Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Cami ve Cemaatin İnşa ve İhyası

25-26 Nisan 2015 tarihlerinde NEÜ İlahiyat Fakültesi, Konya İl Müftülüğü, Yunus Emre Camii Derneğiyle birlikte Konya Büyükşehir Belediyesinin himayesinde VI. Ulusal Din Görevlileri, Cami ve Cemaatin İnşâ ve İhyası konulu sempozyumumuzu tamamladık.

Üniversitelerimizden ve değişik kurumlardan birçok ilim adamı, “Cami ve Cemaatin İnşa ve İhyası” adını taşıyan bu sempozyuma birbirinden güzel bildirilerle katıldılar.  Dokuz oturum halinde icra edilen bu sempozyumda birbirinden güzel dikkat çekici bildiriler sunuldu. Örneğin, din görevlilerinin eşlerinin psiko-sosyal sorunları, cami cemaati olarak işitme engellilerin ihyası, cami merkezli sadaka-i cariye uygulaması, kadın gözüyle camiye bakış vb. gibi pekçok konu masaya yatırıldı. İki gün yoğun bir katılımla gerçekleştirilen bu bilimsel şölen başarılı geçti. Ben burada tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.

Modern hayat, ayırıyor, parçalıyor, bireyi toplumun kıyısına atıyor, yalnızlaştırıyor. Cami ise, cem ediyor, topluyor ve cemaatin fertlerine özgüven duygusu kazandırıyor.  Ayrıca cemaatle kılınan namazlar grup terapisi ile kişisel gelişime de büyük katkıda bulunuyor.

Her ne kadar din görevlilerimizin asıl vazifesi, camide namaz kıldırmaksa da elbette bundan ibaret değildir. Diyanet İşleri Başkanlığımız din görevlilerinin caminin dışına da çıkmalarını tavsiye ediyor. Varolduğu mahallede yoksul ve yetimlerle ilgilenmelerini, sorunların çözümü konusunda hiçbir ayrım yapmadan tüm vatandaşlara sahip çıkmalarını tavsiye etmektedir. Çünkü din görevlisi bir önder olarak hayatın her alanında yer almalıdır.

Bu sempozyumda büyük şehir belediye Başkanımız camilerin dış avlu duvarları kaldırılmalıdır önerisinde bulundu. Bence de yerinde bir öneri oldu. Camiler surlarla çevrilmemelidir.

Artık camilerimiz gece kondu mimari tarzından da kurtarılmalıdır. Camiler dış görünüşleriyle Yüce Allah’ın Celal ismini yansıtmalı, iç tezyinatıyla da Cemal ismini temsil etmelidirler. Camiler, İslam medeniyetinin estetik göstergeleridir.

Netice, cami ve cemaatin inşa ve ihyası bir defa daha önem arzetmektedir. Ben tekrar bu sempozyumun yapılmasında emeği geçen tüm ilmi ve idari kurumlarımıza ve kardeşlerimize teşekkür eder, bu tür ilmi toplantıların devamını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.