Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Asıl sizin imajınız bozuk

Son yıllarda iş dünyası ve siyaset dünyasının sıkça mevzu ettiği, kafa yorduğu Konya’nın imajı kötü’lü cümlelerin artması kafamın tasını attırdı. Konya’nın imajı kötü ne demek? Konya dindar demek. İslami hassasiyet var burada demek. Yıllardır Erbakan Hoca’nın partilerinin çok oy aldığı bir şehir demek. Son olarak AK Parti’nin rekor oy aldığı kent demek. Mevlana şehri demek…

Belediye reislerinin düzeltmek için uğraş verdikleri kötü imajımızın(!) aslında övünülecek bir özellik olmasını ıskalamak kadar kötü bir şey aklıma gelmiyor. İmajımız kötü değil!...

Konya’nın harika, muhteşem, olağanüstü bir imajı var. Aşağılık kompleksi taşıyanların anlayamayacakları kadar enfes bir şey bu. Bu kötü denilen, aslında çok güzel imajımızın daha da güzel anlaşılması için çalışılması bir yana, ha bire burası İstanbul gibi, İzmir gibi normal bir şehir diye bağırmak saçmalık değil de nedir.

Diyarbakır’ın imajı nedir? Trabzon’un, İzmir’in ya da Bursa’nın…

Türkiye’nin tarihte başkentlik yapmış kaç şehri vardır…

Nüfus, sanayi ve diğer gelişmişlik kriterlerine göre başlarda yer alan Konya için çapsızların bişey yapmasına gerek yok. Gölge etmesinler başka ihsan istemez. Bu şehir tertemiz imajını daima diri tutacaktır. Ve bu şehir asla bozulmayacaktır.

Konya’nın imajı bozuk diyenlere sesleniyorum. Asıl sizin imajınız bozuk. Siz taşıdığınız aşağılık kompleksiyle şehre fayda değil zarar veriyorsunuz. Çekin elinizi. İmajımızı beğenmeyen, dindar görünmekten gocunanlar bu şehri terk etsinler. Konya’nın size ihtiyacı yok, olsa olsa sizin Konya’ya ihtiyacınız olur.

 

Yüzde 95’i es geç, yüzde 5’e bak

CNN Türk kanalında 5N 1K isimli bir program yıllardır devam eder. Birkaç gündür Tanzanya’yı tanıtıyorlar. Zambiar kentini anlatırken “nüfusun yüzde 95’i Müslüman olan şehrin yüzde beşi de Hıristiyan” dedi seslendiren. Sonra bir de baktık ki yüzde beşin gittiği kiliseleri tanıtıyor. Bekledim, acaba Müslümanların camileri de gösterilecek mi diye, ama boşunaydı. Çünkü bunların o taraklarda bezi olamazdı.

Yahu bu kadar kendi dinine düşman insanlar nereden çıktı. Hangi analar doğurdu bunları. Hangi babalar yetiştirdi …

Vallahi gözlerimden yaş geldi. İslam’dan utanan, dindar görünmekten kaçınan bu çocuklar bizim değiller mi? bir yerlerde yanlış yapıyoruz. Birileri kıs kıs gülerken bizim ülkemize milletimize kafa yormamız gerek…

Yüzde beşlik bir azınlığın kiliselerini tanıtan buna karşılık caminin, mescidin yanından geçmeyen bu muhabirin haleti ruhiyesine itirazım. Bunu normalmiş gibi yayınlayan TV’ye ve izleyip de tepki vermeyenlere.

Sonumuz hayır olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.