Bahar mı o gelen?

Şarkılar bir başka çalmaya başlamadı, çiçekler de bir başka açmıyorlar… Sadece bahar geldi. Bahar gelince öyle olur… Her şey bir başka gibi gelir insana. Oysa çiçekler her zaman öyle açar, kelebekler her zaman öyle kanat çırpar…

Bahardır o gelen. Baharla gelen şeylerdir…

Farkındaysanız mevsimler değişince insanın da ruh hali değişir… Yağmur yağarken başka hisseder insan, tipi çıkınca çok başka. İnsan doğası ve doğa ananın formatları birbirine eşleşmiştir desek yanlış olmaz.

Kombinasyonlu çalışıyoruz yani. Şiirler genelde böyle havalarda yazılıyor… Şairler genelde bu mevsimlerde, “beni bu güzel havalar mahvetti” diyorlar…

Peki ya sizin oralar? Geldi mi sizin oralara da bahar?

Çiçekten böcekten bahsetmiyorum… Diyorum ki; biraz daha farklı bakabiliyor musunuz yaşadıklarınıza, biraz daha olumlu düşünmeye başladınız mı mesela? Biraz daha fazla şükretmeye başladınız mı? Kendi içinize baharın gelip gelmediğini böyle daha rahat anlarsınız diye düşünüyorum.

Sorun bakalım, en son kızdığınız kişiyi affetmeyi düşündünüz mü? Sorun bakalım, gereksiz yere kalp kırdığınız ama özrünü dilemediğiniz birileri var mı? Sorun bir, sizin sevginize ihtiyacı olan birileri hala sizden bir şeyler bekliyor olabilirler mi mesela?

Hala kızgın, hala küskün, hala kırgınsanız bahar gelmemiştir size…

Böyle deyiverip geçmesi kolay diyeceksiniz. Ama kolaylığından değil, gerçekliğinden. Maalesef gülmeye çok sebebiniz varken gülemiyor, iyi düşünme ihtimaliniz varken en kötüsünü düşünüyor, rengârenk havalarda yağmurları yağdırıyoruz… Evet… Bunu bizzat kendimiz yapıyoruz.

Sonra da bahar elbette gelmiyor. Ne bize, ne etrafımızdakilere…

Bence şunu deneyin; ilk sinirlendiğiniz anda daha sakin kalmayı, ilk üzüldüğünüz anda daha olumlu düşünmeyi, ilk içiniz sıkıldığında bir küçük dua etmeyi…

Böyle yapmayı deneyin, zaten bahar da böyle isterdi.

---

Başka ne var ne yok diyecek olursanız bol bol hareket var. Koşturmalarla geçiyor, bir de tabii aksilikler oluyor ama “sağlık olsun” deyip devam ediyoruz. Zaten başka bir şansımız mı var? Son günlerde o kadar yoğun ki annemle babamla konuştuğum kelime sayısı dibe vurmuş olabilir. Fiziken olanı geçiyorum, ruhen de yoruluyorum… Hatta doğrudan söyleyebilirim ki; yorgunum.

Ama yukarıdaki yazılanlar boşa değil… Yorgunuz, olabilir… Adına bahar yorgunluğu der geçer gideriz.

Bahar mı o gelen diye sordum ya hani en başında, evet bahar.

Geldiğini hissettirsin biraz, yüzlerimiz gülsün, yorgunluklar geçsin, iyi düşünelim iyi olsun…

Sağlıcakla.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.