GeSeMe’de Neler Oluyor?

Biz bölgemizde faaliyet gösteren özel kurumların bazı eksiklerini, yanlışlarını görmezden geliyor, Ereğli’ye istihdam ve hareket getirdikleri için müsamahalı davranıyoruz. Ancak durum eksik ve yanlış yerine; suça ve kasta dönüşürse, o zaman işin rengi değişmeye başlar.

         İlçemizde faaliyet gösteren özel hastaneden çok fazla pis kokular gelmeye başladı. Vatandaşlarımız hastane personelinin, özellikle yöneticilerinin hastaneye gelen insanları dertlerine deva arayan hastalar gibi değil de birer para makineleri gibi gördüklerini söylüyor. Gereksiz bir sürü tahlil ve film çekilmesinden muzdarip olduklarını belirtiyorlar.

         Bir öğretmen arkadaş rahatsızlığı için hastaneye gittiğini çekilen film ve tahliller sonucu böbreğinde taş çıktığını söyledi. Tedaviye başlanmış, bir hafta sonra tekrar kontrol için gitmiş. “Aynı tahlilleri tekrar yaptılar bu nasıl iş?” diyor. Yine bir vatandaş “boğazımda ağrı olduğu için doktora gittim ama doktor senin burnunda biraz eğrilik var ameliyatla onu düzeltelim, diye ısrar etti” diyor.

         Bu konuda sayısız örnek verilebilir. Kimsenin bu ülke vatandaşlarının sağlığı ile oynamaya, sağlığı üzerinden rant sağlamaya hakkı yoktur. Hele hayali ve gereksiz işlerle devleti zarara uğratmaya hiç hakkı yoktur. İşini adam gibi yapmayanlar eninde sonunda bunun bedelini öderler.

         Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Yetkililer bu konuda iki müfettiş görevlendirsinler, neler olduğu açıkça ortaya çıkacaktır. Müfettişlerin inceleme filan yapmasına gerek yok, sıradan birer hasta gibi gitsinler hastaneye ne demek istediğimizi net olarak anlayacaklardır.

         Diğer bir husus, hastanenin işçilerin maaşını zamanında ödemediği ve Ereğli esnafından aldıklarının parasını vermediği ile ilgili. Ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle bulduğu her işte çalışmak zorunda olan garibanların; bu zor durumlarından yararlanarak maaşlarını zamanında ödememek hangi vicdana sığar? “Nasıl olsa çalışacak adam çok, biri gider diğeri gelir,” diye düşünüyorlar herhalde. Belki bu tarafta zenginin, güçlünün, kötünün cezası verilmiyor ama bunun birde öbür tarafı var. Zerre kadar haksızlığın hesabının sorulacağı gün elbet gelecekb

         Bize derdini anlatan bir esnaf  “Hastaneye 1.797 TL’lik malzeme verdim. 22.12.2008 tarihinde faturasını kestim. Ay sonuna kadar ödeyeceklerdi, 2009’un Ağustos’u geliyor hâlâ ödemediler. Defalarca telefon açtım, defalarca hastaneye gittim değişen bir şey olmadı. En sonunda kavga dövüş ellerinden senet aldım ama onu da ödemediler. Muhasebeci diye Ali Bey diye birini koymuşlar oraya, her aradığımızda çeşitli bahaneler ileri sürmekten ve şu gün ödeyeceğiz, bugün ödeyeceğiz diyerek, başından savmaktan başka bir şey yapmıyor. Kendilerine kuklalar bulan, hastane sahipleri ortada yoklar. Yalan dolan gırla gidiyor. En sonunda yargıya başvurmak zorunda kaldım. 12. ayda paramı alamadığım için borçlarımı zamanında ödeyemedim. Senedim, çekim döndü, toptancılar nezdinde itibarım kayboldu. Şimdi bunu kim, nasıl tazmin edecek? Yok mu vatandaşın hakkını arayacak bir devlet kurumu?” diyor.

         Bununla bitmiyor. Temizlik malzemecisi, reklâmcısı, manavı, kasabı, eczası bir sürü esnafın günü gelen alacakları ödenmemiş ya da zamanından çok sonra ödenmiş. Zaten zor günler geçirmekte olan esnafın sırtına birde böyle kamburlar binerse ne yapacak bu insanlar? Fakat hastane yetkilileri buna göz yumacağımızı sanmasınlar. Gerekli mercilere bu sıkıntılar ulaştırılacak ve tekrar tekrar gündeme getirilecek.

         İşin birde trajikomik yanı var. Hastane bu yıl Ereğli de vergi birincisi olmuş! Yani işçinin maaşını, piyasaya borçlarını ödemeye gelince yoklar; reklâma, göz boyamaya gelince varlar. Ereğli kamuoyuna sesleniyorum; o vergi birinciliği GeSeMe’nin değil, maaşı zamanında ödenmeyen işçinin, alacakları gasp edilen esnafındır. Çünkü onların parasıyla bu vergiler ödenmiştir.

         Hastanenin bu “deli dumrul” tavrı devam ederse gerekli yerlere bizzat konunun araştırılması için başvuracağım. Mali ve tıbbi olarak hastaneyi denetlemede sorumlu Çalışma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Konya İl Sağlık Müdürlüğü ve benzeri kurumlarımıza gerekli müracaatları yapacağım.

         Ayrıca bir süre önce hastanenin acil servisinde yaşanan doktor rezaletini, ambulans şoförünün ehliyetinin niye alındığını ve diğer dönen dolapları Ereğlilerle paylaşacağım. Herkes kimin ne mal olduğunu anlasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum