Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Avusturya izlenimleri

Hafta sonunu Avusturya-Bregenz Din Hizmetleri Ataşesi İbrahim Yazar kardeşimizin daveti üzerine Bregenz ve civar şehirlerde geçirdik. Birçok şehirde vatandaşlarımızla bir araya geldik, hasbıhal ettik. Yerine göre camide yerine göre salonda ve bazen de işçilerimizin yoğun olduğu mahallerde sohbetler yaptık, konferanslar verdik. Onların dertlerini dinledik, dini suallerine cevaplar verdik. Gurbette olmanın zor anlarını birlikte yaşadık.

İşçi kardeşlerimizin hepsinin kulağı-gözü ülkemizde. Son olup bitenler konusunda onlar da tedirgin. Dışarıdan ülkemizde meydana gelen olumlu gelişmeler onları da mutlu etmiş. Bu ivmenin geriye gitmemesi konusunda dua ediyorlar, temennide bulunuyorlar. Hepsi de ülkemize sevdalı.

Gerçekten genç ve dinamik ataşemiz halkımızla iç içe. Her tarafta seviliyor. İbrahim hoca gelmiş diyen, koşuyor. Vatandaşlarımızın her türlü sorunlarıyla gece-gündüz ilgileniyor İbrahim Bey. Din görevlilerimiz de ona ayak uydurmuşlar. Çok güzel külliye biçimi hizmet binaları yaptırmışlar. Sadece cami değil, diğer sosyal ve kültürel birimler de aktif bir şekilde çalışıyor. Gençlik merkezleri de buna dahil. Tabi ki, hepsinin ortak dertleri var. Aile meseleleri bunun başında geliyor. Genç nesillerin asimile olmaması için başta dernek başkanları olmak üzere bütün görevlilerimiz canhıraş bir çalışma içerisine girmişler. Kendi aralarında güzel bir dayanışma ve paylaşma var.

Pazar günümüzü tamamen gençlerimize ayırdık. Onlarla hızlandırılmış dersler yaptık. İtikadi konularla birlikte onların en çok karşılaştıkları dini sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Dersimizin konusu, cahiliye başta olmak üzere ilahi dinlerde Allah tasavvuru idi. İbrahim Yazar kardeşimizin de dileği bu gençlerimize sağlam bir tevhid inancının verilmesiydi. Biz de elimizden geldiği kadar, Cahiliye’de, Hıristiyanlıkta, Yahudilik ve İslam’da Allah tasavvurunu mukayeseli bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bununla da yetinmedik. Kardeşlerimize farklı din mensuplarından gelen sorular üzerinde de durduk. Çok enteresan sorular soruldu. Mesela bunlardan bazıları şunlardır:

Antisemitizm: Yahudi karşıtlığı veya Yahudi düşmanlığı; Yahudilik dinine, ırkına, kültürüne veya milletine karşı duyulan düşmanlık. Gençlerimiz, farklı din mensupları tarafından en çok kendilerine sorulan soruların başında Kur’an’ın Yahudilere nasıl baktığı meselesinin geldiğini söylediler. Gerçekten Kur’an bütün Yahudileri aşağılamakta mıdır? Bu konuda İslam’ın bakış açısının ne olduğunu sordular.

Nüzül-i İsa: Kıyamete yakın Hz. İsa’nın yeryüzüne ineceği konusu. Gerek Hıristiyanlık, gerek Yahudilik ve gerekse İslam’da nüzul-i İsa meselesinin varlığına dikkatleri çeken gençlerimiz, bu meselede İslam’ın farklı bakış açısının ne olduğunu merak ettiklerini sordular. Buna ek olarak, İslam akaidi açısından nüzul-i İsa ile ilgili rivayetleri nasıl değerlendirmemiz gerektiğini ifade ettiler? Çünkü bu mesele, onların yaşadığı toplumda da dile getirilen bir konu. Bu konuda çok verimli bir müzakere olduğunu söyleyebilirim.

Helal kesim: Gayr-i Müslimlerin kestiği hayvanların etlerini yemek helal midir? diye sordu, gençlerimiz. Bu konuda tereddütleri var. Batı’da bizim geleneksel usule göre hayvanların kesilmediği, şoklamanın tercih edildiği anlatıldı. Dolayısıyla onların kestiği etlerin helal mı yoksa haram mı? olduğu, bu konuda nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini sordular. Gerçekten onların dini konulardaki bu duyarlılıklarına hayran olmamak elde değil. Biz de kendilerine müteşekkir olduğumuzu ifade ettik.

Cuma namazı: Vardiya usulü çalıştıkları için ayda en az iki cumaya gidemeyenler olduğu, dini açıdan durumlarının ne olduğu soruldu. Gerçekten bu konudaki hassasiyetleri göz yaşartıcı.

Diyanet: Diyanet İşleri Başkanlığımızın kendilerine din hizmetleri götürmelerinden son derece memnun olduklarını ifade ettiler. Başkanlığın başka hangi alanlarda hizmetler yürüttüğü, hizmet çeşitlerinin neler olduğunu da sordular. Bu konuda verdiğimiz cevaplardan çok memnun kaldıklarını gözlemledim.

Gayr-i Müslimlerle evlilik: Evet, can yakıcı sorunların başında bu geliyor. Dilimizin döndüğü sürece bu konunun fıkhi boyutlarını kendilerine izah etmeye çalıştık.

Şimdilik hatırladıklarım bunlar. Çok verimli bir ziyaret oldu.

Ben tekrar başta değerli ataşemiz İbrahim Yazar kardeşimiz olmak üzere tüm mesai arkadaşlarına bizlere gösterdikleri misafirperverlik ve yakın ilgiden dolayı yürekten teşekkür ediyor, kendilerine kolaylıklar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.