M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Büyük Usta, bunları da bil!

Konya’nın 100 yıllık rüyası gerçekleşti…

Rüya 100 yıllık… Ama temeli 2007 yılında atılmıştı…

2011’in Aralık ayında ışık görülmüş, daha su gelmeden Konya Ovası’nda bayram havası esmişti. Şimdi 17 kilometre 34 metrelik Mavi Tünel’in açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı… Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarından toplam 414 milyon metreküp su Konya’nın damarlarını besleyecek.

Allah aşkına, bu işten memnun olmayan, “rüya proje hayata geçti” diye uykusu kaçan varsa öne çıksın. Bu güzelliği bayram havasında yaşadığımız için bize laf söyleyecek varsa pes…

Pes ki ne pes!

Rüya proje hayata geçti diye, Konya’nın istekleri elbette bitmez… Bu topraklara yatırım adına ne yakıştırırsanız, yakışır yakışır…

***  

Sadece Mavi Tünel de değil… Erdoğan’ın Konya’da açılışını yaptığı yatırımların ekonomik değeri 95 milyon TL… Açılışlarını Başbakan’ın yapmasını bir kenara bıraksanız bile, Konya’nın gelişimi noktasında atılan adımları takdirden geri durmamalısınız.

Takdirin yeri ayrı, istemenin yeri ayrı…

Bir yandan bu kadar yatırımın açılışı yapılıyorken diğer yandan da yeni değerler kazandırılmaya devam ediliyor.

-Yeni Konya Stadyumu bunlardan…

-Bedesten Projesi bunlardan…

-Konya-Ankara Hızlı Tren Hattı’ndan sonra Konya-Eskişehir ve nihayet Konya-İstanbul Hattı da rüyalarımızdan çıkıp gerçek olacak… Konya-Antalya-Kayseri Hızlı Tren Hatları gündemde…

-Vali Aydın Nezih Doğan’ın büyük gayretleri sonucu Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen Karapınar’da 60 milyon metrekarelik alana kurulacak güneş panelleri Konya’nın da ışığını artıracak…

***

Bunlar böyle… Peki, Konyalı daha ne ister…

Söyleyelim ki ‘Büyük Usta’ bilsin…

-Konya, tramvay hattının modernizasyonu ve yaygınlaşmasıyla iktifa etmez, metro hattı ister…

-Konya-Mersin arası demiryolu hattının rehabilite edilmesini ve çift yönlü olmasını, Taşucu limanına ticari ulaşımı sağlayacak demiryolu hattının kurulmasını ister…

-Mavi Tünel’le birlikte ekonomik potansiyeli gelişecek olan Konya, bölge şehirleri arasında da cazibe merkezi olacaktır. Dolayısıyla bu cazibeyi taşıyacak dış çevre yolu projesine vakit kaybedilmeden başlanmalıdır. Diğer yandan da tarım ve hayvancılıktaki potansiyeli göz önüne alınarak Tarım Bakanlığı’nın Konya’dan bir isme tevdi edilmesi, Türkiye’nin tarım politikası açısından da elzemdir. Mevcut Tarım Bakanının ‘tahıl ambarı’ olarak nitelenen Konya’ya bugüne kadar yaptıkları ziyaret, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı ziyaretten daha azdır.

-Konya, askeri havaalanı ile kendini dünyaya açabilmiş değildir. Askeri havaalanının Konya için yeterli olduğunu söyleyenler ya -Konya’dan Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına uçuşlar düzenlenmesini sağlayarak- buna Konyalıları da inandırmalıdırlar, ya da yeni bir havaalanı için kollar vakit geçirilmeden sıvanmalıdır.

-Konya, Mevlana ile bir hoşgörü şehridir. Konyalılar, 2023 yılında Konya’nın İslam Kültür Başkenti veya Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesini istemektedirler.

-Hava kirliliği, işsizlik, öğretmen yetersizliği gibi diğer Türkiye şehirlerinde de yaşanan sorunları vardır Konya’nın. Bunların da çözülmesini beklemektedir.

*** 

-Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu, Konya’nın en büyük şanslarından, medar-ı iftiharlarındandır. Bir yandan, Türkiye’nin dış politikası ile ilgili akıl almaz yoğunluğu devam ederken, diğer yandan da Konya’nın sorunlarının çözümü için yaptığı çalışmalar moral değerimizi yükseltmekte, ‘sahipsiz şehir’ imajını ortadan kaldırmaya yetmektedir.

-Konya belediyeleri, yatırım çabası içerisinde olan belediyelerdir. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Konya’nın bir markasıdır. Konya’nın bir bütün olarak masaya yatırılarak, ahenkli büyümesinin yolları bulunamamıştır ama başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, ilçe belediyelerinin bölgelerine ‘kimlik’ kazandırma çabaları ortadadır. Konya’nın Selçuklu başkenti kimliği ise yeterince işlenebilmiş değildir. Bana kalırsa ‘başkanların vizyonları ile ekiplerinin vizyonları’ daha bir örtüşür kılınırsa bereket hâsıl olacaktır.

-Konya, siyaseten son yılların en uyumlu dönemini yaşıyor. Daha önce Başbakan Erdoğan tarafından atandıktan sonra geçtiğimiz genel kurulda seçimle yönetimini yeniden oluşturan AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, ‘ağabey’ kimliğini muhafaza ederek geçmişte yaşanan pek çok çekişmenin önüne geçmeyi bilmiştir. Sorgun gibi isimlerin siyaseten önünün açılması, Başbakan Erdoğan’ın ‘usta’ kimliğinin de gereklerindendir.

***

Bugün, Şeb-i Arus günü… Dünkü açılışlarla Konya’nın düğünü bir kez daha anlam kazandı…

Konya, sırtındaki kürek yarasını da üzerine kondurulan yıldızları da unutmaz.

Konya sizi unutmaz!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum