Angut olabilmek...

Malum biz Türk'lerin özellikle yüzde 90 bütün Türk erkeklerinin bildiği, hem de ahkam kestikleri üç konu var.

1-FUTBOL 2-SİYASET.

3-ARABA KULLANMAK

Fakat benim aklımın almadığı bu kadar bilgili arkadaşlarımız, Profesyonel ya da amatör olarak bu işlerle uğraşmazlar. Bir ara çok yüksek trajı olan ulusal bir gazetenin okurları arasında yapılan çalışmada, o gazete okurlarının, okudukları gazetenin, köşe yazarlarını sadece yüzde 3 okurun bildiği ve takip ettiği araştırma sonucu.

Bakın etrafınızdaki insanlara birçoğu sadece gazete manşetlerinden yorum yaparlar. Malesef gazetelerden de TV ekranlarından da öyle bilgilenirler. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımla oturup biraz sohbet ediyorduk. Arkadaşımızın birisi, siyasetten, hükümetten, muhalefetten ve icraatlerinden konuşurken bir diğeri ''Ulan oğlum angut angut ne bakıyorsun, sen niye konuşmuyorsun'' dedi, ve tabi ki cevabını aldı.

Herkesin haksız bir şekilde kullandığı bir ifadedir 'Angut'. Biri laftan anlamayınca, boş boş bakınca ya da aptallık edince hemen 'Angut musun?' der günümüzün insanı. Angut'un aslında bir kuş olduğunu bile bilmeyen, bir sürü insan var ülkemizde.

Özelliği nedir bilir misiniz?

Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan, kendisi de ölene kadar onun başucunda bekler.

İşte bu canlının yaptığı, en büyük 'Angut'luk budur. Ayrıca bu olay, bütün Angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen bir şey değildir. Dişi olsun, erkek olsun bütün Angut kuşlarının, çok ürkek bir hayvan olmasına rağmen,eşi ölmüşken,ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elinizi uzatsanız dahi oradan kaçmaz.

Hani demişlerdi ya 'Angut gibi bakmasana' ''Ne Angut Angut bakıyon'' diye... Keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine, sevdiklerine...

Bundan sonra bazılarına 'Angut' demeden önce bir kere daha düşünün. Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde aramızda... Siz siz olun bilmediğiniz kelimeleri asla toplum içinde konuşmayın. Konuşursanız da anlamını bilerek konusun.

Hoşça sağlıcakla kalın, ama en önemlisi, adam gibi adam kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum