İnsanın Başlıca Düşmanı

Değerli hemşerimiz Ali Erkan Kavaklı her tatil dönemin de olduğu bu sömestr tatilinde de  Seydişehir’deydi.   

Şimdiye kadar 415 konferans veren hemşerimiz 416 konferansını Taraşçı Belediye Düğün Salonu’nda 417’sini de Serhat Dershanesi  öğrencilerine verdi.

Konusunda bir otorite olan ve şimdiye kadar onlarca kitap yazan bir motive uzmanı  sayın hocamın görüşleri  şu toplum için ne kadar önemli ne kadar ihtiyaç olduğu konusu tartışılmaz. 

Tamamen bilimsel olarak verdiği örnekler ve kıyaslamalara bizim yaşamımıza, düşünce ufkumuza, beynimizi kullanmaya, değer verdiğimiz şeylere ve vaktimizi nasıl geçirdiğimize ışık tutması ve ufkunu açması ile bir okul.. 

Teknolojik imkânlar da kullanarak adeta anlayamayan insan kalmasın dercesine sunumlarını yapıyor olması ise dinleyiciler için ayrı bir nimet. 

Seydişehir in içinden çıkan ve bir Memleket sevdalısı olan değerli hocamızdan Seydişehirlilerin gerektiği şekilde istifade ettiği kanısında değilim.

Değerli hocamın işlediği konu her insan, her veli, her öğrenci, her öğretmen için hayatın olmazsa olmazlarından olduğunu inanıyorum ki sizlerde bir sunuma katıldıktan sonra ne kadar elzem olduğunu göreceksiniz.

Ali Erkan Hocanın sunumunda aldığım bazı notları siz değerli okuyucularla paylaşmak istiyorum…

Mesala insan: %  83 görerek, %  11 işiterek, %  3.5 koklayarak, %  1.5 dokunarak, %  1 tad olarak öğrenir.

İnsan okuduklarının % 10’unu, işittiklerinin % 20’sini, gördüklerinin % 30’unu, görüp işittiklerinin % 50’sini, söylediklerinin % 80’ini, yaptıklarının % 100’ünü hatırlar.

İnsanın başlıca düşmanı

1. Hedefsizlik

2. Bilgisizlik

3. Plansızlık

4. Tembellik

5. Bencillik

6. Zaman Hırsızları: 

A. TV

B. İnternet Oyunları

C. Kaldırım Mühendisliği

7. Sigara

8. İçki Ve Kumar

9. Uyuşturucu

10. Rahat Ve Lüks Düşkünlüğü

 İnsanın Dostları ise

1. Hedef Sahibi Olma

2. Bilgili Olma

3. Kitap Okumak

4. Teknolojiyi İyi Kullanmak

5. Disiplinli Çalışmak

6. İşini Zamanında Yapmak

7. Cesur Olmak

8. Dürüst Olmak

9. Çalışkan Olmak

10. Yardımsever Olmak

11. Dostlarına Önem Vermek

12. İnsanları Sevmek 

Bunlar Ali Erkan hocam konuşurken almış olduğum notlardan bazıları idi. Hani bir reklâm vardı ya daha çok öğreneceğimiz şey var.  Ne dersiniz doğru değil mi?  İnsan oğlunun beynini ne kadar etkili kullanabildiği,  toplumun okuma seviyesi, kitaba ve okumaya ayırdığımız para miktarı ile ilgili istatistikler de var. Onları  da başka bir zaman yazalım inşallah.                   

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.