M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Tahir Akyürek'le konuştuklarım...

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bir süredir İlçe Meclisi Toplantıları düzenliyor. Dün de önce Ilgın’da ardından Doğanhisar’da Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkala İlişkiler Daire Başkanlığı’nın koordinesinde düzenlenen bu toplantılara katıldı. Ben de aldığım davet üzerine Ilgın’daki İlçe Meclisi Toplantısı’na ve ardından gerçekleşen KOMEK açılışına katılarak çalışmaları yerinde izledim, Başkan Tahir Akyürek’le çalışmalarını ve seçim sürecini konuştum.

İlçe Meclisi Toplantıları’nın formatı Konya’da geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ‘Mahalle Meclisi’ ile benzerlik arz ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda ‘uzmanlaştığını’ ve halkın nabzını tutmak anlamında bu programların Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum.

Ilgın’daki toplantı Lala Mustafa Paşa Külliyesi’nde gerçekleşti. Başkan Akyürek’in yanı sıra KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Büyükşehir Daire Başkanları Ahmet Köseoğlu ve Mustafa Yazlık gibi isimler aktif rol oynadılar. İlçelerde özellikle KOSKİ’nin ve KOMEK’in büyük sorumluluklar aldığını ve halkın da yapılan çalışmalardan memnun olduğunu müşahede ettim.

Program süresince ayrıca AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Cengiz Kürkçü, Ilgın Belediye Başkanı Halil İbrahim Oral da misafirlerle yakından ilgilendiler.

m.-ali-koseoglu-013.jpg

Diğer yandan ‘İlçe Meclisi Toplantıları’ AK Parti Milletvekili Adayları’nın da kendilerini ifade edecekleri güzel bir imkân olmuş. Başta Ilgınlı Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir olmak üzere Leyla Şahin Usta ve Rüveyde Gülseren Işık da Ilgınlılara hitap ederek, heyecanlarını test ettiler. Tabi Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir Hocamıza ayrı bir sevgi ve ilginin olduğunu da söylemem gerekiyor.

KOMEK KURS MERKEZİ AÇILDI

Başkan Akyürek’le ilk olarak Ilgın’a açılan KOMEK kursunu konuştuk. KOMEK’lerin artık ‘prestijli’ birer okul olduğunu söyleyen Akyürek açılışı yapılan kursun 16 Şubat 2015’te hizmete başladığını, Konya şehir merkezindeki kurs binaları formatında düzenlendiğini, 9 derslikte, 18 farklı branşta açılan 23 kursta şu anda 554 kursiyerin eğitim aldığını söyledi. Akyürek 2015 yılında Komek’lerin toplam kursiyer sayısının 265 bin 454’e ulaştığını, yeni ilçelerde açılan kurslardaki toplam kursiyer sayısının da 3 bin 933 olduğunu belirtti.

UNUTTUĞU BİR KONU VAR MI?

Başkan Akyürek 2004 yılında göreve gelmeden önceki seçim çalışmalarından bahsederek şunları söyledi: O zaman tecrübesiz bir adaydık. Şimdi daha dikkatli davranıyoruz. Mesela 2004 yılında bir söz vermiştik; ‘Konyaspor’u Avrupa Kulüpleri Düzeyine Getireceğiz’ diye. Biz ilçe belediyelerimizle birlikte Konyaspor için tesisleşme gibi pek çok çalışma yaptık ama verdiğimiz söz için bunlar yeterli olmadı. “Avrupa kulübü gibi olmak” deyince ligde de başarı gerekiyor. Fakat şükürler olsun yeni stadyum Konya’mıza çağ atlattı diyebilirim. Böylece 2004’te verdiğimiz bu sözü de tutmuş olduk.

VAADLERİ NASIL BULUYOR?

Bazı liderlerin ve adayların günümüz Türkiye’sinden habersiz şekilde vaatlerde bulunduklarını anlatan Akyürek Biraz önce gazetede okudum. Daha önce belediye başkan adayı da olan bir milletvekili adayı ‘internet, televizyon, cep telefonu, tablet ve bilgisayarların’ hayatı işgal ettiğinden bahsederek bunları belirli bir saatte açıp kapattıracağını söylemiş. Daha önce belediye başkan adayı olduğunda da 35 oy almış. Artık vatandaşımız bilinçlendi, kimin neyi yapıp yapamayacağını çok iyi biliyor” diye kaydetti.

