Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KİŞİLİKSİZ FUTBOL

Futbol bilgisine çok güvendiğim Hasan Hüseyin Köse’nin Beşiktaş maçı öncesi yorumunu istediğimde; “kazanan takım bozulmaz. Uğur Tütüneker özellikle defans kurgusunda oynama yapmamalı” dedi. Antalyaspor maçında cezalı olan Ali Turan ve Ergün Teber’in yerine sahaya sürdüğü Mehmet Uslu’nun iyi oynamasını fırsat bilerek kadroyu bozmadı. İki haftadır oynamayacağı söylenen Fernandes ise tüm Beşiktaşlılar’ın yüzünü güldürüp sahadaki yerini aldı.

İlk 25 dakika, sahada, öylesine ataklar yapmaya çalışan çok kötü bir Beşiktaş varken rakibinin üzerine nasıl gideceğine bir türlü karar veremeyen bir Torku Konyaspor gördüm. Bu antrenman maçı görüntüsü ilk yarı boyunca devam etti fakat Konyaspor’un bu kararsızlığına Mehmet Uslu’nun yediği kötü çalımlar ve Tolga’nın kademe hataları eklenince 5 dakika güzel ama basit iki gol izlemek zorunda kaldık. “Futbolcuya sallamak kolay” demeyin. İlk yarı bitmeden kötü oynayan bir Beşiktaş’tan yenen üç golün sorumlusu Konya Basınına saldırırken olduğu gibi cesaret patlaması yaşayan Uğur Tütüneker’dir. Sanki sahasında Elazığspor ile oynuyormuş gibi defansı orta sahaya kadar çıkaran ve Gökhan Töre gibi hızlı adamlara uzun koşu alanları bırakan Tütüneker, Fernandes’in olmadığı bir “Beşiktaş’ı rahat yenerim” diye düşünmüş olmalı. Bu saçma taktiğin başka bir açıklaması olamaz halde.

Sonra daha da saçmaladı. Daha 40 dakika dolmadan Recep ve Hasan Kabze’yi çıkardı. Güldüm sadece.

İkinci yarı Beşiktaş’ın rahatlayacağı belliydi. Korner pozisyonda da fazla rahat davranıp Selim’in gol atmasına engel olamadılar. Beşiktaş, haftaya oynayacağı Fenerbahçe maçını düşünerek Fernandes’i de çıkarıp Konyaspor ile rahat bir maç oynamanın keyfini çıkardı.

Son sözü yine “futbol müneccimi” Hasan Hüseyin Köse’ye bırakıyorum: “Konyaspor – Rizespor maçından sonra yenilen takımın hocası işini kaybeder”.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar