Aday olmak mı zor, başkan olmak mı?

 

Uğur İbrahim Altay’ı Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday gösterilmesinden dolayı kutluyor ve başarılar diliyorum.

Büyükşehir Belediyesine seçildiği günden beri Konyalının gönlünü fetheden Sayın Başkanım, Allah yolunu  açık etsin. İstikametinizi bozmasın.  Konya'nın Merkezinden en ücra mahallesine kadar insanların desteği ve duası seninledir...

.....

Konya'nın 31 ilçesinde AK Parti’den belediye başkanı olabilmek için 243 kişi müracaatta bulunmuş. Bunlara, adaylık başvurusu alınmayan belediye başkanı ve ilçe başkanlarını da eklersek eğer üç aşağı beş yukarı Konya'nın 31 İlçesi için 300 kişinin Ak Parti’den belediye başkanı adayı olabilmek için başvurmuş olduğunu görürüz.

Şimdi buradan aday adaylarına “aday olmak mı zor, başkan olmak mı zor?”  diye sormak lazım.

 Belediye Başkanlığı için  bu kadar çok  müracaatın olduğu partilerde, aday adayları, aday olmanın başkan olmaktan daha zor olduğunu,  geçmiş  dönemlerdeki aday adaylığı süreçlerinden biliyor olmalıdırlar.   Aday olmak ne kadar zor ise Konya büyükşehir belediyesi hariç ve Merkez ilçeleri  hariç, diğer   büyük ilçelerde başkan olmanın o kadar da kolay olmadığını söylemek için kâhin olmaya gerek yoktur.

Şimdilik bu kadar açıklama ile yetinelim. İlerleyen zamanlarda gelişmelere göre ayrıntılı olarak değerlendirme fırsatımız fazlası ile olacaktır.

Seydişehir'e Yakışan bir “Tören Alanı” istiyoruz.

Ne zaman Seydişehir’de bir özel gün tertip edilse, bir bayram kutlaması yapılsa, bir çelenk koyma töreni icra edilse, “Beş Kavşağı” olarak tabir edilen bölgede; Hürriyet, Sadi Irmak ve Atatürk Caddesi’nden trafik akışı zorunlu olarak durdurularak icra ediliyor törenler.

Bana göre çok ilkel bir uygulamadır bu uygulama… Belki bu durum, Seydişehir’in beş bin nüfuslu, at arabaları ile ulaşımın sağlandığı zamanlar için yeterli ve geçerli olabilirdi ama böyle bir tören alanı, yetmiş bin nüfusa ulaşmış, yirmi beş bin araç sayısı bulunan hem de ilçenin en işlek caddelerinin birleştirildiği Beş Kavşağı’nda icra edilen törenler için hiç ama hiç uygun bir alan değildir.

 Sanki hakkında özel hüküm var gibi çelenk koyma töreni ayrı bir yerde, bayram kutlamaları ayrı bir yerde yapılmaktadır. Seydişehir’e yakışan bir tören alanının ilçe halkına sunulması gerektiğini düşünüyorum.

“31 Martta seçilecek olan Belediye  Başkanı  bu konuyu dikkate alır” ümidi ile tekrar  daha yazma ihtiyacı hissettik.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.