Bu sessizlik hayra alamet değil!

Ereğli’de son günlerde bir sessizlik hâkim ki sormayın. Herkes konuşmaya korkar oldu. Nedeni belli ufukta seçim var ya, konuşana “sen aday mısın?”, iş yapana “sen adaylığa mı hazırlanıyorsun?” herkes birbirine yoklama çekiyor.

Siyaset bu şekilde olmamalı elbette, son Ankara gezimizde gördük ki, Ankara’dan aday olmak isteyenler “efendim taşradan gelenler buradaki işleyişe adapte olamıyorlar, bürokrasiyi aşamıyorlar” diyor. Kendilerince haklılık payları hiç de küçümsenecek gibi değil ama birde madalyonun diğer yüzü var. Madalyonun diğer yüzünde Ankara’dan aday olacakların memleketlerine yılda birkaç kez uğradığı taşradaki insanın beldesindeki, ilçesindeki ve ilindeki sorunlarla her gün yüz yüze olmasına dikkat çekiliyor.  Taşradaki aday “burada halkın içinde biz varız” “onların sorunlarını en iyi biz biliriz” diyor.  Herkes haklı kendi penceresinden.

Vekil atamaların da ön seçim mi yoksa merkezi atama mı olacak? Bunu ilerleyen günlerde daha iyi anlayacağız. Biz olayları Ereğli olarak düşünüyoruz ama Ereğli’nin vekil adaylarımız şunlar demesi yetmiyor.

Ama Konya milletvekilleri bu dönem o kadar halktan kopuk oldular ki, hükümetin inanılmaz güzel icraatlarını bile anlatamadılar. Anlatmayı bırakın yapılanları dahi sahiplenmede sıkıntı yaşadılar. Yarın sandık ortaya gelince bu sıkıntı daha çok artacak. Vekiller yapılanları anlatmaya çalışırken seçmen hep yapmadıklarını soracak. Zor bir seçim olacak.

Ankara’ya gittik ya, ne çok şeyler öğreniverdik. Bu seçimde Ereğli bürokrat adayların bolluğunu yaşayacak gibi gözüküyor. En hayırlısı olsun diye dua edelim.

***

Konya milletvekilleri yoktu, adayları vardı

Voleybolda filenin sultanları finalleri Ankara’da oynadı. Konya’dan iki güzide takım Finallerde Konya’yı temsil etti. Konya Selçuk Ünv. Bayan Voleybol Takımı ve Ereğli Belediyespor Bayan Voleybol Takımı maçlarına hiçbir Konya milletvekili gelmedi. Ankara’da bulunan Konyalılar vakfının üyeleri ile birlikte gelen gazetemizin başyazarı Uğur Özteke ağabeyime döndüm “Konya Milletvekilleri nerede abi” dedim. Vakıf yönetiminde olduğunu sonradan öğrendiğim bir bürokratımız “milletvekili adayları burada” dedi. Herkesi bir gülme aldı. Acaba neden yoklardı? Bende merak ettim.

***

Teşekkürler Murat Kazancı ve Yılmaz Çelik…

Ereğli çocuk yuvasına atanan iki öğretmenimizin görevlerine başladıkları günden itibaren ortaya koydukları çalışma azmi inanın beni bile şaşırttı. Yuvalarda son dönemlerde meydana gelen olumsuz olaylardan sonra Ereğli çocuk yuvasında yaşanan güzellikler yüreklere su serpti. Murat Kazancı ve Yılmaz Çelik  öğretmenlerim inanılmaz mücadelesine Ereğli’nin her kesiminden destek geldi. Güzel işler yapanlara demek ki destek yağıyor.  Çocuk Yuvası Sakinlerinin sahneye Koyduğu “Çanakkale” konulu oyunları, istiklal marşının her kıtasının ezbere okunması beni ekran karşısında yüreğimden vurdu. Salondakilerin ne hale geldi, düşünemiyorum. Ankara’da olduğum için çok gitmek istediğim programa gidemedim. Emeği geçen herkese kucak dolusu teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.