Bio Emperyalist Geleceğimiz

Emperyalizm; Sömürgeci güçlerin bağımlılık ve sömürü ilişkilerini sürdürmek için Zor, tehdit ve saldırgan metodular kullanmak suretiyle, sömürü temeline da­yalı ve yayılmacı amaçlarla, değişik düzeylerde toplumları kendisine ba­ğımlı hale getirerek sömürmek.

Pekala  bu nasıl olmuş  veya nasıl oluyor  bizim bildiğimiz şekliyle  Afrika  ve Asya'daki ülkelerin  yer altı ve yer üstü zenginliklerini  zoraki veya yerleştirdiği yerli uşakları ile  talan edip  sömürmek  vs  gibi mi yoksa  yeni   bir aşamaya geçilerek   bizzat  toplumları kendine  köle  ederek  basın yayın, TV , sosyal ,  medya, teknoloji iletişim araçları   gibi argümanları   kullanarak   oluşturduğu  kapitalist sistemle gönüllü olarak  hizmet ettirmemi!..

Emperyalizmin şimdiye kadarki kurduğu ve işlettiği sömürü sitemini okuduğumuz kadarı ile   biraz  biliyorduk  ama son yıllarda uyguladığı  sistemi   yeni yeni daha  net ve açık açık  görmeye başladık.

Geçen yıl kelebek! denilen zararlıdan dolayı    başta domates  ve sebze  meyve üretiminde   büyük sorun  yaşadık  bundan sonrada  yaşamaya devam  edeceğimiz gözüküyor,  görünen  o ki   bu olay   daha  bu işin başlangıcı..  

Son zamanlarda haberlerde izliyorsunuzdur.  Türkiye'den Rusya ya ihraç edilen dometes, salatalık  kaysı gibi ürünlerin   yapılan   laboratuar tahlillerinde yüksek oranda zirai ilaç atığı (yani zehir ) çıkmış.Rusya  Kabul etmiyor zehirli diye iç pazarda bizler ucuz  diye  tüketiyoruz  nasıl ama veya bize  satılanların  hepsi  denetlenmediği   olasılığı    çok  yüksek ihtimal   olduğu için Rusya- Ab ülkelerine ihraç edilemeyecek kadar Zirai ilaç oranı yüksek (zehirli)   olan sebze – meyve gıdalarımı  tüketiyoruz.?

Ben kendi adıma konuşayım 1977 yılında ilkokulda okurken köyümüzde ineğimiz, südümüz yoğurdumuz var iken bize dağıtılan ABD menşeli süt tozları ile yapılan süt ve unların verilmesi sinsice bio emperyalizm tohumlarının atıldığını düşünüyorum.

Bio Emperyalizm üretimi daha fazla artırmak kısa sürede ürün elde için yiyeceğimiz içeceğimiz tarım ürünlerinin ve hayvanların genleriyle oynayarak yaşam döngüsünü ekolojik dengeyi ve fıtratı(yaratılışa uygun) bozmuşlardır. 

Bu şekilde yeni üretilen paketli (jan janlı) gıdalar, kısa sürede yetişen semiz hayvanlar,  bire on bire 20 veren hibrit sebze ve meyveler üretenlere ve tüketenlere cazip gelmeye başlamış çok iyi yapılan reklamlar ile kampanyaları ile tüketiciye sunulmuş.

Denetimin olmadığı ve halkların kobay olarak kullanıldığı ülkelerde cazip gibi gelen bu mekanizma insan sağlığı tehdit eder hale gelmiştir.

Kurduğu sitemle  ilk önce  gıdaları bozan  bio emperyalizm insanların sağlığını bozmuş, insanları hastalandırmış sonrada  onları  tedavi etmek adı altında onları kendine  bağımlı hale  getirerek sürekli ilaç kullanan  bireyler haline  getirmiş .Nasıl bir mantık ama ,geçen yıllara  göre  toplumda  sürekli ilaç kullanan hastaların oranı sürekli artmakta  bu  döngü içinde  savrulan insan  ömrü boyunca  bio emperyalizme  köle olarak   gönüllü hizmet etmekte, ölümü zamana yayıp insanları süründürmekte.. Daha çok üretim,  daha çok para, tadı  lezzeti olmayan  görünüşü ile   büyüleyen hormonlu meyveler sebzeler,  raf ömrünü uzatmak insan   ömrünü kısaltmak  için tamamen insan sağlığına zararlı   katkı maddesi katılarak üretilen  gıdaların cenneti haline geldik. 

Bio emperyalizm; İsrail’in Menşeli ABD ve batının pazarlaması ile az gelişmiş ülke topraklarının ve halklarının kobay olarak kullanıldığı GDO’lu tohum ve tarım ve işlenmiş gıda ürünlerinin pazarlarıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum