Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Aykutizm’in Ayak Sesleri...

Galatasaray maçında yaşananlar ve sözde büyük takımın yaygaraları, federasyonun omurgasızlığı, hakemlerin günah keçisi ilan edilmesi, kulüpler birliğinin önce dik duruşu ardından bölünüşü derken Konyaspor Aykut Kocaman ile sahasındaki buluşmasına yeterince motive olamadı. Tabi Konyaspor’un sağlam futbolu yerine yüzde bir görülecek bir hata yüzünden yine futbol gündemini yangına çevirdiler.

 Umarım bu yangının mağdurları yine Anadolu takımları olmaz.

Konyaspor, Alanyaspor maçına mutlak galibiyet için çıkarken Aykut Hoca’nın işinin kısmen de olsa zor olacağı belliydi. Sergen Yalçın hem takımı hem Aykut Kocaman’ı tanıyordu. Maçın ilk 5 dakikasında Traore’nin direkten dönen topu başta olmak üzere Konyaspor’un yoklamalarına tepki veremediler ama sonrasında yaklaşık 30 dakika müthiş bir alan savunması yapıp ve dar alan futbolu oynadılar. Yeşil Beyazlılar ilk yarının sonuna kadar çok zorlandı. Pozisyon vermediler ama topu orta sahaya aktarmakta bile zorlandılar.

Bu arada maçın hakemi VAR’a bakıp Traore’nin ofsayttan gelen pozisyondaki golünü de iptal etti.

İkinci yarı Konyaspor öne doğru daha istekli oynadı ve çok adamla yüklendi. 52. dakikada yine VAR kararıyla bir penaltı attı. Jahoviç’in golü takımı rahatlattı. Çünkü Alanya artık daha fazla boş alan bırakmak zorunda kalacaktı.

Tam da beklediğim gibi oldu. Futbolun diyalektiği böyle çünkü. Konyaspor’un üzerine yüklendiği sırada arkada boş alan bırakan Alanyasporlu futbolcular Jahoviç’in gole giden deparını kesmek için kırmızı kartı göze alıp 10 kişi kaldı. İkinci gol de kopya pozisyon gibiydi. Jonson topu kapıp 40 metre sürdü ve golü attı. Sergen’in taktiği de stratejisi de bu kadar işte. Geçen sene “Konyaspor’un ligde kalmasına katkısı çok düşük” dediğimde bana kızanlar umarım anlamıştır. Adamın ruhunda sistem ve savur diye bir şey yok ki...

Maçın son 20 dakikası artık formaliteydi. Pozisyonlar, ağırdan almalar, top çevirmeler, direkten dönen toplar derken herkes maçın keyfini çıkardı.

Aykutizm (sistem anlamında söylüyorum. Herşeyin fanatizmine karşıyım) bir kez daha kazandı. Kocaman’ın kendisinin de büyük bir heyecan yaşadığı açıkça görülen bu sezon umarım Konyaspor, Aykutizm ile kazanmaya devam eder. Etmemesi için sebep yok. İyi kadro, iyi hoca, iyi yönetim ve iyi taraftar. Birileri bozmazsa çok iyi şeyler olacak. İnşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar