Endişeler ve buhar santrali

Seydişehir Kaymakamı Dr. Necdet Türker ile Seydişehir Belediye Başkanı İbrahim Halıcı tarafından başlatılan kamuoyunu bilgilendirme ve bilgi alışveriş toplantısının ikincisi de yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Merkez ve Mahmut Esat İlköğretim okullarının birleştirilmesi hususunda belediye düğün salonunda yapılan toplantının ikincisi Alüminyum Tesisleri’ne kurulan termik santral için Etibank tesislerinde yapıldı.

Alüminyum fabrikası toplantı salonunda bir araya gelen İlçe Kaymakamı Dr. Necdet Türker, Belediye Başkanı İbrahim Halıcı, Ce-KA yöneticileri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı…

Şimdiye kadar kulaktan dolma bilgilerle dillendirilen Termik Santral ile ilgili konu, muhatabı kişiler ve yetkililerden yüz yüze görüşerek bilgilendiler.

Toplumsal olaylarda doğru bilgilenmenin olmadığı zamanlarda nasıl sonuçlar çıktığını söylemeye gerek yok sanırım.

Şu an itibari ile ortada Seydişehir’de yaşayan tüm canlıları ilgilendiren bir konu var.  Yapılan termik santralin şu anda yaşayan değil doğacak canlılar açısından da önemli.

Yaşanan bu süreçte Seydişehir’de yaşayanların konu ile ilgili endişe duymasından daha doğal bir şey düşünülemez.

Bu endişe; bu şehirde doğmuş, bu şehirde yaşamış ve hayatını bu şehirde noktalayıp bu şehrin kabristanlarına gömülmeyi isteyen, bu şehri her şeyi ile seven insanların endişesidir.  Haklı olarak Seydişehir’de yaşayan herkes bu endişeyi taşımak zorunda.

Bu sebeplerdendir ki yerinde görmek ve yetkili ağızlardan bilgi almak ve halkımızın haklı endişesine açıklık getirmek adına sivil toplum örgütlerinin de gözlemleri ve endişelerini gündeme taşıdığı bu girişim netice itibari ile somut şeyler elde edilmese bile paylaşımcılık açısından önemlidir.

Tabiî ki bu arada unutmadan söylemem gereken bir şey var. Konuyu bilen uzman kişilere her zaman her yerde ihtiyaç olduğunu bilmemiz önemli hale geliyor. Sadece konuşmuş olmak için söz almak ve bunu yaparken de en basitinden termik santralin tartışıldığı bir toplantıda Karbondioksitle karbon monoksitin ne olduğunu bilmemek, sokakta insanların nasıl bilgilendirildiğinin, nasıl propaganda yapıldığının açık bir örneği. 

Konuya dönersek; Ce-ka Eti alüminyum yatırım koordinatörü makine mühendisi Yılmaz Şara bu önemli konuyu teknik açıdan Seydişehir eşrafına sundu. Şara “Bu tesisi Alman ve Slovak işbirliği teknolojisi ile kuruyoruz. Santralin örnekleri çoktur; mesela Almanya’da 10 km çapında bir şehirde 6 adet kömür tüketilen buhar santrali var ve tüm şehir bu sistemle ısıtılıyor.   Bizim kuracağımız buhar santrali de 2012 yılında AB birliğinde yürürlüğe girecek emisyon yasasına göre inşa ediliyor.

Şu an Avrupa’da olan tesislerden daha teknolojik ve çevre açısından üstün teknoloji ile yapıyoruz.  

Bu yapılmakta olan tesis Seydişehir Eti Alüminyum fabrikasında 30 yıldır  fuel-oıl’le çalışan buhar kazanlarının çevreye  yaydığı  kirlilikten  yüzde 95 daha az olacak.

Bu da otuz yıldan beri devam eden kirliliği yüzde yüzden, yüzde dörde düşürecek. Bu santrallerin eski tip örnekleri Almanya’nın Essen, Düseldaof şehirlerinde vardır” dedi.

Sunuma göre; Kurulmakta olan kömür kullanılarak buhar elde edilecek yeni tesis ise; fuel oil in çevreye verdiği zararın yüzde dördünü geçmeyecek. Seydişehir eskisinden daha temiz olacak, Seydişehir eskisinden daha temiz hava soluyacak gibi sonuç ortaya çıkıyor.

Bu sonuç toplantıya katılanların endişesini giderdi mi derseniz şahsen benim gidermedi.  Seydişehir’in ve CE-KA yetkililerinin tek güvencesi 2012 yılında AB’de yürürlüğe girecek emisyon yasası.

  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.