İşyerlerinin geliri niye toplanmıyor

Bozkır Belediyesi işyerlerinin

gelirleri niye tahsil edilmiyor?

 

Son günlerde ilçe merkezinde yaşanan olaylarla adı ulusal medyada gündeme taşınan Bozkır’da Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker’in para sıkıntısı çektiğini herkes biliyor.

Bir beldede, ilçede veya ilde para olmayınca yatırım yapılamayacağını, hizmet üretilemeyeceğini bende iyi bilirim. Ama, hizmet üretmek için gerekli kaynakları bulamamayı, hele 125.000 (125 milyar Lira) YTL’yi aştığı sıkça vurgulanan kira gelirlerinin niye tahsil edilemediğini, bu konuda yazılanlara rağmen, görevini yapmayan kamu görevlilerini veya siyasi sorumluluk taşıyanlardan idari ya da hukuki olarak hesap sorulmamasını anlamakta güçlük çekiyorum.

"Değişimden başka her şey değişir” derler ya...

Dünya hızla değişiyor. Buna bağlı olarak Bozkır’da değişiyor. Son yıllarda tanık olduğumuz yenilikler, başımızı döndürüyor. Ekonomik gücü yüksek olan teknolojinin tüm olanaklarını kullanabiliyor. Parası olmayanlar refah seviyelerini yükseltmenin arayışına giriyor. Bu iş; bazen “göç”le, bazen de “güç”le yapılıyor.

- Bozkır göç vermeye devam ederken, göçün önlenmesi için sosyal projelere kullanılabilecek olan bu kira gelirleri iyi bir ilaç olmaz mı?

- Yollarımıza asfalt kaplama olarak dönmez mi?

- Kanserojen asbest su borularının bir bölümünün yenilenmesinde kullanılamaz mı?

- Kış şartlarında yeniden bozulacak olan kilit taşların daha kaliteli olarak üretilmesine katkıda bulunmaz mı?

Bizim eleştirilerimize Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker’in morali bozuluyormuş. Sorularımıza yanıt vereceği yerde susmayı tercih edecekmiş. O, kendi deyimiyle “ajanları”na bizim gibi Bozkır'ın menfaati adına soru soranları veya ilçemizin yarınlarının sorunsuz olması için muhalafet edenleri izlettirmeye devam etsin. Yolu açık olsun… Ancak, sorulara da cevap versin. Susmasın. O, susmaya devam ettikçe, sorularımızın tonu sertleşerek yeni yazılara konu olacak. Bunu da iyi bilsin. Başlıkta yazdık, yine yazalım.

- BOZKIR BELEDİYESİ GAYRİMENKULLERİNDEN KİRA ALACAKLARINI NİYE TAHSİL ETMİYOR?

- BU SUÇ DEĞİL Mİ?

O zaman fakir fukaradan da su parası tahsil etmeyin.

- Kesilen su faturalarını tıkır tıkır ödeyenler akılsız mı?

Haşa, haşa…

Su faturası borçlarını ödeyenler, emlak vergilerini tıkır tıkır yatıranlar ve kira borçlarını "Tüyü bitmedik yetimin vebalini almama" sorumluluğuyla geciktirmeden belediyenin kasalarına aktaranlar, coğrafyamın en muhterem ve saygın insanlarıdır. Hepsinin önünde saygıyla eğilir hürmetlerimi sunarım.

KİRA GELİRLERİNİ TAHSİL ETMEYEREK KANIMCA, "GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMAK" SUÇUNUN FAİLİ OLAN KAMU GÖREVLİLERİNİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN CUMHURİYET SAVCILARINA VE DİĞER YETKİLİLERİNE İHBAR EDİYORUM, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM...

Gelelim Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker’in sorulara vereceği cevaplara. Onun vereceği cevaplara benim ihtiyacım yok. Ama, Bozkırlılar’ın ihtiyacı var. Susmakla Bozkır’a zaman kaybettiriyor.

Bozkır, Konya’nın ve Türkiye’nin en şirin ilçelerinden biri. Bozkır’ın mert ve yiğit insanları, yemyeşil doğası, Çarşamba Çayı’nın güzelliği, dağlarının gizemi, suları buz gibi pınarları, çam, ardıç, meşe ve ladin ormanları var. Bozkır’ın coğrafyası, televizyon filmlerinde izlediğimiz “vahşi batı” görüntüsünde. Bozkır’da çetin coğrafi koşullar içerisinde çeşit çeşit meyve üretimi de yapılır. Çok az olan tarımsal alanlarında “çapayla ekilen ve sıpayla çekilen” yöntemle buğday, arpa ve nohut üretilir. Uzun süredir Bozkır’ın tanıtım eksikliğini gidermeyi savunduğumu kamuoyu biliyor. Aynı düşüncelerimi tekrarlamakta yarar görüyorum.

Bozkır’ı tanıtmadan, sorunlarına çözüm bulamayız.

İlçedeki etkinlikler Konya ve ülke medyasına aktarılmazsa bu işler zor olur. Etkinlikleri kamuoyuna taşımak için fazla bir paraya ihtiyaç yok. Eğer biri aksini söylerse, yalan söyler (!)

- “Bozkırlı; Bozkır dışında, yani Konya’da, İzmir’de, Antalya’da, Aydın’da ve İstanbul’da tek yürek ve tek bilek olarak önlerindeki engelleri aşmıyor mu?

Öyle bir aşıyor ki, bir Bozkırlı’nın çaktığı çiviyi bin kişi sökemiyor.

- Peki, Bozkır’da tek yürek ve tek bilek olmak niye başarılamıyor?

Önce bu soruların cevabı bulunmalı. Sorunun cevabını bildiğini düşünen varsa, ellerini öpmeye hazırım.

- Ha, bir de bu meşhur son Salı günü gençlerin ayranı kabarırken Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker Bozkır’ı niye terk etti?

Diyelim planlı, programlı işleri vardı.

- Güneşin batmasıyla birlikte yaşanan sıcak gelişmeleri cep telefonu görüşmeleriyle özel çaşıtlarından dakika dakika öğrenmesine rağmen niye geri dönmedi?

- Başkanın işleri, Bozkır’ın huzuru ve geleceğinin güvenliğinden önemli miydi?

Bu soruları soruyoruz, çünkü o gece binlerce hemşehrimiz gibi Bozkır'da olmamasının gerekçesini merak ediyoruz. Lütfedip iki satır yazıyla sitemize açıklarsa bizde kamuoyunun bilgilenmesine katkı sağlarız.

Ama sanmam, bay başkan bize konuşmaz.

O, özel çaşıtlarına konuşur.

Olsun, kazaende olsa konuşursa vereceği yazılı bilgileri buradan paylaşırız...

Neyse…

Sel gidecek. kum kalacak…

Bakalım neler olacak…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.