IŞİD=ABD=İNGİLTERE

Kendine ''Irak İslam Devleti'' diyen Işid, ABD Irak'tan ayrılmadan bir yıl önce, olası belirsizliklerde bölgeye müdahale edebilmeleri için kurduruldu. Arap Baharı'nın başladığı yıllara dayanır. İşgalci ABD askerleri Işid'e ilk katılanları eğitti.

   ABD ve İngiltere'de ki gizli merkezlerin kozmik odalarında planlandı. Irak'ın Bakuba şehrinde kuruluş planı uygulamaya konuldu. Işid, ABD ve İngiltere'nin kontrolünde kuruldu. israilin tüm gelişmelerden haberi vardı.

   Irak'ın işgali sırasında Türk Askerine çuval geçiren ABD komutanı, CIA'nın eski başkanı olan David Petraeus Işid'i kurmakla görevlendirildi. Petraeus, Bakuba'da Ebubekir Bağdadi'nin misafiri oldu.

   Bağdadi, ABD'nin terör listesinde en üstlerde yer alan  bir isimdi. Bağdadi'nin, ABD'nin elinde tutsak olduğu da gündeme gelmişti.

    Petraeus, İşid'i şimdilik kimsenin bilmediği bir gerekçeyle kurdu ve yönetti. İşid'in gelecek planı Bakuba'da belirlendi.İzlenecek strateji ve hedefler o zamanlar plandı.

   Bağdadi'yi, kurulacak Işid örgütünün başında kendilerine hizmet etmesi karşılığında  affettiler. İsmi terör listesinden çıkarıldı, serbest bırakıldı. İşid, birbirine bağımlı iki grup halinde savaşır. Birinin kontrolu İngiltere'de, diğerinin kontrolu ABD'nin elinde. ABD'Lİ ekip David Petraeus'a bağlıdır.

   Işid, acımasızca, insan, dil, din ırk ayırımı yapmaksızın çoluk, çocuk, kadın, yaşlı demeden katlediyor. Liderlerini kendilerine halife olarak ilan etmiş olan Işid bölgede bir güç topluluğu oluşturmuştur.

   Işid'in kuruluş nedenini ve eylemlerini anlamak için, bölgemizde son 35 yıl yaşananları, yapılanları hatırlamak ve büyük resmi görmek gerekir. Işid ve eylemleri puzzlenin küçük parçalarıdır. Puzzlenin bir parçasına bakarak büyük resim görülmez. Işid'in kurulmasına neden olanlar ona kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere görev verecek.  Şu anda ilk aşama uygulanıyor. Diğer aşamalar zamanı geldikce sahada uygulanacak.

   Başta ABD olmak üzere, diğer batı ülkelerinin; bölgede ki menfaatlerini  korumak, müdahalelerine  haklı neden oluşturmak için kurdurdukları bir örgüttür. Zamanında israili de bu amaçla kurdurmuşlardı.

   Binlerce yıl bu topraklarda kardeşce yaşayan Kürt ve Türk 30 yıl aradan sonra çözüm sürecinde anlaştı. Bölgede ki Kürtlerin % 90 ının Türkiye'ye yakınlık duyması, David Petraeus, Ricciardone, Biden, James Jeffrey'i ve ülkesi ABD'yi çılgına döndürdü.

   Biden, kamuoyu önünde israil için,''ABD olarak israilin güvenliği ailemizin güvenliği gibidir. israilin Ortadoğu'da olması, bizim güvenliğimizide sağlar. Eğer bir israil olmasaydı, çıkarlarımız için başka israil kurdururduk'' diyor.

   Irak'taki petrolün Türkiye'ye akması, ABD'yi 100 milyar dolar kayıba uğrat. ABD  yönetiminde söz sahibi olanlar için bu para çok önemlidir. Bu nedenle baskı uyguluyorlar, Türkiye'de direniyor. Birde bu paranın Türkiye'ye, Halkbank'ın kasasına girmesini güçlü aileler kabul etmez. Şimdi bölgemizde ki dert bu! Ne sınırların değişmesi, nede önceden konulan kuralların değişmesi isteniyor.

    El-Kaide, dünya üzerinde birçok eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutuldu.  11 Eylül 2001 Saldırıları dünyanın en büyük saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir. ABD ve hiristiyan aleminin bolgemize hacli seferi duzenlemesine sebeb olacak bir gunah kecisine ihtiyaclari  vardi

   Aşırılığın ortaya çıkmanın farklı nedenleri var. Birincisi, aşırılık, dinle siyaset karıştırılınca doğar. Din adına iktidar savaşının yapıldığı yerde aşırılık ortaya çıkar. 

   Batı'nın  ekonomik sistemi pazarları genişletme üzerine dayalı. İkinci Dünya Savaşı sonrası yeni bir düşman olan SSCB ile mücadele ettiler. SSCB dağıldıktan sonra yeni düşman oluşturuldu. Bu yeni düşman-öteki  İslam oldu. Şimdi de İslam’a karşı savaş yürütülüyor ve bu, güya İslam adına savaşan ancak aslında İslam’dan çok uzaklaşanların eliyle yapılıyor.

    IŞİD üyeleri, sadece tüm Arap ordularını ve yöneticilerini (Sünni ve Şia) değil tüm İslami partileri de döneklikle suçluyor.

   Onlara karşı silah yararsızdır. Herhangi bir terör örgütünün tüm üyelerini öldürebilirsiniz, fikirleri ise kalır. Her şey fikirden başlıyor. Bu tür yıkıcı fikirlerin gelişimini teşvik eden tüm faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.

   Ayrıca bir insan ideolojik, dini ve siyasi çeşitliliğe ne kadar sabırlı yaklaşıyorsa o kadar İslam’a bağlı kaldığını anlamak önemli.

   Şu anda televizyon ekranları üzerinden değil canlı diyaloga ihtiyaç duyuyoruz. Din alimlerimiz. akademisyen, araştırmacı ve yazarlarımız, üniversitelerde ders vermeli, insanların sorularını yanıtlamalı. Çünkü çarpık bir dünya görüşü, o ana kadar hiçbir dünya görüşüne sahip olmayan kafalara girer. IŞİD ideolojisine karşı ancak böyle mücadele edilir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.