Kadınlar kanalıyla paralar dışarıya

Günlerden beri yazmak istediğim bir konu vardı. Ereğli’nin kanayan yaralarından bir tanesi olarak görüyorum. Zamanla bu yara kangrene dönecek. Bu günden el koymak gerekir. Ereğli’de son dönemde hızla çoğalan gazino ve birahaneler konusu bu günkü yazım. İşe Ereğli Belediyesi İktisat müdürlüğünü arayarak başladım. Telefonun diğer ucundaki hanımefendiden Ereğli’de faaliyet gösteren gazino ve birahanelerin sayısını istedim. Bir süre beklemek durumunda kaldıktan sonra inanın beni şok eden açıklama geldi. Ereğli’de gazino ve Birahane sayısı 40 olarak ifade edildi.  Yanlış okumuyorsunuz 40 (kırk) adet, bunun ne anlama geldiğini şu an düşünemiyorum. Yaptığım araştırma sonucunda şaşırmamak elde değil ki, ben bu gün bu işyerlerinde çalışan kadınlara değineceğim. Bu konuyla ilgili diğer verileri zaman içinde okuyucularımla paylaşacağım. Hangi yıl Ereğli’ye ne kadar gazino ve birahane açılmış bunları da okuyucularıma duyuracağım.

40’ın üzerinde edindiğim bilgilere göre rakamlar net olmamakla beraber 150 yakın kadının çalıştığı ifade ediliyor. Ne var 40 işyerinde bu normal gözükebilir. Ama bu kadınlar Ereğli’de kazandıkları paraları hemen Ereğli dışına çıkarıyor. Ereğli ekonomisinde dönecek paralar uçup gidiyor. Bu konuyla ilgili detayları ilerleyen haftalarda değişik zamanlarda tekrar işlemek üzere burada bırakıyorum. Bakalım yazdıklarım kimi ne kadar ilgilendiriyor.

 

AZİZİYE BELDESİNİN SUYA HASRETİ BİTİYOR

Ramazan Çadırında karşılaştığımız Aziziye Belediye Başkanı Osman Aydos ve Belediye meclis üyelerinin gözlerinin içi gülüyordu. Osman Başkan önümüzdeki hafta içinde açıklama yapacağım “suya olan hasretimiz bitiyor” dedi.

Belediye başkanlığına geldiği günden beri mesaisinin büyük kısmını Beldeye içme suyu getirmek için harcayan Başkan Aydos sonunda istediğini yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Su hattının çekilecek bütün malzemenin geldiğini söyleyen Aydos, hasret bitiyor, dedi. Suyla Birlikte belde de bir şenlik havası eseceğe benziyor. Osman Aydos’la bir beş yıl daha devam edecek gibi gözüküyor. Hadi hayırlı olsun.

 

O KULÜBEYE KİM İZİN VERDİ?

Ereğli 38 ilden büyük bir ilçe diye dilimizden düşürmeyiz. Ama bazen yapılan işlere şaşırmamak elde değil. Kaç gündür dikkatimi çeken bir konu var. Adese alışveriş binası hızla yükselirken binanın etrafında yer kapma telaşı da başladı. Hemen binanın yanında bulunan parkın içine bir büfe konmuş. Küçük bir olarak düşünmeyin. Elektriği çekilmiş. Dondurma reyonu konmuş. Meyve sebze kasaları yerlerini almış. Aynı şekilde değişik yerlere büfe yapmak isteyenlere şartlarınız ne olacak. İşsiz bir sürü insanımız var merak edenler için bilgi sahibi olalım. İkinci bir husus adese binasının karşısındaki kalorifer kazanlarının dahi dükkan olmaya başlaması bu konudaki çalışmayı da merak ediyorum.

Bu günlükte bu kadar yeter… Ramazan ayının sabrı bereketi bizi sarmışken zülfiyare fazla dokunmamak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum