Asrımızın Velisi Lâdikli Hacı Ahmet Elma

 

Lâdikli Hacı Ahmet Elma, asrımızın Veli’si olarak bilinir. Ancak Hacı Ahmet Ağa’nın bu defa şairlik önünü inceleyeceğiz. Hacı Ahmet Ağa, Allah dostluğu yanında bir Hak Aşığı’dır. Bu yazımızda şiirlerinden bir örnek vereceğiz. Yalnız şiirin metnine geçmeden önce şiirin doğuş nedeninden bahsetmekte fayda görüyoruz. Kore Harbi ve manevi destek… Birleşmiş Milletler kararlarına uyularak 1950’li yıllarda Albay Tahsin Yazıcı komutasındaki bir Türk birliği Kore’dedir. Güney ve Kuzey Kore savaş halindeler. Birliğimiz ateş hattında kunuri savaşı verilmektedir. Birliğimiz çembere alındığı için o gece toptan imha edilmek üzeredir. Vatan sathında analar, babalar ve bütün ümmet-i Müslüman dua halindeler. Cenab-ı hakka sonsuz bir teslimiyet içindeler. İşte bu müthiş geceyi büyük veli Tayy-ı Mekan Hacı Ahmet Ağa şu şekilde anlatıyor. ‘’Manevi emir aldık. Gece Kore’de idik. Türk askeri çember içine alınmış imha edilmek üzere idi. Kurtarılmaları için Mevla’dan izin çıktı. Manevi arkadaşlarımızla Kore’ye yetiştik. Bizim askerin önüne düştük. Kâfir askeri bizi görüyor lakin bizim asker bizi görmüyordu. Kılıçları çektik küffar askerini kılıçtan geçirip bizim askere yol verdik. Az sonra radyo haberlerinde dinleyeceksiniz’’ diyor.Bu büyük zat. O tarihlerde Türkiye’de televizyon yok. Radyolar açılıyor. Haberlerin daha başında.’’Kore’de bulunan Albay Tahsin Yazıcı komutasındaki çembere alınmış olan Türk birliği inanılmaz bir kahramanlık örneği vererek çemberi yarmıştır’’deniliyordu.

  Aynı günün sabahı Asrımızın Velisi Lâdikli Hacı AHMET ELMA hazretlerini Lâdik’teki evinde ziyaret ettim. Basın mensuplarından da misafirler vardı. Mangal ateşi üzerindeki çaydanlık dolup dolup boşalıyordu. ALLAH cümlemizi Cennette beraber kılsın. İnşallah Lâdikli Külliyesinden haftaya.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.