Coşku ile kutladık gururla seyrettik

Cumhuriyet Bayramımızın 90 yaş gününü o günkü coşku ile bir daha kutladık.

Bu kutlamaların Galeyanı ve heyecanı içinde bu yazımızı kaleme almış bulunuyorum.

Yakın bir tarihimize baktığımızda Şanlı Ordumuzun da iştirak etmiş olduğu bir KORE Savaşı var. Yüreği iman dolu Mehmetçiğin yazdığı bir Destan var. Zaferle sonuçlanan bu Destanın unutulan unutulmayan tarafları var. Bunları hatırladık ve bu münasebetle hatırlatmak istedik.

Yıl 1950. Güney ve Kuzey Kore kardeş iki ülke. Fakat Savaş halindeler. Birleşmiş Milletlerin almış olduğu bir karara uyularak o tarihlerdeki Adnan Menderes Hükümeti tarafından alınmış olan karara uyularak Türk Silahlı Kuvvetlerinin Albay Tahsin Yazıcı komutasında gönderdiği Türk Tugayı Güney Kore’dedir.

Türk birliği ön saflarda ateş hattında görev almasına rağmen damarlarındaki asıl kanın verdiği iman kuvveti ile kendi askerini emniyete almış ve düşmana, dur demiştir.

Fakat Müttefik kuvvetler tarafından Türk birliğine haber vermeden geri çekilmeleri üzerine hasıl olan boşluğun düşman kuvvetleri ile doldurulmuş olması nedeni birliğimizin çembere alınıp topyekun imhası söz konusu olur olmaz tarihinde asla teslimiyeti kabul etmemiş olan yavuz Türk askeri kükremiş ve tek başına meşhur Kuneri savasına yüce mevlasına güvenerek iştirak etmiş ve direnmeye başlamıştır.

Burada bir parantez açalım. O gece Vatan sathında analar babalar dua halinde olmuşlardır. O günleri ben de yaşadım. Yaratana sonsuz teslimiyet içindeyiz.

yüce Allah’ın izni ile Kutb’u Külli devrede. O gece olup bitenleri savaşın manevi erleri arasında görev almış olan Ladik Kasabasında yaşayan (RİCAL’i GAYB ) Veli hacı Ahmet Elma hazretlerinin o gece evinde misafiri olan Zıvarık ilçesi Camii İmamı Osman Karabulut Kaynak kitabından naklen okuyalım.

Kitabın müellifi diyor ki: Kore’de Kunuri savaşının başladığı gün Hacı Babayı ziyaret için Ladik’e gitmiştim. Yatsı namazına doğru Hacı Baba müsaade alıp gitti. Sabah namazına da geri geldi. Bize;

“KORE’de idik. Türk Askeri çember içine alınmış Kurtarılmaları için Mevladan izin çıktı. Manevi arkadaşlarımla Kore’ye yetiştik. Bizim askerin önüne düştük. Kafir askerleri bizi görürler lakin bizim asker bizi görmez idi. Kılınçları çektik küffar askerini topdan kılınçtan geçirip çemberi yardık. Bizim askere yol verdik. Radyoda az sonra sabah haberlerinde verilecek dinleyin” dedi. Radyoyu açtığımızda şu haber verilmeye başladı.

“Kore’de bulunan Albay Tahsin Yazıcı komutasındaki çember içine alınmış olan Türk birliği inanılmaz bir kahramanlık örneği vererek çemberi yarmış ve birliklerimizi imhadan kurtarmıştır” anonsunu tekrar tekrar söylemekte olduğunu dinledik, diyen kitabın müellifi o günün aşkına irticalen yazdırılmış olan şiirini de kitabından iktibas suretiyle sizlere iletiyoruz.

EVLİYALAR VARIYOR

KAHRAMAN ASKERLER ETMEYİN MERAK

ZANNETMEM TÜRKİYE KORE’YE IRAK

YETMİŞ BİN SÜVARİ ALTINDA BURAK

CEM OLDU EVLİYA HEPSİ VARIYOR.

Devamı haftaya…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum