Balık kavağa çıkarsa Ereğli il o-la-cak

Umut balıkta mı!!!
“Bu balık bu kavağa çıkar mı” dersiniz.
Hükümetin il ve ilzelerde, hatta kasabalarda yeniden düzenleme çalışmalarına başlaması ile Konya’da il olmayı bekleyen ilçelerde hareketlilikler yaşanmaya başladı.

İl olmak isteyen ilçeler yoğun kulislere başlarken Ereğli’de böyle bir hareketliliğin yaşanmaması, hatta il olacak ilçeler arasında isminin dahi geçmemesi beni hayli şaşırttı.
Gazetemizin www.memleket.com.tr internet adresinde başlattığı mini ankette verilen oylar da gösteriyor ki Ereğli bu işe hazır değil.

Hiçbir konuda organize olamayan Ereğli, eğer bu dönemde de İl olma hakkını alamazsa bir daha illiği rüyasında veya hayallerinde görür.

Ben defalarca Ereğli neden il olmalı, nasıl olmalı diye yazdım. Ama bu süreç içinde Ereğli il olsun diye bir tane sivil toplum örgütünün çalışması yok, siyasi irade koltuk sevdasında, onların buna ayıracak vakti yok. Vatandaşın önüne düşüp başı çekecek yok.

Hani Ereğli iktidarın gücünü hissedecekti? Bu güç nasıl ve ne zaman Ereğli’ye yansıyacak? Bilinmez. Ama bilinen bir gerçek var ki, ereğli'nin il olma meselesi balığın kavağa çıkma hikayesine döndü.

Ereğli’nin bu gün hakim bir konumda olması gerekir. İçişleri Bakanlığı’nda Ereğli'nin öz evladı müsteşarımız var, iktidardan milletvekilimiz var, o kadar bürokratımız, iktidardan belediye başkanımız var. bir araya gelip ‘Ereğli için ne yaparız’a kafa yormazlarsa, yani Ereğli bu dönemde de kavağa balığı çıkarmazsa bir daha ne zaman balık kavağa çıkar?

Ereğli halkı inandığı insanların sonuna kadar arkasında. Eğer bu dönemde de Ereğli il olmazsa kimlerden hesap soracağını çok iyi biliyor.

Ereğli yaşanan siyasi boşluktan dolayı eğer il olma şansını kaybederse, ki şu anki durum bunu gösteriyor, ileride ne olur bilemem, bunun bedelini Ereğlili ödetir.

Bu bedeli bu kez sadece siyasiler değil, Ereğli'nin her kurumu öder. Özellikle bu işlerde en önde olması gereken sivil toplum örgütleri de yıllardır oturdukları koltukların hakkını versinler.

Bakın Ereğlililer, hükümet bazı ilçeleri il yapmak için düğmeye bastı, bu olacak; ama bunların konuşulmaya başlanması ile Ereğli adının il olacak ilçeler arasında esamisi dahi okunmaz oldu. Bunun sebebi nedir acaba?

Ereğli sahipsiz!!!
Ereğli’de gündem oluşturacak kim var Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan’dan başka?
Başkan hakkında herkesin bir düşüncesi var. gerçekler de ortada, Müsteşar Şehabettin Harput ve Başkan Özdoğan bu konuda ön saflarda mücadele eden iki insan, ama bu iş iki kişi ile olmaz. Tüm Ereğli gönül birliği etmeli, ikinci kez gelecek oylan bu kısmeti bir daha tepmemeli…
İl olmayı hak ediyorsak, siyasete kurban gitmeden bu hakkımızı alalım.
İster balığı elimizle kavağa koyalım, ister kavağı balığın ayağına getirelim, ancak bu kez balığı kavağa çıkartalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum