Kokuya alışırsın!!!

 Ereğli belediyesi yerel seçimler öncesi büyük projeleri hayata geçirmek için düğmeye bastı. Ereğli’nin ekolojik dengesini düzelteceği iddia edilen arıtma faaliyete geçti. Arıtılan suyun Akgöl’e gönderilecek olması burada kaybolan doğal hayatı yeniden canlandırması bekleniyor. Beklenen bu güzelliklerin yanında henüz faaliyete geçen ve daha devir dahi alınmayan arıtmadan yayılan koku organize sanayinden sonra hissedilmeye başlandı. Yoldan geçen araçlar aniden karşıladıkları kokunun nereden geldiğini bilmedikleri gibi kokunun çok ağır olduğunda şikayetçi. Bunun yanı sıra sarıtopallı köylüleri koku bu şekilde yayılmaya devam ederse köyde kapı pencere açamayacakları gibi köyü terk etmek durumunda kalabileceklerini ifade ediyorlar. Bunun için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen köylüler, kendilerine mazeret olarak arıtmanın devredilmediği için bakteri atamadıklarını ifade ediyorlar, dediler.

 

Bakalım daha ikinci havuz dolmadan bu şikâyetler varsa tüm havuzlar dolunca neler olacak. Hep birlikte göreceğiz. Yetkililer dedikleri gibi kokuyu yok eden bakteriyi getirirlerse bu sorun olmaz.  Tabi bu arada dost elbette acı söyler. Yetkililer arıtmanın kokmadığını bunu çekemeyenlerin uydurduğunu söylüyorlar. Bence Sarıtopallı Köyü, kargacı Köyü sakinleri ve o tarafta petrol istasyonu olanlara ve rüzgâr estiğinde o tarafa yakın Ereğlililere sormak gerekir. Umudumuz şu ki trilyonluk yatırım heba olmasın. Yoksa kimse çalışmamasını istemez.

 

Hani bir hikâye anlatılır. Kızın birisi şehirden köye gelin gider. Kız çok titizdir. Evin yanında bulunan ahır kokusu çok ağırdır. Kız buna dayanamaz. “ ben bu kokuyu evden çıkarırım” der. Kayınvalidesi de; “ kızım uğraşma alışırsın” der. Kız her gün bıkmadan usanmadan her tarafı yıkar, temizler.

 

O bunu yaparken kaynanası da “alışırsın kızım” der durur. Kız bir sabah kalkar ve “gördünüz mü koku falan kalmadı” der. Kaynanası gülümseyerek “gel kızım seninde burnun alıştı”…

 Köylülerimizde alışana kadar idare edecekler artık.

 

Esnaf sitesinin karşısında düzenleme çalışmalarına başlanmış. Defalarca yazdığımız görüntü kirliliği 4 sene sonra fark edildi. Ama yine eksik, yenilenen alanın karşısında kocaman bir durak var. Görüntü yine arkada kalacak gibi. Burası bu şekilde yapılabiliyordu. Daha önce neden oraya cep yapıldı. Dedik seçimlere ne kaldı.

 

Bu arada kaldırımlardan yürümek Ereğli’de sıkıntı dedik. Kaldırımların yenilenmesi de 4 sene bekledi. Şükür cumhuriyet şehitleri parkı önünden başlanmış. Kaldırımlar sökülmüş. Yenilecekmiş. Şimdi bunları neden yazıyorum. Kasıt aramasın kimse diye yazıyorum. Biz en 4–5 kez buraları haber yaptığımız halde yapılmayıp bu seneye kadar bekletildiği için yazıyorum. Mayıs 1’den Eylül 30’kadar eğer erken seçim kararı alınmazsa 5 ay var. 5 ayda kaldırımlar mı bitecek? Asfalt bekleyen mahalleler mi? Kültür sarayı mı? Bu 5 ayın bir ayını da festivale çıkalım geriye kaldı 4 ay. Hadi kolay gelsin. Ereğli her şeyin en güzeline layık.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.