M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Çağlayan'da hayal kırıklığı

Meclisin yeni vekillerinden olması hasebiyle attığı atacağı adımlar biraz daha Konya kamuoyunun dikkatinde…

Konya’da bölge milletvekilliği gibi bir kavram olmadığı halde belki de işini kolay kılmak için kendisini Beyşehir’e adamış bir profil çiziyor.

Üstelik yalnız da değil!

Beyşehir’de alkışlanıyor belki ama Konya’da yadırganıyor.

Kimse ondan Beyşehir’in sorunlarına sahip çıkmamasını beklemiyor ama ilgi alanını daraltması da eleştirilmeyecek mevzu değil.

Beyşehir’de göründüğü kadar Konya’da da görünse iyi olacak.

Şimdi can sıkar gibi gözüken bu cümlelerimin aslında dost tavsiyesi olduğunu kavrayabilecek erdemde olduğunu düşünüyorum.

Sahnede olan, rolünü oynar!

***

Onu yazmamın bir başka nedeni var…

Daha önce yazmıştım…

Bozkır Çağlayan Göleti’yle ilgili keşif artışı yapılmazsa, iş başka bahara kalacak diye…

Gülay Hanım önceki gün, yaşanan bir gelişmeyi yaptığı yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

Diyor ki:

Bozkır Çağlayan Göleti ve sulama inşaatı ile Bozkır ilçe merkezinin 15 kilometre güneybatısında Yayla deresi üzerinde yer alan gölet ile tarım arazilerinin sulanması ve drenajı için gerekli tesislerin inşa edilmesi projesiyle ilgili sözleşme çerçevesindeki işlerin tamamlanabilmesi için yüzde 22.06'lık bir keşif artışına ihtiyaç duyulmuştur. Verilen keşif artışı ile birlikte iş mevcut projesine göre 713 hektarlık alan sulamaya açılacaktır.

***

Şimdi elbette bu bir şeydir.

Bu şeyin olmasına el verenler var olsunlar. Gülay Hanım, bu keşif artışının onaylanmasında her ne rol üstlenmişse, iyi yapmış. Teşekkür ediyoruz.

Samimiyetle takdir ediyoruz.

Fakat…

‘Ya 2012’de bitmezse’ başlıklı yazıda DSİ 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkara imzalı bir rapordan faydalanmış, “Mevcut işin tamamlanabilmesi için yüzde 22,06’lık bir keşif artışı gerekiyor. Bu keşif artışı ile 713 ha’lık kısmın sulama inşaatı tamamlanacak” demiştim.

Şimdi, tam da bu kadarlık bir iş yapılmış.

Oysa konuyla ilgili eyleme girişirken yüzde 22,06’lık keşif artışının da ötesine gidilmesi gerekiyordu. Çünkü aynı raporda daha önce de paylaştığım gibi “713 hasulama sahasına 487 ha daha saha ilavesiyle sulama sahasının 1200 ha yükseltilmesi, böylece daha fazla tarım arazisinin sulu tarıma açılabilmesinin mümkün olduğu” yazıyordu.

Evet, mevcut işin bitirilmesi için yüzde 22,06’lık bir keşif artışı gerekiyordu ama toplamda yüzde 108,53 oranında keşif artışına ihtiyaç vardı.

Olmadı…

***

Olacakları artık göz önüne getirebiliriz…

“Gölet gövdesi yükseltilmesi ve bağlantılı olarak yapılacak imalatlar için yüzde 87,23’lük keşif artışının Bakanlık Makamına verilmesi halinde hızlı bir şekilde projeleri hazırlatılarak 2012 yılı sonuna kadar inşaatların bitmesi mümkün olacaktır” deniliyordu raporda, olmadı.

 

“Ancak, ilgili keşif artışının olmaması halinde 2012 yılı yatırım programına proje yapımı için teklif edilerek projenin tamamlanması ve yapım için 2013 yılı yatırım programına alınması ile yapılan ihale gerçekleştirilerek -iş- 2015 yılında tamamlanabilecektir” deniliyordu, 2015 için bile artık iyimser olmamız gerekiyor.

Ne diyelim…

Hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum