M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

AK Parti’de gelenler..

AK Parti’de gelenler, gidenler…

AK Parti İl Kongresi gerçekleşti…

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gibi çok önemli misafirleri vardı kongrenin.

Başbakan Erdoğan’ın kongre öncesinde yaptığı konuşma her yönüyle çok önemli.

Diyor ki Erdoğan: Biz bu yola Konya ile birlikte çıktık. Konya’nın ilhamıyla, Konya’nın hayır duasıyla çıktık. Konya’nın ariflerini, Konya’nın âlimlerini rehber edindik.

Dün AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’la görüştüm…

Başbakan Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Konya meselelerine vakıf olduklarını söyledi…

Gerçekten de Davutoğlu’yla zenginleşen Konya’nın Başbakan Erdoğan nazarındaki yerine şüphe yok. Sorgun da, “Gayretlerimiz Konya için olacak. Yeni hedeflere, yeni projelere koşacağız” diyor…

***

Aslında Sorgun, konuşmamızın başında bir duada bulundu.

“Allah en güzel hizmetlere vesile kılsın” dedi.

Bu duaya âmin demek de güzel.

23 eski ismin yerine 23 yeni isimli bir liste var önümüzde…

Sorgun’a yeni listenin yeni isimler getirdiğini, bazı isimleri götürdüğünü işaret edip nelere dikkat ettiğini sordum.

Genel Merkez’in yüzde 40 yenilenme, yüzde 30 üniversite mezunu, yüzde 30 kadın ve genç gibi kriterleri olduğunu, dolayısıyla yenilenmenin tercihten çok zaruret olarak önünde durduğunu söyledi.

Yeni liste oluşturulurken coğrafi ve sosyal istikametler ve kesimler dikkate alınmış…

“Belli prensiplerle hareket ettik ama bu benim asla yanlış yapmayacağım anlamına da gelmiyor” dedikten sonra yaptığı istişareleri anlattı…

Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’yla ve tüm yönetim kurulu üyeleriyle görüşmüş…

Konya milletvekilleri ve belediye başkanlarının görüşlerini almış…

KSO, KTO ve KTB başkanlarını dinlemiş…

Çeşitli sivil toplum örgütü başkanları ve ileri gelenleriyle görüşmeler yapmış.

Nihayetinde ortaya çıkan havuzdan, diğer gerekli kriterler dâhilinde yeni bir ‘Ahmet Sorgun listesi’ çıkmış ortaya…

Diyor ki Başkan: Dün dünde kaldı, bugün yeni şeyler söyleme zamanı… Bir değişim gerekiyor. Vakti olmayan, sağlığı elvermeyen, müsaade isteyenler var. Herkes listeyi kongreden yarım saat önce gördü, kimseye “listede varsınız, yoksunuz” demedim. Bugünlere beraber geldiğimiz tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

***

İşin ilginç yanı şu:

Yeni bir 50 kişilik asil listesi var ama kimse liste dışında kalmış değil.

Hasan Angı, Ali Sürücü ve Faruk Dügen bile listede; İl Parti İçi Hakem Kurulu üyesi olarak yer alıyorlar…

Ali Öztürk, Hüsnü Tuna, Polat Şimşek, Lütfi Aksoy ve Mehmet Kanmaz da İl Disiplin Kurulu üyesi…

Daha önce ‘yürütmede’ olan Hasan Hüseyin Karapınar, Ertuğrul Uslu, Necip Çimen ve Mustafa Kürkçü’yü ise ‘Büyük Kongre Delegesi’ olarak görüyoruz.

Ömer Faruk İyibildiren ve Mustafa Gürüler’in yönetim listesinde yerlerini korumaları da ‘Ahmet Sorgun listesi’nin bir diğer ayrıntısı…

Daha önce 4 kadın üyenin bulunduğu yönetimde şimdi 12 kadın üye bulunuyor ki; bu da genel merkezin ‘kadın’ ısrarını ortaya koyuyor…

Son olarak ‘yönetimden’ gidenlerle gelenlerin isimlerini zikrederek yazımızı noktalayalım

GİDEN 23: Ertuğrul Uslu, Hasan Hüseyin Karapınar, Necip Çimen, Mustafa Kürkçü, Ahmet Elden, Ahmet Uzunkavak, Ali Türk, Fatma Armutçuoğlu, Hakkı Hayri Taşyüz, Hasan Derviş Mıhoğlu, Haydar Naci Aslan, Hasan Oğuz, Nurettin Akmeşe, Namık Kemal Fındık, Lütfi Aksoy, Mahmut Sami Özgüney, Mehmet Büyükalim, Mehmet Genç, Mehmet Kanmaz, Muhsin Aydın, Önder Arslan, Polat Şimşek, Serhat Güler.

GELEN 23: Adem Şahin, Ahmet Bulut, Bilgi Erben Çayır, Candan Duran, Emrah Kavak, Emre Tekin, Hatice Vildan Kılıç, Hayati Arık, İffet Gümüş, Kadir Renklibay, Kamil Şentürk, Mustafa Karaköse, Mustafa Ulu, Naile Kıntak, Necmiye Danışık, Nesrin Sert, Özgür Solak, Serdar Küçük, Serpil Yakut, Sevda Tatar, Tahir Erbil, Tahir Şahin, Tamer Yiğit.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.