İsa Bülent Kaya

 Müdürümüz ile her ne kadar uzaktan tanışıyor olsak da, birebir ilk muhabbetimiz geçen hafta içerisinde oldu. Kâzım Karabekir İ.Ö. Okulu öğretmen, öğrenci ve aileleri Yunus Emre Parkı’nda “Okuyorum” etkinliği tertiplemişti. Etkinliğine katılan Ereğli İlçe Emniyet Müdürümüz İsa Bülent Kaya Bey, in okumak için seçtiği kitap, benim Haziran ayında yayımlanan “Belkıs’ın Tahtı” isimli eserimdi.

         Ertesi gün işyerime ziyaret amacıyla gelen Emniyet Müdürümüz, kitabı çoktan bitirmişti bile. Kitabı çok beğendiğini, işlenilen konu, kurgu ve anlatımdan çok etkilendiğini söyleyen İsa Bey, “Bitirmeden elimden bırakamadım,” dedi. Bende “Bir eseri meydana getiren için, şu sözlerden daha büyük kazanç olamaz,” diyerek kendisine teşekkür ettim. Ayrıca, manevi olanın pek para etmediği günümüzde, yakın eş ve dostlarımızdan dahi görmediğimiz ilgiyi, şehrimizin yönetiminde söz sahibi olan bir büyüğümüzden görmek hayli anlamlıydı. İçtiğimiz “dostluk” sıcaklığındaki çayların ardından, kendisinden bahsettiğim edebiyatçı/yazar Ahmet Koçak Hocamın “Leyla ve Mecnun” adlı eserini gören İsa Bey “Ahmet Bey’le seni mutlaka emniyete bekliyorum,” diyerek, yaptığı davetin ardından işyerimden ayrıldı.

         Meseleden kendisine bahsettiğim Ahmet Hocam “Memnuniyetle,” dedi ve bu hafta da biz, gazeteci ağabeyimiz Cuma Ali Koçak ile birlikte, Emniyet Müdürümüzü ziyarete gittik. Her şeyden önce Müdürümüzün sıcakkanlılığından, doğallığından ve samimiyetinden etkilendiğimi söylemeliyim. O makamda oturan biri için bunlar çok büyük artılar. Daha önce duyduğum fakat görme imkânım olmayan, İsa Bey’in gayretleriyle emniyet bünyesinde kurulan kütüphaneyi gezdik. Orada bizzat söyledim ama bu satırlarda bir kez daha, kendisine teşekkür etmek istiyorum. Harika bir kütüphane meydana getirilmiş. Tüm teşkilatın aileleri ile birlikte yararlanabildiği kütüphanede kitaplar özelliklerine göre çok güzel tasnif edilerek, düzenlice yerleştirilmiş. En çok kitap okuyan öğrencilere hediye vereceğini söyleyen Müdürümüz “Kısa sürede 150’ye kadar kitap okuyan çocuklarımız oldu,” dedi. Tabiî ki çok okuyan öğrencilere çeşitli hediyeler verilmiş. Edebiyatçı/yazar Ahmet Hocam da ben de kütüphaneyi çok beğendik ve böyle yöneticilerimizin artması temennisinde bulunduk.

         Bir şehrin gelişmesinde, kendi tarihi ve kültürel mirasını ortaya çıkararak yazan insanların katkısından ve bu tür insanların çoğalmasının öneminden bahseden İsa Bey’in, edebiyata olan ilgisi/bilgisi tahminimin çok üzerindeydi. Gerek Ahmet Hocam ve benim kitaplarımız gerekse genel anlamda edebiyat hakkında yaptığı yorumlar gayet isabetli ve doyurucuydu. Klasik bir okuyucunun çok üzerinde tahlil ve eleştiriler yaptı. Araştırmacı(!) gazeteci abim Cuma Ali Koçak, sayesinde Müdürümüzün çeşitli yazı ve şiirlerinin olduğunu öğrensek de, İsa Bey alçakgönüllülüğünden olsa gerek fazla üzerinde durmadı.

         Netice-i kelam, İsa Bey özlediğimiz, görmek istediğimiz bir yönetici profili çizdi. Her geçen gün kültür ve edebiyat sevdalısı insanları bulmak bir hayli zorlaşıyor. Hele yönetici kademesinde mumla aramak lazım. Bu anlamda yazan insanlara gösterdiği ilgi takdir edilecek düzeyde olan Müdürümüzün terfi ederek, yakın zamanda Ereğli’den ayrılacak olmasına üzüldük. Ancak kendisi adına sevindirici olan yeni görevinin hayırlı ve başarılı olması dileğinde bulunduk.

         Memleket Gazetesi okuyucuları “Konya gazetesinde uzun bir Ereğli Emniyet Müdürü yazısı,” demeyin, zira bu duruma en çok sevinmesi gereken sizlersiniz. Çünkü değerli Müdürümüz İsa Bey, yakında görevine Konya İl Emniyet Müdürlüğü’nde devam edecek. Özellikle Konyalı yazarlar ve edebiyat çevreleri, insanlığı ve edebiyat bilgisi ile çok kaliteli bir insana kavuşacaklar. Kalana, gidene ve karşılayana hayır getirmesi duasıyla…  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.