METRO HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Akyürek’e Konya Metrosu’nu da sordum. Tamamen yer altında olacağını söyleyerek şunları kaydetti: Yıllardır Konya’mızda raylı sistemin yenilenmesi ve metro ukdesi vardı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak 30 yıllık taşıtların tamamını yeniledik. Yeni olarak Alaaddin-Adliye Hattını da devreye sokuyoruz. Burada Paris’te uygulanan sistem uygulanacak. Burası tarihi bir bölge olduğu için Alaaddin ile Mevlana Kültür Merkezi arasında katanersiz, telsiz araçlar hizmet verecek. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile birlikte hükümetimiz şimdi metroyu Konya’ya armağan ediyor. Bu, Konya tarihinde 1 kalemde aldığımız en büyük yatırım olacak. Metro yatırımı Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Konya’ya hediyesidir. Konyalılar olarak, Başbakanımızla ne kadar gurur duysak azdır. Ayrıca böylesine büyük bir hizmeti merkezi hükümetin gerçekleştirmesi, Büyükşehir Belediyemizin de imkânlarını şehre ve ilçelere daha fazla aktarmasını sağlayacak.

İLÇELER HİZMETLERİ NASIL KARŞILIYOR?

Yerel seçimlerin ardından yeni yasa ile birlikte sorumluluk alanının genişlediğini ve hemen kolları sıvadıklarını kaydeden Akyürek, “Konya Türkiye’nin 19’da 1’i kadardır. Dünyanın 60 ülkesinden daha büyük bir coğrafyadan bahsediyoruz. Yeni dönemde mahalle yollarının düzenlenmesi için söz vermiştik. O çalışmalar sürüyor. Ayrıca bütün ilçelerimizde prestijli bir yol yapacağız, bunun da çalışmalarını başlattık. 168 beldede 2016 sonuna kadar su ve kanalizasyon hizmeti tamamlanmış olacak. İlçelerle ilgili olarak ‘Kuruluş’ dönemini tamamladık. Her ilçede fen işleri, su ve kanalizasyon, itfaiye birimlerimiz var. Toplu ulaşımları devraldık ve devam ettiriyoruz. Ilgın’daki büyükşehir belediyesi personel sayımız 140’a ulaştı. Her ilçede çeşitli sayıda personelimizle hizmet veriyoruz” dedi.

BEKLENTİLER ÇOK MU DEĞİŞTİ?

Her alanda pek çok gelişim yaşandığını işaret eden Akyürek, bugünkü beklentilerin de farklılaştığına işaret ediyor. Bununla ilgili de bir örnek veriyor:

Bir ilçemizi ziyaret ettiğimde yaşlı bir amcamız yanıma yaklaşarak serzenişte bulundu. “Bizim kanalizasyon hala bitmedi” diyor. Bu amcamıza ne kadar süredir kanalizasyonun bulunmadığını sordum. “Yıllardır yok, 30 senedir, 40 senedir bekliyoruz” diye cevap verdi. Şimdi biz çalışmaya başlamışız, amcamız 11 ayda bitmediği için şikâyet ediyor. Tabi toplum olarak beklentilerimiz çok büyüdü.

SEÇİMLERİ NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

7 Haziran seçimlerinin ülkemiz kadar Konya için de ayrı bir anlam ifade ettiğini belirten Akyürek seçimlerle ilgili olarak da şunları söylüyor: Konya olarak büyük düşünmeliyiz; Konya’nın gücünü her yerde göstermemiz gerekiyor. Siyasi istikrar son derece önemli... İstikrarsızlık oluşturmak isteyenlerin kurdukları kumpasları görüyorsunuz. Hangi görüşten olursak olalım, hangi siyasi partiden olursak olalım bu toprakların insanı olan Sayın Başbakanımıza 4 elle sarılmalıyız. Konya olarak bugüne kadar verdiğimiz desteklerin üzerine çıkmamız gerekiyor.

KISA KISA

-Ilgın’a gelmeden önce çektiği Mesnevi kartında şu söz yazıyor: Nice işler vardır ki ilk önce güç görünür de sonradan kolaylaşır, o güçlük geçer gider. Ümitsizlikten sonra nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var!

-İlçe Meclisi Toplantıları bugüne kadar 15 ilçede gerçekleşmiş...

-Açılışlarda AK Parti’nin seçim şarkılarından olan ‘Akyürekler’ isimli çalışma kullanılıyor.

-Başkan Akyürek TRT’de yayımlanan Diriliş dizisini beğenerek izliyor...

-Özellikle sağlıklı su konusunu çok önemli buluyor...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.