Bilgisayarları muhtarlar ne yapacak?

Belediye meclis salonundan Ereğli’deki tüm muhtarlara bilgisayar verileceği haberi geldi. Bununla ilgili olarak teslim töreni yapılacağı söylendi.

Ereğli’de yeni teknolojik gelişme daha yaşanıyordu. Onlarca ilde, yüzlerce ilçede olmayan bir uygulama Ereğli’de hayat buluyordu.

Salona girdiğimde meclis salonunda muhtarlar yerlerini almış kendilerine verilecek bilgisayarları izliyordu. Meclis salonun ortasına verilecek olan bilgisayarlardan 3 âdeti kurulmuş ve çalıştırılmıştı.

Bilgisayarlara şöyle bir göz attım. Tüm bilgisayarlar son sistemdi. Bunun yanında verilen yazıcılar da muhtarların fazlaca işini görecek kalitedeydi.

Törene Ereğli Kaymakamı Cevdet Can, Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Ersin Yalama ile İl Genel Meclis üyesi Nevzat Bayram birlikte geldiler.

Ereğli Belediyesi’nin tecrübeli Eğitim ve Kültür Müdürü Fethi Ertekin öncelikle bu işe öncü olan Pirömer Mahallesi Muhtarı’na söz verdi. Ardından da tüm muhtarlar adına bir muhtarımız söz aldı. Güzel temennilerde bulundular. Ardından Fethi Bey, Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan’ı konuşması için davet etti. Özdoğan, gelişim çağında tüm muhtarların iletişimden en hızlı şekilde yararlanmaları için Kaymakam Cevdet Can’ın çalışmaları sonucunda hemşerimiz İçişleri Bakanlığı Müsteşarımız Şahabettin Harput Bey tarafından hibe edildiğini söyledi. Yazıcılarından belediye tarafından karşılandığını söyledi. Çalışmalarını anlattı. Yaza neler yapacaklarını dile getirdi.

Kaymakam Beyde aynı şekilde Muhtarların çağa ayak uydurmaları gerektiğini söyledi. Buraya kadar her şey çok güzel, anlamlı, Ereğli adına büyük bir kazançtır.

Benim kafama takılanlar bundan sonrası Ereğli’deki Muhtarlarımızdan kaç tanesi bu bilgisayarlardan istenilen şekilde faydalanabilecek?

Bilgisayarlar teslim edilirken tutanağın yanı sıra zimmet de çıkarılmalıdır. Herkes biliyor ki, 36 mahalle muhtarımızdan iki elin parmakları kadarı çat pat kullanabilir. Ya diğerleri ne yapacak? Ben de çok düşündüm. 36 mahalle muhtarımız bilgisayar konusunda işi bilen, bilgisayar sertifikası olan gençlerimizden faydalanamaz mı? Muhtarlık hizmetlerinden alınacak cüzi ücretlerle bu gençler asgari ücretle çalıştırılamazlar mı? Bu 36 insanın ekmek sahibi olması anlamına gelmez mi? Yoksa milyarlarca liralık yatırım istenilen şekilde kullanılmaz ise yazık olmayacak mı? Bunlar düşünülmelidir.

Bunun için de kafa yorulduğundan ortaya konmak istenen hizmet anlayışı daha iyi anlaşılacaktır. Yoksa başlamadan bitecektir, diyorum. Hem Kaymakamımızın hem de belediye başkanımızın yaptığı bu iş hiç kimse tarafından küçümsenmesin. Hele ki teslim töreninden sonra burada ismini vermeyeceğim bir muhtar yanındaki arkadaşına “önümüzde seçim var. Bilgisayarları mecbur verecekler” diyordu. Yapılan her hizmeti siyasi sanan bu zihniyettekiler olduğu sürece Ereğli sanırım istenilen hizmeti alamayacaktır. Bu ifadeleri kullanan muhtarın da Ereğli için bir şey yapma derdi yok. Sadece siyasi kimliğinin farklı olması ve bu dönemde Ereğli’ye hizmet gelmesi rahatsız ediyor. Ereğli’ye hizmet gelsin de kimden gelirse gelsin. Bu hizmetler neden önceki dönemlerde yapılmamıştı. Acımasızca eleştiri yapmadan önce kendinize bir bakın, olmaz mı?

Son olarak Ereğlili olmasından gurur duyduğumuz müsteşarımız Şahabettin Harput’a her fırsatta Ereğli için bir şeyler yapma gayretinde olduğu için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde daha güzel hizmetler için el ele olmayı diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.