Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kazanın yeter!

 

Atiker Konyaspor ne kadar acı bir sezon yaşıyor. İki sezondur tarihinin en büyük başarılarını yaşayan Yeşil Beyazlılar, hemen bir sezon sonra tarihinin en kötü ilk yarılarından birini geçiriyor. Süper Lig'de bunun bir çok örneği tabi var. Avrupa'ya gittiği sezon ya da ertesi sezonunda ligden düşen bir çok takım gördük ancak Konyaspor öyle bir imaj oluşturmuştu ki "biz öyle olmayız" kanaati herkeste oturmuştu. Çünkü gerçekten taraftarı, takımı, kulüp yönetimiyle çok iyi bir görüntü vardı. Tabi bu berbat sezonu sadece saha içi organizasyon ya da UEFA ile açıklayamayız. Dış ve iç etkenler bu imajı berbat etti.

Ligin başından beri "bir şekilde toparlarız" diyen camia, şimdi çıkılan her maç öncesi "yine mi hüsran olacak?" sorusunu sormadan edemiyor. Karabükspor maçı da tedirginliğin hat safhada olduğu karşılaşmalardan biriydi. Bursa maçından sonra herkesin gardı düşmüştü.

Mehmet Özdilek'in de takıma katkı sağlamadığı yorumlarının yapılması normal olmaya başlamıştı. Çünkü haftalardır takımın başında olmasına rağmen ne saha organizasyonu ne de sonuç anlamında ilerleme kaydedilmedi. Kadroların her hafta değişmesi de ayrı bir gariplik.

Karabük maçında, hem savunma hem orta saha kurgusu yine değişti. Takım yine santrforsuz çıktı sahaya ama en önemli değişiklik orta sahadaydı. Çamdalı'nın yanına Moke'yi monte eden Özdilek, Mehdi'nin hücuma daha fazla katkı sağlayacağı gerçeğini sonunda fark etmişti. 10 numara gibi oynayan Mehdi, pas attı, şut attı, çalım attı ve Vedat'ın diriliği ve hızından da faydalanarak hücum bölgesini çekip çevirdi. Karabük'ü sahasından çıkarmadılar ve Mehdi'nin sayesinde bir de penaltı kazanıldı ve ilk yarı hasretle beklenen gol geldi.

İkinci yarının geneli Karabükspor'un kontrolünde geçse de Konyaspor akıllıca kontralar yaptı. Çok da gol kaçırdı. Hatta yan hakemin saçma bir şekilde gol olan pozisyona ofsayt bayrağı kaldırması, maçın farka gitmesini engelledi. Uzatma bölümünde Miloşeviç'in attığı golde de yine Mehdi'nin imzası vardı.

Bir ara yayında topla oynama oranlarını verdiler. Karabükspor yaklaşık yüzde 60'tı ama kazanan Konyaspor oldu. Geçen hafta Bursa'ya karşı yüzde 70 ile oynayan Yeşil Beyazlılar'dı ama sonuç hüsrandı. Demek ki bu durumdaki bir takım için akıllı oynamak baskın oynamaktan çok daha önemli.

2-0'lık galibiyet Konyaspor'u ve taraftarı çok rahatlattı. Antalya ve Bursa maçlarına nasıl yanılmaz şimdi. Göztepe ve Fenerbahçe'den mutlaka puan ya da puanlar alınmalı. Aksi halde ikinci yarı çok zor geçecek. "Zaten zor geçecek" diyebilirsiniz ama inanın bir puanın bile çok önemi olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar