M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Serdar Kalaycı, Saadet’in adayı olursa!

Dün paralel teşkilattan bahsetmiştim.

Aynı gün ‘paralel teşkilatın’ ‘kadroluları’ AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’un partiyi iyi yönetemediğine dair söylentileri yaymaya başladı bile…

Bu söylentileri yayanları takip etmeye başladığınızda, paralel yapının, aslında birçoğu bilinen organizatörlerine ulaşabilirsiniz. Bir yandan teşkilatın başarısız olabilmesi için ellerinden geleni yapıp, diğer yandan ‘henüz’ bir başarı ya da ‘başarısızlık’ söz konusu değilken, teşkilata başarısız yaftası takmak, ne tür bir işgüzarlıktır, varın siz düşünün.

***

Henüz, demiş olmam dikkatinizi çekmiştir. Çünkü öyle bir kumpas kurulmuş durumda ki, AK Parti’nin Konya’da başarısız olmasını sağlayarak, dünya çapında bir çalkantı ortaya çıkarmak istiyorlar. Hafife almayın: Gezi gibi, 17 Aralık operasyonu gibi bir plandan bahsediyorum.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da dikkat etmeleri gerekirken, ayrıntıda boğuldukları bir durum oluştu. Aslında, Konya’yı böyle bir imtihanın içine sokmaya kimsenin hakkı yoktu!

***

AK Parti’nin ilçe adaylarına baktığınız zaman; teşkilatın yoğun çalışması, raporları, işaretleri bir el tarafından yok edilmiş, hatta bazı gizli raporlar açık edilerek ciddi bir kumpas kurulmuş durumda. Bu gizli raporları servis eden ellerin içinde milletvekillerinin de bulunuyor olması daha vahim. Konya’mızın gözbebeği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da çevresindeki, en yakınındaki isimler tarafından yanlış yönlendirilmesi, Konya’yı zor bir imtihanın içine soktu…

***

Şu kesin: Bugün Ahmet Sorgun’a ‘başarısız’ diyenler, oynadıkları oyunda kendilerini başarılı görüyorlar. Kendi kaderleri uğruna, milletin kaderiyle oynuyorlar. Kendi küçük oyunlarıyla eğlenirken Başbakan Erdoğan’a ve Bakan Davutoğlu’na ne tür bir zarar vereceklerini hesaba katmıyorlar.

***

30 Mart’ta patlatılacak olan yeni bomba budur: AK Parti’nin oylarını rekor derecede düşürmek.

Zaten bununla ilgili olarak 17 Aralık’tan itibaren yürütülen bir çalışma var. Bu çalışmaya diğer kollar da ekleniyor. Parti teşkilatlarını huzursuz ederek, çalışmalarındaki motivasyon azaltılacak.

***

AK Parti Genel Merkezi’nin de bu noktada sağlıklı düşünemediğini görüyorum. Mesela CHP’nin elinden alarak iki dönemdir başarılı bir şekilde Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanlığı görevini yürüten Burhan Sakallı, büyükşehirden aday gösterilmedi. Sakallı, Odunpazarı’ndan aday olmak istemediğini genel merkeze iletti ama onu ikna etmek için hiçbir çaba sarf edilmedi. Eskişehir’i Burhan Sakallı olmadan AK Parti’nin alması imkân dâhilinde değil. Hatta bu şekilde Odunpazarı bile kaybedilebilir. Başbakan Erdoğan, Burhan Sakallı ile görüşseydi, aday olması için ikna edebilirdi, diye düşünüyorum.

CHP, Ankara’da MHP’li Mansur Yavaş’la çıtayı yükseltirken, AK Parti aday belirlemede titiz davranmadı.

***

Şimdi Konya’da olabilecek bazı senaryoları yazayım…

MHP ve Saadet’in özellikle Meram’da seçimi asılacakları görülüyor. MHP’nin adayı Hakkı Altuntaş, temiz bir isim. Saadet’in adayı Mehmet Demirel de, kendisine çok güveniyor.

Fakat Saadet’in masasında Meram adayını değiştirmek de var. Peki, Mehmet Demirel yerine kimleri gösterebilirler. Şimdi dikkat: Veysel Candan’ı, Mustafa Özkan’ı gösterebilirler.

Şimdi bombayı patlatıyorum: İkna edebilirlerse Serdar Kalaycı’yı gösterebilirler.

***

Bu arada MHP bir başka bombayı patlatmaya hazırlanıyor. İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Konya için ikna edilmeye çalışılıyor. Gürtuna ikna edilirse, Konya’da dengeler alt üst olur.

Hal böyleyken, küçük olsun bizim olsun diyenlerin sonuçlardan parti teşkilatını sorumlu tutmasının da bir anlamı kalmayacak. Dilemem ama Başbakan Erdoğan’ı hançerlemek isteyenlere bir katkı da bilerek ya da bilmeyerek bu arkadaşlar sunuyor…

Yol yakınken dönülmez, paralel teşkilatın defteri dürülmezse yandı gülüm keten helva.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
40 Yorum