Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

FUTBOL YOKSA BİSİKLET VAR

Başlık bahsedeceğim konuları tam olarak karşılamıyor. Konyaspor’u ve futbolu boş vermek imkansız desek yeridir. Ama Konyaspor’un aldığı kötü sonuçları çabuk unutmak isteyenlere bazı önerilerim var. Konya’da hayat, futboldan ibaret değil. Konya’da spor, futboldan ibaret değil. Konya basketbolda birinci ligde temsil ediliyor. Selçuk Üniversitesi, Kombassan’dan sonra şehirde çok önemli bir hayran kitlesi olan basketbolu Konya’ya yeniden getirdi. Benim de mensup olduğum üniversite, şehirde sosyal ve sportif açıdan büyük bir açığı kapattı. Ayrıca Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu ve Bahattin Karapınar’ın büyük gayretleriyle Konya, voleybolda da en üst düzeyde temsil ediliyor. Ve Konya’nın hep şikayet edilen imajı açısından ikinci ligde mücadele veren bayan voleybol takımı da heyecanın dozunu arttırıyor. “Hafta sonu ne yapacağız” diye düşünenlerin Selçuk Üniversitesi’nin ve Atatürk Stadyumu’nun salonlarına gitmeleri yeterli olacak.

 

Türkiye’de kitlelerin takip ettiği bir spor dalı olmasa da, bu şehirde geçmişi çok eskilere dayanan bir bisiklet sporu var. Köklü kulüpler var. Onlarca milli sporcu var. “Konya’nın Ata Sporu olarak” tabir edilen bisiklet hiçbir zaman hak ettiğini alamadı. Şimdi bir fırsat var. 28 Kasım’da Bisiklet Federasyonu’nda kongre yapılacak. Konya, Milli Pedal Erol Küçükbakırcı’yı başkanlığa aday gösterdi. Yazının asıl konusu da burada başlıyor. Futbol Federasyonu seçimlerinde Mehmet Baykan aday olduğu zaman Konya birlik olamamıştı. Ancak Mehmet Baykan, Konya adına Erol Küçükbakırcı’nın etrafında birleşilmesi için önemli bir çaba sarf ediyor. Aynı şekilde Konya halkına layıkıyla vekalet eden Milletvekili Hasan Angı’nın verdiği destek de takdire değer. Selçuklu Belediyesi, Medaş, Köy Hizmetleri, Şekerspor ve Çumra kulüpleri de Konya için çalışıyorlar. Ama duyduğuma göre sezon ortasında “ödenek bitti” bahanesiyle yarışları iptal eden, yüzlerce gencin yarışmadan yoksun kalmasına neden olan, adı futbol dolayısıyla şaibeye karışan Emin Müftüoğlu Federasyonu’na Konya’dan destek verenler varmış. Umarım yanlış duymuşumdur. Bazı eski milli bisiklet sporcuları, asbaşkanlık vaadiyle Konya’ya ihanet etmiyordur. Eski Gençlik Ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Konya’dan başka bir ile tayini çıktığı için duygusal davranıp umarım Konya’nın aleyhine çalışma yapmıyordur. Çünkü Konyalı onu seviyor. Konya’da görev yapmasına rağmen Memleketçilik yapan bazı bürokratlar, umarım üstüne vazife olmayan işlere karışmıyordur.

 

Federasyon seçimlerinde Konya’nın 22 oyunun tamamı Konya’ya çıkmalı. Erol Küçükbakırcı’yı sevmeyenler Konya’yı sevmeli. Kişisel ve siyasi çekişmeler bir tarafa bırakılarak tüm spor camiasına bisiklet aracılığıyla mesaj verilmeli. “Konya bisiklet’te birleşti” mesajı çıkmalı. Yoksa bu şehir fitnenin, bozgunculuğun, hainliğin lekelerini temizleyemez. Tabi yanlış yolları seçenler de lekelenir.

Önceki ve Sonraki Yazılar