Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

İBADET KULUN KENDİNE YATIRIMIDIR

Her ibadet, kulun kendine dünya ve ahiret yatırımıdır. Biz ibadetleri Rabbimizin emri olduğu için, O’nun rızasını kazanmak için, O’nun için yaparız. Ancak bizim ibadetlerimizin hiç birisine O’nun ihtiyacı yoktur. Yaptığımız yapacağımız ibadetlere bizim ihtiyacımız vardır. Onların hepsi kendimiz içindir.

Sözgelimi kestiğimiz kurbanların, ne kanları ne etleri Allah’a ulaşır. Kurbanlarımızın etlerini de biz, kendimiz yer yahut yediririz.

Benzer şekilde infaklarımız da kendi hem cinslerimiz içindir. Namazımız, orucumuz, haccımız da öyle. Namaz kılarız, bizi kötülüklerden alıkoysun ve bizi iyi insan kılsın diye. Oruç tutarız bizi kötülüklerden tutsun, iyi insan yapsın diye. Hac yaparız, bizi temizlesin, arındırsın diye. İnfakta bulunuruz, bizi bencillikten, dünyevileşmekten temizlesin, fakirlerin kıskançlık ve düşmanlığından korusun diye.

İbadetlerin hepsi kendimiz içinse, o zaman kendimize yaraşır şekilde yerine getirmeliyiz. Kendimize infak etmek istesek, malın en kötüsünden, vaktini geciktirerek mi veririz, yoksa en iyisinden ve vaktinden önce mi veririz? Tıpkı bunun gibi namaz kılmak, kişinin kendisine cennetten bir köşk yapması ise; kendimiz için yapacağımız köşke hile hurda karıştırır mıyız, onu dolduruşa getirerek, rastgele yapar mıyız?

Öyleyse kendimize yaraşır bir şekilde yapalım, yapacaklarımızı. Madem ki Rabbimiz için diye niyet ediyoruz her ibadete, o halde Yüce Rabbimize yaraşır şekilde ifa etmeliyiz. O’na gönül rahatlığı ile sunamayacağımız ibadetlerin ne kendimize ne başkasına bir hayrı olacaktır!

Nitekim Rabbimiz öyle buyuruyor:

Kim şükrederse, kendisine şükretmiş olur. (31/12)

Kim cihad ederse, kendisi için etmiş olur. (29/6)

Siz iyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz o da kendinize olur. (17/7)

Ey insanlık! Hepiniz muhtaçsınız Allah’a. O ise hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ve övülmeye layık olandır. (35/15)

Ve oruçlarımız! Bir kudsî hadiste Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: Oruç Benim içindir, onun mükâfatını ancak Ben veririm! O halde öyle oruçlar tutalım ki, Rabbimize yaraşır oruçlar olsun. Gönül rahatlığı ile O’na sunabileceğimiz ibadetler olsun!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum