı benim için.

 Sabahın  erken saatinde   başlayan    yolculukla   Beştepe’ye   vardık.  Anadolu'nun  dört  bir yanından   çok sayıda gazeteci    beş tepeye  gelmişti.  Geniş  güvenlik kontrollerinden sonra o meşhur  toplantı  salonuna   alındık..

Bekleme  süresi boyunca bize,  15  Temmuz  şehitlerimizle ilgili görseller sunuldu. Tüm  şehitlerimiz için  dua  ettim ve   hemşehrimiz   Muhsin Kiremitçi’nin   görüntüsün ekrana  yansıması elbette gözlerimi yaşarttı.

Bekleme süresinden sonra,   Sayın  Cumhurbaşkanı salona  girdi. İlk olarak   kürsüye  gelen  Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, yerel medyanın sorunlarını iletti kendisine.

   Hemen on metre uzağımda bulunan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını  dikkatlice  dinledim.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan selamlamasında; "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, bu gazi mekana hoş geldiniz" ifadesini kullandı.

"Yerel basının gücü, demokrasinin gücünü gösterir. Bunun için yerel basının gücünü öyle reytingle, tirajla ölçmek doğru değildir” diye devam etti.

Anadolu yayıncılarının, 15 Temmuz gecesi pek çok yerel yerde, özellikle medyamızın, yerel medyamızın ortak platform oluşturarak darbecilere karşı yayın yapmalarını asla unutamam, unutmayacağız. O gece darbecilerin gerçek yüzlerinin deşifre edilerek, milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkmasında Anadolu Medyasının çok önemli hizmetlerinin geçtiğini biliyorum. Demokrasi nöbetleri bitene kadar devam eden bu omurgalı tavrınız için de her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yerel basının gücü, demokrasinin gücünü gösterir. Bunun için yerel basının gücünü öyle reytingle tirajla ölçmek doğru değildir. Orada kemiyetten çok keyfiyet vardır.

15 Temmuz gecesi yaşananlar bu değişimin ne kadar gerekli olduğunu gösterdi. Mecliste gerek AK Parti gerekse MHP'li arkadaşlarımızın ortak gayretleriyle, dayanışmasıyla bir halk oylaması süreci başlatıldı.

Yapılan değişiklik özetle şudur: Cumhurbaşkanlığı ile başbakanlık birleştiriliyor ama ana muhalefetin başındaki zat hala cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığın birleştirildiğini bilmiyor ya. “Birisi başka partiden, birisi bir başka partiden olursa bu ülkenin hali ne olacak, bunu niye anlatmadılar millete” soruyor.

Recep Tayyip Erdoğan; “geçmişteki sistem nedeniyle Gazi Mustafa Kemal'in İsmet İnönü ile, son dönemde Turgut Özal ile Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ile merhum Bülent Ecevit'in kavgalı oluğunu, anayasa kitapçığı fırlatıldığını, ertesi gün ekonominin adeta deprem geçirdiğini” anımsattı.

Bu kişilerin; “aynı ekolden gelmelerine rağmen bunların yaşandığına” dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi ise biz diyoruz ki Türkiye bir daha bunları yaşamasın. Bu iş Erdoğan'ın işi değil. Burada bir yönetim sistemi oluşturuluyor. Muhalefetin "tek adam" eleştirilerine değinen Erdoğan, bunları söyleyenlerin okumadıkları, okuduklarını da anlamadıkları için cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve tek adam rejimini birbiriyle karıştırdıklarını” söyledi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi demokratik bir sistemdir. Çünkü cumhurbaşkanı halkın yüzde 50+1 oyuyla seçiliyor ama Türkiye'de yüzde 15'le başbakan gördük mü? Gördük. Artık biz bunları görmek istemiyoruz." diye konuştu.

kyhh0581.jpg

“Yeni sistemde her 5 yılda bir sandığın ortaya geleceğini ve milletin takdirinin yenileneceğini” belirten Erdoğan, “bunun istikrarı ve güveni getireceğini” vurguladı.

“Türkiye'de hükümetin 25 günde değiştiği dönemler yaşandığını, böyle bir ülkede istikrar olamayacağını” dile getiren Erdoğan, “1950'den sonra ortalama 16 ayda bir hükümet değişikliği yaşandığını” anlattı.

"Tek adam rejiminde seçim yoktur"

“Yeni sistemde milletin başarılı bulduğu kişinin 5 yıllığına cumhurbaşkanı seçileceğini, aday olup seçilmesi halinde bir 5 yıl daha görev yapabileceğini belirten Erdoğan, üçüncü kez seçilmenin ise mümkün olmadığını”  vurguladı. Konuşma  sonrası gazetecilerin fotoğraf  çektirme isteğini danışmanlara   rağmen  kırmadı  ve gruplar halinde  hatıra  fotoğrafı çektirip,  Kastamonu programı için ayrıldı.

Programın ardından  Cumhurbaşkanı  danışmanı  Mustafa Akışı ziyaret   etme   fırsatımız  oldu. Kendisiyle uzun uzun  sohbet etme   imkanı  bulduk.

Görüşme  ile  ilgili konuları özetleyecek olursak, konular; Seydişehir,  Beyşehir ve Konya   Bölgesini ilgilendiriyordu. Şunu   size  rahatlıkla   söyleyebilirim ki;  Seydişehir’de,  Konya'da ve  Beyşehir'de   ne olup bittiğini   kimin ne yaptığını siyasetin belediyenin ve  kurumların  ne yapıp  ettiğini  çok  iyi  biliyorlar.

Dolayısıyla, Beştepe’de Köşk,   bizlerden bihaber değil. Ülkemizde, ilimizde ilçemizde  neler  olup  bittiğini  çok  iyi biliyorlar ve bunu canlı olarak görmüş olmam da  beni  ziyadesi ile  memnun etmiş bulunmaktadır.

Hulasa verimli, olumlu ve güzel bir ziyaret gerçekleştirmiş olduk. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.