Bakanlığa dair zihin okumaları

Bakanlık verilmeyişi hakkında Zihin Okumaları

Yeni kabine açıklanırken ekran başında yaşanan heyecan çabuk söndü… Konya sokaklarında da bu heyecandan eser yoktu… Kayseri’de ise bakanlarını, cumhura başkan yapmanın coşkusu hakimdi…

Dün Zafer Bayramı olunca, memleketin eşrafı, ADD’siyle, ÇYDD’siyle birlikte saf tuttu. Taze milletvekilimiz Mustafa Kabakçı da ilk kez Ata’nın manevi huzurunda bulunuyordu. Bakanlık için en şanslı gördüğümüz Kabakçı’nın bundan sonraki dönemde adından en çok söz ettirecek vekil olacağını işte buraya yazıyorum. Bir beş yıl sonra Konya kabinede Kabakçı ile temsil edilebilir. Hatta önümüzdeki yıllarda kabine değişikliğinde Kabakçı kesin bakan…   

Konya yeni dönemde de bakansız kaldı ya, önümüzdeki günlerde Konya’nın başta Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşları, bunu sık sık gündeme getirecekler, “Bakanımız olmadığı için gayri safi hasılamız…, Bakan verilseydi cari açık…, Bakansız kalmasaydık hızlı tren…” benzeri ifadelerle başlayan açıklamalar, konuşmalar duyacağız. İnşallah Konya’nın kamu yatırımlarındaki payı azalmaz, yatırımlar sıralamasında daha üst sıralara çıkarız. Böylece daha çok iktidar partisinin il teşkilatı tarafından ortaya konulan “Konya’nın Ankara’da Başbakan’la temsil edildiği” tezi de haklı çıkmış olur.

Memleketimizin komuta kademesinin “Bakansız Konya’yı nasıl görüyorsunuz?” sorusuna verecekleri muhtemel cevapları aşağıya alıyorum. Malum medyamızın köşebaşı tutucuları gibi niyet okuyuculuğu niyetinde değilim. Benimkine olsa olsa ‘zihin okumaları’ denebilir…

VALİ AYDIN: Konya çok mübarek bir şehirdir. Böyle bir şehrin bakansız olması üzücüdür. Ancak biz, bize verilen talimatlar neticesinde çalışır, Konya’nın bakansız olduğunu hissettirmeyiz. Şahsen kendi memleketim gibi seviyorum Konya’yı. Emekli olduktan sonra Konya’da kalmayı düşünüyorum. Kim bilir belki siyasete de atılırım…

BAŞKAN AKYÜREK: Konya için Bakan önemliydi. Çünkü Konyamız çok önemli bir şehirdir. Mevlana şehridir. Bunun için Mevlana Yılı’nda 100 eserle Konyamız’ı taçlandırıyoruz. Odalarımızla sivil toplum kuruluşlarımızla el ele veriyoruz. Bu beraberliğimizin bize bir bakan getirmediğine bakmayın. 2011 Hükümet’inde görün bakın Konya bakanına kavuşacak.

G. KOMUTANI UZAL: Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman milletin yanındadır. Ben de bir Konyalı olarak memleketimden bakan çıkmasını isterdim. Konya medyası neden gelip giderken bizi görmüyor, bizden de görüş almıyor anlamıyorum. Arada Orduevi’ne gelirseniz, hem Kurtlar Vadisi izler, hem de muhabbet ederiz.    

KTO BAŞKANI ÜZÜLMEZ: Hükümet kurulmuştur, ama Başbakan ne yazık ki Konya’yı bir kez daha bakansız bırakmıştır. Oysa TOBB’da beraber nargile içerken söz verdiğini hatırlıyor gibiyim… Maalesef ekonomik gelişmelerde, istihdamda, kalkınmada yatırımda bundan sonra Konya’nın adı geçmeyecektir.

KSO BAŞKANI B.HELVACIGİL: İş dünyası olarak kaç seferdir, Konya’ya vizyon projeler kazandıracak çalışmalar yapılması yönünde dileklerimizi Başbakan’a iletiyoruz. Yatırımların takipçisi olmuşuz. Bakan olmuş olmamış çok önemli değil. Konya, şimdiye kadar olduğu gibi yatırımlardan hak ettiği payı alacak arkadaşlar. Ben yine de önümüzdeki fabrika açılışlarında Başbakan’ı kenara çekip soracağım.

KTB BAŞKANI KARA: Konya’ya bakan verilmedi, gördüğünüz gibi. Halbuki ben aday gösterilseydim, Tarım Bakanı olarak aranızdaydım. Her sabah Reuters ajansına Konya  Ticaret Borsası’nda açık arttırma usulü ile oluşan fiyatları veriyoruz. Konya’nın dünyaya açılan penceresinden baktığımızı görmüyorlarsa daha ne yapalım, öyle değil mi sevgili hemşerilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.