Ereğli’de esnafın durumu zor…

Türkiye’de yaşanan ekonomik istikrar nedense Ereğli’deki esnafı bir türlü rahatlatmadı. Son günlerde kapanan işyerlerine bakınca insanın canı sıkılıyor.

Hafta başında Esnaf Kefalet kooperatifi Başkanı Mustafa Oymak, basını davet ederek borçlarını ödeyemeyen esnafa yeni bir kolaylık getirildiğini bu vesileyle borçları milyarları aşan esnafın yeni yapılandırmayla bu borçlardan kurtulması gerektiğini söyledi. Biri peşin olmak üzere 6 taksitte alınacak bu parayla 17 yıllık süreç içindeki borçlar kapanacak. Zamanında yüzde 100, yüzde 200 hatta yüzde 500 olan faizler bu uygulamayla yüzde 20’ye çekiliyor.  Bir ay içinde başvurularını yapan esnaf bu fırsatla bu dertten kurtulacaktır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Oymak, “Ben esnaf için bütün yetkilerimi kullanacağım” diyor. Ereğli’deki boş dükkânların ise ilerisi için iyi sinyaller olmadığını belirtiyor. Esnaf Kefalet kooperatifinin personeli de güler yüzlülüğüyle dikkat çekiyor. Yazılarımı hiç kaçırmadan okuduklarını da söylediler ya, ben onlardan bahsetmeden geçemem. Gelen insanlarla ilgilenmeleri ve onların isteklerine çözüm bulmaya çalışmaları, yardımcı olmaları zaten sıkıntılı olan esnafın yüzünü güldürüyor.

Başta başkan Mustafa Oymak olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.

***

EREĞLİ’DE SİYASET ISINIYOR

Siyaset ısınıyor. Kulisler başladı. Adaylar kimler soruları sıkça gündeme gelmeye başladı. Gazeteciyiz ya her şeyi biz biliyoruz.

Ereğli’den çok iyi aldığım duyuma göre 2 kadın vekil adayı hazırlanıyor. Konya’da bu sayı altının üzerinde diye duyuyorum.

Ereğli’deki çalışmalar hepsinin bir kurgusu var. Bunu İktidar partisi için söylüyorum. Akşam toplantıları başladı. Hadi bakalım hayırlısı.

***

EREĞLİ ORMAN OLUYOR

Köşe yazımı yazarken sevgili dostlarım olan Ereğli Belediyesi Park Ve Bahçeler Müdürü Hüseyin Dudaklı ve Uğur Koç’un Çerkez mezarlığında ağaç diktikleri haberi geldi. İşi gücü bıraktım doğruca Çerkez Mezarlığına gittim. Şaşırmadım diyeceğim olmayacak. Gerçekten şaşırdım. Benim boyumdan büyük çam ağaçlarının dikildiğini görünce sevgili kardeşlerim Hüseyin ve Uğur’a kızdım da, neden haber etmiyorsunuz diye. Harabe mezarlık gitmiş yerine yenisi gelmiş sanki. 10’un üzerinde personel çam ağaçları dikiyor, küçük bir orman alanı oluşmuş. Bir ucundan bakınca arada çalışanlar gözükmüyor. Dostlarım Ereğli’yi bu yeşillendirmeye karar verdik, dedi. Belediye başkanımız Ahmet Özdoğan bu konuda bize tam destek veriyor. Bizde gece demeyeceğiz gündüz demeyeceğiz. Ereğli’yi yeşile boyayacağız, dediler.

Bir ara ellerinde kürekler çam ekiyorlar. Valla bende heveslendim. Belediye işçileri de hemen bir kürek getirdiler seninde emeğin olsun diye, “olsun” dedik. Bir çamda biz diktik. Bu işe emek verenlere çok teşekkür ediyorum. Damlama sulama sistemi kurulacakmış. Hüseyin ve Uğur’da aldıkları işin karşılığını e iyi şekilde vereceklerinden en ufak şüphem dahi yok. Başaracağız diyorlar başka kelime çıkmıyor ağızlarından. Arkadaşlarıma bende başarılar diliyorum.  

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.