Kişi kim olduğunu bilmek isterse…

Arkadaşlık diyorum…
Sizin için özel bir insana duyulan çoğu zamanda tarif edemediğiniz o sevgi hissi… Aslında arkadaşlık tanımım bu değil, sadece şu an aklıma gelen bu.  

Dertlerinizi paylaşan mutluluğunuza ortak olan, sohbetlerinize neşe katan insan. Sizinle gülen, siz bir şeyi başardığınız zaman ilk tebrik eden, telefonunuzda en çok arananlarda ismi olan… 

Var değil mi hayatınızda böyle biri veya birileri? Olmalı. 
İnsanın sesinden derdini tasasını, kederini yasını anlayacak birileri olmalı hayatında… Güzel bir şey yaşadığında birlikte güleceği birileri olmalı. Hayat onlarla daha güzel çünkü. 
Yakınlarınızda, kapı karşınızda, alt mahalledeyse arkadaşınız ne güzel, ne mutlu, ne büyük sevinç. Akşam çay içmeler, gece sohbet etmeler, birlikte maç izlemeler, yemek yemeler, kahveye gitmeler, objektiflere “smile” demeler…
Ne şans!
 
Aksini düşünüyorum şimdi.
Uzak bir yerlerde ise ve yukarıda saydığınız hiçbir şeyi onca teknolojik gelişmeye rağmen onunla yapamıyorsanız… 
En yakın haliniz telefonda duyduğunuz sesi ise… 
Ve hiçbir şey onunla içilen iki bardak çayın yerini tutmuyorsa vay halinize…

Diyor ki, “Kişi kim olduğunu bilmek isterse kimleri sevdiğine baksın…” Ne önem arz eden bir sözdür bu böyle. Kimi seviyorsan aslında biraz O’sun ve o da biraz sen. Kimleri seviyorum ben diye bi’ düşündünüz mü şimdi? Aklınıza bir bir isimler düşmeye başladı mı? Evet, düşüyorlar, o arkadaşınız, öteki arkadaşınız, bir diğeri… Onunla da şunları şunları yapmıştınız ama aklınıza ilk gelenin ismi bir başka. İşte o akla gelen ve yazı boyunca düşündüğünüz arkadaşınız var ya… Evet siz O’sunuz.

Hayalleri birlikte kurmak, umutları birlikte paylaşmak, oluru olmazı birlikte düşünmek… Arkadaşlık bir parçasıyla böyle bir şey. Telefonda hitap edişinin bile bir başka olduğu kişiyle yaşanandır arkadaşlık. Baktığında dediğini anlayanla kurduğun iletişimdir. Seni en çok kızdırandır bazen arkadaş, bazen en çok ağlatandır. Varlığından haberdar olduğundur, senin için elini taşın altına koyandır. Kıymetlidir. Anne baba yeri hariç pek çok şeyi dolduran yokluğunu hissettirmeyendir… Sevilendir, sevildiğini bilendir…

Arkadaşlarla güzel olan her an yaşanan kötü anıları silmeyi dener. Arkadaşlarınız, başkalarının acılarını belki unutturamaz ama hatırlamamanıza yardımcı olabilirler. Kıymetleri bilinmelidir. Mutlu günleri hatırlanmalı zor günlerinde el uzatılmalıdır.

Kim olduğunuzu bilmek isterseniz; derim ki, şimdi gidin ve sevdiğiniz kişinin kim olduğuna bakın.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum