M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Emniyet Müdürü kim olacak?

İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu’nun 8 günü kaldı…

Konya bir müdürünü daha emekli ediyor…

Daha önce Konya Müftüsü Mustafa Kutlu emekli olmuştu…

Gerçi ondan önceki müftü de emekli olup ayrıldı. Şimdiki müftümüz Şükrü Özbuğday’ın da Konya’dan emekli olacağı söyleniyor…

Önceki İş-Kur İl Müdürü Ali Göktürk de neredeyse Konya’dan emekli olacaktı.

Emeklilik başvurusunu yapmış, beklerken Mersin’e tayin olduğunu öğrenmiş. O da “Mersin’i de görelim” deyip emeklilik dilekçesini geri almış. Yılsonunda Mersin’den emekli olacak.

Şu bir gerçek:

Ömrünün son deminde hala yapacak işi olanlar için ideal bir şehir Konya.

Ne batı kadar acımasız ne doğu kadar karmaşık…

İkisinin ortasında; Nasreddin Hoca’nın ‘dünyanın ortası’ diye göstermesi de boşuna değil.

Bu yüzden Konya’da görev almak isteyen pek çok kişi oluyor…

Önceki akşam Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin Salih Tuzcu’ya –ben diyeyim vefa siz deyin veda-  için verdiği iftar yemeği vardı.

Ne yalan söyleyeyim; bu kadar geniş katılımlı bir yemek olacağını düşünmüyordum.

Konya’daki basın organlarının hemen hepsinin sahipleri ya da temsilcileri iftar yemeğine katılmışlardı. Hatta AK Parti Konya milletvekilleri de ‘5’i bir yerde’ gibi bu davetteydi.

Vekillerimiz Hasan Angı, Mustafa Kabakçı, Orhan Erdem, Ayşe Türkmenoğlu ve Ali Öztürk, Salih Müdür için verilen iftara katılarak iyi bir jest yaptılar.

Tabi bunlardan önce Valimiz Osman Aydın da ‘arkadaşım’ dediği Salih Tuzcu’yu yalnız bırakmamıştı. Ayrıca İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz ile Emniyetimizin başarılı şube müdürleri de bu yemekte yerlerini aldılar.

Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir’in yanı sıra Vali Osman Aydın ve milletvekilleri adına Hasan Angı kısa konuşmalar yaptılar.

Bunları haberlerde okumuşsunuzdur.

Fakat ben konuşmalarda geçmeyen şeyi; ‘Salih Tuzcu’dan sonra Konya Emniyet Müdürü’nün kim olacağını’ bu yemekte biraz araştırdım…

Vali Osman Aydın’ın ağzını isim konusunda bıçak açmadı ama “İstekliler çok” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk,  “Müdürümüz hala görevde iken ortaya bir isim çıkarmamız doğru olmaz. Salih Bey emekliye ayrıldıktan sonra konuşulur bunlar” diyerek geçiştirdi.

Bu arada Vali Osman Aydın, Konya’nın sıradan, küçük bir şehir olmadığını, Konya Emniyet Müdürlüğü gibi bir görevin saygın bir görev olduğunu söyleyip, milletvekillerinin kendilerine ulaşan talepler konusunda titizlik göstereceklerini söyledi.

Emniyet Müdürü’müz Salih Tuzcu da oldukça duyguluydu…

O da, “Konya’da müdürlük yapmak tamam güzel ama o kadar da kolay değil. Biz yaptık ama her zaman diken üstünde yaptık. Sorumluluk başka bir şey” dedi.

Sonra da Konya’ya müdür olmak isteyenlerin değil buna liyakatli olan birinin göreve gelmesinin daha güzel olacağını işaret etti. Vali Aydın da onu onayladı.

Emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşecek olan Salih Bey’e, “Konya’yı huzur şehri yaptık diyorsunuz. Peki, bu huzurlu şehirden neden gidiyorsunuz?” diye sordum.

O da Emniyet Müdürlüğü gibi bir görevde bulunan kişinin emekli olduğu şehirde kalmasının etik olmayacağını söyledi. Teşkilatta çift başlılık yaşanabilirmiş.

Bu kadar hassas düşünüyor anlayacağınız.

Her ne ise…

Emniyet Müdürü kim olursa olsun, onu sağlam bir ekip bekliyor…

Asayiş Şubesi’nin başında Ercan Taştekin, Cinayet Bürosu’nun başında Ertuğrul Güler

İkisi de birbiri ile çok koordineli; bu sayede Konya, suçları aydınlatmada 8 büyük ilin birincisi konumunda. Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Tatır da onlar kadar genç ve çalışkan... Şimdi tüm şube müdürlerimizi tek tek saymayalım ama Salih Tuzcu’yu başarılı bir Emniyet Müdürü yapan isimler de hiç kuşkusuz bunlar.

Elbette Konya Emniyeti’nin Salih Tuzcu döneminde yaptığı her şey kusursuz değildi. Yapılan pek çok tutuklama, yargılama aşamasında serbest kalma ile sonuçlandı. Hatta aylarını içerde geçirdikten sonra serbest kalanlar oldu. Bu da işin cilvesi diyebilir miyiz?

Salih Tuzcu da şehir halkından helallik isterken ‘hiç kusursuz olunmayacağını’ söyler gibiydi. Siz Salih Tuzcu’yu ‘nasıl bilirsiniz’ ve ‘hakkınızı helal eder misiniz?’ bilmem ama o gönül huzuru ile emekli oluyor.

Bize düşen de Konya’ya hizmet eden müdürümüze emeklilik günlerinin hayırlar getirmesini dilemek.

Bakalım, Salih Bey gibi kendini sevdiren bir müdürden sonra bu göreve kim gelecek; bekleyip görelim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum