Av. Yasemin Bezirci

Av. Yasemin Bezirci

Dikkat Sanat Var

28 Mayıs – 9 Haziran 2018 tarihleri arasında, MEDAŞ Sergi Salonu’nda sergilenen, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Elemanları ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan sergiyi gördünüz mü?

image008-023.jpg

Çini, seramik, kilim dokuma, hasır dokuma, el dokumacılığı, hat, tezhip ve kalem işi hepsi birbirinden özel 140 adet eserin sergilendiği serginin 28.05.2018, saat 17.00’de açılışı gerçekleştirildi. Hatice Kübra Korkmaz’ın kûfî yazıyla oluşturduğu çerçeve ile Betül Yüzüak’ın çini çalışması gözlerimizin pasını siliyor. Varol İlteriş’in kalem yazması doğa motiflerini sergi salonuna taşıyor, Elif Fatma Camkıran ise kilime cemre düşürüyor…

image010-008.jpg

Hoca ile Hanımı’nın ‘Karga da Temizlensin’ hikayesini işleyen Öğr. Gör. Şennur Atalay Varol ise; hikâyeyi görsel şölene dönüştürmekle kalmıyor, sizi de hikâyenin içine katıyor. Öğr. Gör. Kazım Küçükköroğlu içindeki sanat ışığını sergideki çini eserine de yansıtıyor. Doç. Dr. Hafize Melek Hidayetoğlu sanat sevgisini kendi elleriyle dokuyor. Doç. Dr. Meral Akan; bitkisel boyayla icra ettiği dokuma sanatıyla organik eserler ortaya koyuyor. Doç. Dr. Zuhal Türktaş; tarih öncesi dönemlerin mağara sanatını kilimlere dokuyor.

image004-050.jpg

 

Doç. Dr. Zuhal Türktaş, Doç. Dr. H. Melek Hidayetoğlu, Doç. Dr. Meral Akan, Öğr. Gör. Kazım Küçükköroğlu, Öğr. Gör. Ersan Perçem, Öğr. Gör. Şennur Atalay Varol, Arş. Gör. Nurcan Sertyüz, Arş. Gör. Dr. Mine Erdem, Öğr. Gör. Betül Erikoğlu, Öğr. Gör. Veli Tuna, Arş. Gör. Ayşe Gürlevik Tunç ve 60 öğrencinin katkısıyla hazırlanan emeklerin çizgilere yansıdığı sergi görülmeye değer. Selçuk Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri başta olmak üzere ayrıca Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Mehmet Okka’ya, Sanatkâr Hüseyin Öksüz’e sanata verdikleri emeklerden dolayı memleketim Konya adına teşekkür ediyorum. Ayrıca sanata kapıların açan MEDAŞ A.Ş’yi de tebrik ediyor; tüm hemşerilerimi Geleneksel Türk Sanatına sahip çıkmak adına sergiye davet ediyorum. Siz sergiyi gezmek için yola çıkarken, ben de müsaadenizi alayım değerli okuyucularım… Haftaya görüşmek üzere…

image002-060.jpg

 

 

                                                                           

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum