KARAHAYIT'TAN KAVAK TERMALA

Denizli’ye 23 km uzaklıktaki bir belde olan Karahayıt…  Belirli yaştaki Konyalı muhafazakâr diyebileceğimiz ailelerin hem tatil hem de tedavi amaçlı olarak en çok rağbet ettikleri termal suyu olan küçük bir belde. Seydişehir’den yüzlerce km uzaklıkta olan bu beldeye vardığınızda mutlaka Seydişehir’den üç beş kişi ile karşılaşırsınız. Bölgeden yüzlerce aile gibi bendenizin de Karahayıt kaplıcalarına üç beş yıl önce gitme fırsatım oldu...

Seydişehir’den Karahayıt’ın uzaklığı yaklaşık 630 km. Denizli’ye 23 km, Pamukkale’ye 5 km uzaklıkta… Normalde nüfusu 3 bin 200 ama yaz aylarında bu nüfus 25 bin-30 bine çıkan küçük bir belde.  Yaklaşık 1,5–2 km uzunluğunda bir caddesi var ve bu caddenin her iki tarafı sadece yaz aylarında açılan yüzlerce işyeri. Ve bu caddenin ortasında kendi ürünlerini satmak için civardan gelen köylülerin satışı haftanın her günü devam ediyor.

Beldede evi olanlar içindeki odaları pansiyon haline getirmiş salonda ortak kullanılan buzdolabı girişte verilen piknik tüpü. Çocuklu bir ailenin barınabileceği içinde 1m kare çapında havuzu, lavabosu, küçük mutfak tezgâhı, artı WC olan bir oda. Böyle bir odayı bulabilmen içinde önceden rezervasyon yaptırman gerekiyordu.

Tabiî ki parası çok olanlar için daha lüks pansiyonlar ve oteller var ama bizim muhafazakâr aileler tarafından rağbet gören pansiyonlar ve bunlardan binlerce var. Bu benim anlattığım üç beş sene önceki hali şimdi daha gelişmiş olabilir, en azından her odada buzdolabı, klima, balkon ve pansiyonun önünde yüzme havuzu.

Su sıcaklığı 60 ° C yi bulduğu için musluğu açıp havuzun içine girmen mümkün değil. Havuzu doldurup belirli bir süre soğumasını bekledikten sonra ancak içine girebiliyorsun. Havuzda normal insanların kalma süresi azami 15–20 dakika, rahatsız olanlar için bu süre daha kısa. Günde iki üç sefer girilebilen suda bir hafta kalmak yeterli oluyor diyorlar.

 Sadece kafa dinlemek için gidilecek yer değil.  Oraya gidenlerin 15 km uzaklıkta olan alabalık tesisleri görülmeye değer bir yer. Termal su sıcaklığı 23.3 – 57.5 ° C arasında değişmektedir. Romatizmal hastalıklar, Siyatik, bel-boyun fıtığı, kireçlenme, , Nörolojik rehabilitasyon gerektiren hastalıklar, Ameliyat sonrası tutukluk ve sertliklerin giderilmesi, Stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonu, Uykusuzluk ve yorgunluklar, Kırıkların alçılarının alınmasını müteakip gelişen kontraktürlerin giderilmesi, Adale spazmlarının giderilmesi konusunda faydalı olduğu söylenen su bir kez gittiğin zaman geçen bir yıl sonra ağrıların seni oraya gitmeye zorluyor.

Pekala  bunları niye anlatım dersiniz! Böyle bir nimet bizim hemen 10 km uzaklığımızda atıl olarak durmakta( idi). Yıllarca varlığı biliniyor ama bir türlü aşılamayan bürokratik engeller sonucu bu nimetten yararlanamamıştık... Geçtiğimiz yıl çıkan yasalar sonucu Türkiye çapında sayıları 13 bulan termal su kaynakları ihalesi Mayıs ayının 12 sinde yapıldı.  Kavak termal suyunu da ilçemizden üç beş girişimcinin oluşturduğu bir ekip aldı.

Geçen yıl bir köşe yazımda burasını mutla Seydişehir den girişimciler almalı demiştim ve şimdi o temennimiz Allaha şükür gerçek oldu.  Yakinen tanıdığım Seydişehirli girişimcileri buradan kutlamak istiyorum ve Allah utandırmasın diyorum.

Pekâlâ, yukarıda Karahayıt’ın özelliklerini size neden saydım dersiniz. O zaman kavakla bir kıyaslama yapalım hangisi daha çok tercih edilir siz karar verin.

 Konya Merkeze uzaklığı 100 km Seydişehir e uzaklıgı10km suyun sıcaklığı 46–47 C derecede Bu derece Uzmanlarca İdeal derece kabul edilen sıcaklık. Yapılan tahliller sonucu Kireçlenmelere bağlı eklem hastalıkları,  romatizmal hastalıklar, Yumuşak doku romatizmaları, Boyun, sırt, bel ağrıları ve diğer eklem ağrıları, Boyun ve bel fıtığı ağrılarına, Omurga hastalıklarına, Spor yaralanmaları sonrasına,  Sağlıklı zayıflama programlarına kadın hastalıklarına, cilt hastalıklarına faydalı.

Günü birlik gidip gelinebileceği gibi dışarıdan gelenler için hemen yanı başında Türkiye de eşine az rastlanan ormanlardaki en güzel piknik alanları, Kuğulu park, istenirse Beyşehir gölü kenarı ve piknik alanları orta Anadolu’yu güneye bağlayan yoldan bağırsan duyarlar daha sayamadığımız birçok kolaylık.

Sonuç nimet ayağımızda ve en kısa sürede beni kullanın diye feryat ediyor.  Bölge için yeni bir umut.  Birinci isteğimiz gerçekleşti böyle bir nimeti Seydişehirli işletmeciler aldı.

Şimdi Seydişehir’i birinci olarak alüminyum şehri,  ikinci olarak Orta Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan yolu ve üçüncü olarak termal suyu ile anılmasını sağlamak.

 O zaman  kim netsin  Karahayıt’ı..   Yanı başımızda Kavak dururken…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum