Hayatı aşkı izdivacı es

Geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.Düğüne hazırlık telaşesi olanca yoğunluğu ile devam eder.  Oğlan evine sık sık gidilir  GELİN ODASI  na ÇEHİZ  çakılır. İtina ile süslenir. Tepsiler dolusu kız evinden gönderilen ÇETNEVİR tepsileri odanın münasip yerine yerleştirilir. Çehiz sandığı   ve hediyelikler oğlan evine teslim edilir.

       ***

       Asrın bu muhteşem  düğün törenine  iştirak edenlerin sayısı pek çoktur. Kaynak kişimiz  HÜSAMETTİN  KABASAKAL ağadan edindiğimiz   bilgilere göre Konya ağzı Türkçesi ile  GASALA  GASALA   anlattığı , ŞEHZADELİ ği sırasında   AŞIK  ŞEMİ  ile çok yakın ve kadim arkadaşlıkları olan  OSMANLI SALTANATI nın  otuzuncu, İSLAM HALİFELİĞİ nin  doksan beşincisi ,SULTAN BİRİNCİ ABDÜLHAMİD  HAN ın  28  temmuz 1808 de  tahd’a geçen oğlu Şehzade ikinci MAHMUT HAN nın   ( 31 ) yıllık  saltanatı zamanında  da  aralıksız AŞIK ŞEMİ   ile  dostluklarının devam etmiş olması dolayısı ile  vefa  borcunu  devam ettirerek  o devirde MOTORİZE sistemin  olmadığı için  DEVE  KERVANI  ile  oldukça kalabalık misafir  gurubunu  Konya ya gönderdiği, MÜCEVHİRAT  ağırlıklı  DÜĞÜN HEDİYESİ  göndererek  ŞEMİ nin bu mutlu gününe iştirak ettiği  dilden dile dolaşmaya başlar…

       ***

       Memleketin dört bir yanından da gönderilen   hediye ve eşyalar da vardır. KOYUN ve KEÇİ  gibi  hediyeler meyanında   bakır kaplar , Kazanlar,  düğün evine  teslim edilir.  Kırk gün kırk gece  şenliklerin devam ettiği  müddetce  misafirlere KONYA  PİLAVI  ikram edilir.

      ***

      Zifaf gecesi  - GELİN VE GÜVEYİNİN   Gerdeğe ğirdiği  gece  -   çiftleri  güzel bir Sürpriz beklemektedir. Damat  ŞEMİ’nin GELİN KIZA  yüz görümlüğü olarak  takacağı  PADİŞAH MAHMUT  HAN   tarafından gönderilen  PIRLANTA MÜCEVHERAT  üzerinde NEFİSE  SULTAN  yazılıdır.  Bu beklenmeyen  oluşum  son derece hoş karşılanır. Meğer bu isim  kızın çok sevdiği DEDE sinin doğduğu gün kulağına okuduğu  GÖBEK ADI imiş.Sultan ilavesi Gelin kıza ithafen padişahın  koyduğu  unvan…

      ***

       NEFİSE , Ruh , Can.  Kıymetli , Nadide  anlamını taşımaktadır. SULTAN ise  HÜKÜMDARIN   verdiği paye. Bahtiyarlık.

       AŞIK ŞEMİ ‘nin  bu izdivaçtan  1810  doğumlu  ESMA isminde bir kızı ile  1813  doğumlu  MUSTAFA  isminde  bir oğlu olmuştur.   Kaynak kişimiz HÜSAMETTİN  KABASAKAL   ağabeyimizde  Aşık Şemi’nin hatırasını  yıllarca yaşatmak için  oğluna  MUSTAFA  ismini koymuştur. Mustafa kabasakal halen hayattadır.  Konya da Zafer meydanı cıvarındaki  KABASAKAL sitesinde  hayatını devam etti.

 Devam  edecek

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.