M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Çamurlu başbakan!

Geçtiğimiz hafta akademik personele yükseköğretim tazminatı ve teşvik ödeneği verilmesini öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi...

Kanun meclise gelmeden önce akademik uzmanlarla ilgili bir eksiklik söz konusuydu.

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu ile konuştuğumuzda, konuyu takip ettiklerini, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu konuda kendisine de görev verdiğini ve tasarı Meclis’ten geçerken ‘uzmanları’ da kapsayacağını belirtmişti.

Aynen öyle oldu...

***

Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminin başında, genel kurula gelen en önemli çalışma da bu oldu. Akademisyenlerin yıllardır süren çalışma ve beklentileri güzel bir şekilde sonuçlandı.

Bu konuda emek sahibi olan pek çok isim var kuşkusuz.

Biz Konya’da olduğumuz için Milletvekilimiz Cem Zorlu’yu yakından tanıyoruz.

Takip ettiği hususun neticesini de hep birlikte görmüş olduk.

***

Tabi bir de Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN-ÖGEDER) var...

Bu süreçte aktif görev aldılar.

Sendika ve Dernek Başkanı Vahdet Özkoçak, bu işe emek verdiği halde şımarmıyor.

Aksine diyor ki: Bugün akademisyenler için önemli bir adım atıldı. Yeterli değil elbette ama emek veren herkese teşekkürler.

***

Akademik personelin daha başka sorunları da var...

Bu sorunların arasında belki de en ağır olanı kalkmış oldu.

Vahdet Özkoçak,  “Çalışmaya devam edeceğiz. Bir olursak akademisyen olarak 'kendi' sorunlarımız için aracısız çalışırsak diğer sorunlarımızı da çözebiliriz. Birlikte yola devam edelim” diyerek de, beraberliğin önemine vurgu yapıyor.

Hükümetin akademisyenlere yönelik verdiği sözü hızlı bir şekilde tuttuğu bu süreç, 2023 vizyonunun da önünü aydınlatacak.

İnşallah akademisyenlerimiz kendilerini daha fazla hayatın içine çekebilirler.

En büyük temennimiz bu...

***

Bir not da Başbakanımız Ahmet Davutoğlu için...

Aksaray-Yenikapı Metro İstasyonu’nun açılışında bir konuşma yaptı Davutoğlu...

Orada anlattığı ‘Çamurlu Başbakan’ anısı, okuyabilen için onun milletini, milletinin de onu neden çok sevdiğinin en güzel işaretidir.

***

Başbakan Davutoğlu, ilkokul öğretmeni Müzeyyen Kızanlıklı’nın kendisi için önemli olduğunu hatırlatarak okul yıllarındaki bir anısını şöyle anlatıyor:

“Allah rahmet eylesin. Tek başına yaşıyordu. Ziyaret ederdim. Evinde not düşmüştü. ‘Başıma bir şey gelirse oğlum Ahmet’i arayın’ O zaman Bahçelievler boş arsalardan ibaret. Kış günleri çizmeler giyerek okula ulaşırdık. Hocam bana görev vermişti. Türkiye’de demokrasi ve seçimlerle ilgili bir oyun yazmamı istedi. Arkadaşlarla yazdık. O oyunda benim Başbakan rolünü oynamamı istedi. Allah rahmet eylesin. Hala o günü hatırlarım. Çizmeleri giydim çok da düzenli biri olmadığım için çizmelerle okulda yürüyene kadar çizmelerim çamur içinde kalmıştı. Seçimi kazanmış başbakan olarak okulda çamurlu çizmelerimle konuşma yaptım. Bir müddet bana ‘çamurlu başbakan’ diye isim taktılar.”

***

İşte o günkü ‘çamurlu başbakan’ bugün Aksaray-Yenikapı Metro İstasyonu’nun açılışını yapıyor... Vatandaşının daha rahat seyahat edebilmesi için...  Geleceğin başbakanlarının ayakları çamur olmasın diye...

Nasıl ki, içinden geldiği akademik camiaya vefa gösterip yıllardır kanayan yara haline gelen maaş sorununu en kısa sürede çözmüşse...

Aynen öyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum