M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

AK Parti’de 2. liste

Başbakan Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde Faruk Dügen, Selçuk Öztürk ve Mustafa Çevik’le yaptığı görüşmenin ardından sular yine de durulmadı. Erdoğan’ın Dügen’le yola devam kararını desteklemeyen delegelerin seçimlerde liste sürprizi yapabileceği belirtiliyor.

Hatta Mustafa Çevik ismi yine gündeme geliyor.

Konuyla ilgili olarak AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı’nın Mustafa Çevik ve Yusuf Ayık’la birlikte çalışma yaptığı ileri sürülürken ben üç isimle de ayrı ayrı görüştüm…

***

İlk önce Hasan Angı Beyi aradım…

İddiaların aslını astarını sordum…

Hasan Bey, ne böyle bir çalışmanın içinde olduğunu, ne de böyle bir şeye gerek duyulduğunu söyledi.

Bu süreçte vitrinde olmadığını kaydeden Angı, “Partimizi seviyoruz. Siyasette bir duruşumuz olsun ve bu duruşumuzu muhafaza edelim istiyoruz. İlkelerimiz olmalı, vefa duygusunu kaybetmemeliyiz” dedi.

İl Başkanlığı içinse Başbakan Erdoğan’ın bir isim ortaya koyduğunu, delegelerin de buna göre hareket edeceklerini anlattı.

Önceki akşam gerçekleştiği söylenen toplantı içinse ‘yalan’ dedi.

***

Sonra Mustafa Çevik’le görüştüm…

Çevik, kendisinin Faruk Dügen’in karşısına aday olarak çıkmadığını, bizzat Faruk Bey tarafından ve diğer teşkilat mensuplarının da desteğiyle öne sürüldüğünü anlattı.

Faruk Bey’le siyasi bir rekabetin içinde olmayacağını söyledi.

Delegelerin kendisine gösterdiği teveccühü ise doğruladı, ‘arkadaşların gönüllerini almışız’ dedi.

“Bir liste çıkarayım ve AK Parti İl Başkanı olayım diye bir çalışmam yok. Zaten böyle bir arzum da yoktu. Şartlar beni bunları yaşamaya itti. Partinin menfaati doğrultusunda hareket ettim” dedi.

 “24 saatte ne olur ne biter bilemem” diye de ekledi.

Başbakan Erdoğan, Selçuk Öztürk ve Mustafa Çevik’ten Faruk Dügen’in listesinde yer almalarını istemiş. Çevik’se bu listede yer almayacağını başbakana bildirmiş.

“Siz, bir liste çıkaracak mısınız, yoksa çıkarmayacak mısınız?” soruma da açıkça “Ben çıkarmam, ama bir liste çıkar mı çıkmaz mı orasını bilemem” dedi.

Bir de, Çevik aday olduğu takdirde seçimi kazanabileceğini belirterek, “Seçimleri kazanmak, gerçek manada kazanmak anlamına gelmez. Esas olan AK Parti’nin, vatanın ve milletin kazanmasıdır” diyerek ince bir mesaj verdi.

***

Bu süreçte kuşkusuz imzası olan AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Yusuf Ayık’la görüştüm son olarak…

Yusuf Bey, “Ben bu süreçte söyleyeceğimi söyledim, yapmam gereken vazifeyi de yaptım. Hem kamuoyuna hem de başbakanımıza kanaatimi ilettim. Şimdi de yarın gerçekleşecek olan seçime delegelerimizin katılımını sağlamaya yoğunlaştım. Başbakanımıza yakışır bir karşılama olmalı” diye konuştu…

O da önceki akşam yapıldığı söylenen toplantıyı yalanladı…

Bir kaymakamla berabermiş, o da şahidiymiş.

Faruk Dügen’in adaylığına ise ‘genel merkezin takdiridir. Biz diyeceğimizi dedik’  diye cevap verdi.

Yusuf Bey, dünkü durduğu yerde aynen duruyor.

Kendilerinin bir liste hazırlığı yapmadığını, bu şartlar altında bunun şık düşmeyeceğini söylüyor.

Fakat teşkilatlardaki beklentinin karşılık bulmadığını, dolayısıyla seçimde sürpriz bir listenin olabileceğini belirtti.

Bu süreçte açık sözlü olduğunu belirten Ayık, “Biliyorum ki kim ne söylese benden bilecekler. Birileri liste çalışması yapıyorsa bunun altında beni görecekler. Oysa böyle bir çalışmam yok” diyerek durumu özetledi.

El hâsılı…

Yarınki AK Parti İl Kongresi sürprizlere gebe…

Bu arada Faruk Dügen Beyi de iki kez aradım; not bıraktım. Lakin görüşemedim…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum