BEYNİMİZİ NASIL DİNLEDİRİRİZ

Sevgili, nitelikli memleket okurları;

Bütün yıl çalıştınız ve hem beyniniz, hem de bedeniniz yoruldu. Artık dinlenme zamanı. Beyninizi ve bedeninizi dinlendirmek için tatile çıkın ama aklınızı işte bırakmayın. Bana soracak olursanız, yapacağınız işleri düşünmek yerine, bol bol yüzün.

Bu yıl yaşanan ekonomik kriz, zorlu ve stresli bir çalışma ortamını da beraberinde getirdi. Bütün bir yıl boyunca iş ortamından bunalıp kendini çok yorgun hissedenler için bu yıl iyi bir tatil yapmak çok önemli.

Yorulan beyni dinlendirmenin en iyi formülü nedir?
Yorulan beynin dinlenmesi için en iyi yol tatile çıkmaktır. Tatilde sadece bedeni değil, zihni de dinlendirmek gerekir. Uzun yaz tatilleri haricinde yıl içinde de fırsat buldukça kısa aralıklarla iş ortamından uzaklaşmak lazım.


Beyin ancak amaca uygun tatil yapılırsa dinlenir. Bazen tatil süresince ertelenen işler yapılmaya çalışılır. Bu durum sadece beynimizi bir işten diğerine yönlendirmeye ve onu daha fazla yormaya neden olur. Tatili sadece iş ortamından uzaklaşmak olarak algılamamalıyız. Bu süreyi, beynimizi işgal eden olumsuz düşünceler ile iş takıntılarını temizleyecek şekilde değerlendirmeliyiz.


İnsanın ruh yapısı mevsimlerle yakından ilişkilidir. Güneşli havalarda insana mutluluk ve heyecan veren maddeler daha çok salgılanır. Yoğun ve stresli bir iş temposundan sonra çıkılan tatilde, güneşle denizin birarada olması beynin dinlenmesi için bulunmaz bir fırsattır. Yüzme, bedenimiz için çok faydalı bir spordur. Bunun yanında deniz suyu, özellikle güneş ışınlarıyla birleşince birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Deniz ve güneş ikilisi sayesinde beyinden salgılanan hormonlar; insana huzur verir ve rahatlatır. Ayrıca cinsellik dürtüsünü artırır ve bozulan ruh halini düzeltir.


Tatilde tüm düşünceler bir tarafa atılır. Kişi tatile çıkarken beynini yalnızca dinlenmeye ve eğlenmeye programlar. Rahat ortam, güneş, deniz ve temiz havanın etkisi ile  duygusal heyecan doruk noktasına çıkar. Cinsel isteğin artması ile tatilde daha fazla yapılan cinsel birleşme, beyin dolaşımını olumlu etkiler, kişiyi zinde tutar, uzun yaşamı destekler ve stresi yok ederek vücudu rahatlatır.

Bütün yıl yoğun ve stresli çalışanlar nasıl bir tatil yapmalılar?
Bu yıl ekonomik kriz nedeni ile insanların beyni ve vücudu daha çok yıprandı. İş stresinin yanında, ekonomik zorluğu aşamayan insanlarda; beynin ve sinir sisteminin aşırı yıpranmasına bağlı olarak, depresif ruh hali, uykusuzluk, isteksizlik, panik atak, aşırı sinirlilik ve her şeyi kafaya takma gibi problemler görülebilir. Bu problemleri olan kişilerin depresyona yakalanma oranı bu yıl daha da arttı. Depresyon tedavi edilmezse kronik bir hale dönüşür ve tedaviye direnç gösterir. Bu durum insanın yaşam kalitesini, iş verimini düşürür. Depresyonlu bir hasta tatile çıksa da beynin salgıladığı hormonların etkisi ile beyin ve vücut dinlenmesi imkânsız hale gelir. Bunun için depresyondaysak, mutlaka bir tedaviye başlamalı, daha sonra tatile çıkmalıyız.

Spor beyni dinlendirir, kan akımını ve beynin kanla beslenmesini artırır. Kural olarak, bir insanın zihin yorgunluğu ile beden yorgunluğu eşit olmalı. Günümüzün yoğun iş ortamında zihni aşırı yorulan bir kişi, vücudunu da o oranda yormazsa dengesizlik oluyor.Dengeyi kurmak için beyin; uykusuzluk, sinir, kafaya takma gibi problemlerle vücudu yorar. Bu durum beynin daha da fazla yorulmasına ve yıpranmasına yol açar.

 

Hoşca sağlıcakla kalın ama en önemlisi beyninizi dinlendirerek adam gibi adam kalın.

 

 

Kıssadan Hisse


Yorgun vücud değil beyindir.yorgun beyini nasıl dinlendirirsiniz.
1-uyuyarak
2-aksiyon macera vatan millet duygularını kabartan film izleyerek
3-santranç,tavla,okey,batak,…oynayarak
4-gözler okumakla yorulmaz kitaplar okuyabiliriz.
5-en iyisi siyasi gündemi tartışan program bulup.Haksız tarafa küfür ederek.
6-yazarak

7-Piknik yaparak

8-İbadet ederek

Dahada uzatabilirsiniz.
Beyin alabildiğince derin okyonuslar gibi,doldur,doldur,doldur.
bi atasözü ne güzel diyor.
‘’Arada birde beyinlerimizi çıkartıp yıkayıp,sıkkak.
iyi olur bee’’

Bu aralar merak ettiğim mevzular oluyor konumuzla alakası yok ama;
Orta Doğu da Uygur Türklerine yapılan zulum ve katliamı da hep birlikte seyr ediyoruz.

Küçük birde Not:

Sene 2009 Avrupa normallerinden iki kat fazla karbondioksit saldığı için Lcd ekran tvleri yasaklamaya hazırlanıyor,bilginize.


Düşünüyorum o halde test...

Bu hafta sizlerle düşünmekle ilgili Efser Selamet’in hazırladığı testi paylaşmak istedim ben yaptım çok ta hoşuma gitti,sizlerede bol şanslar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.