Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AHMET ŞAN’IN HAMLESİ TUTTU

Sıcak gelişmeyle başlayalım. Torku Konyaspor Başkanı Ahmet Şan’ın “bırakıyorum” açıklamasının ardından belirttiğim konular, kongre sürecinde gelişmelerle gerçekleşti. Ahmet Şan’ın görevi bırakmasının mümkün olmadığını, O’nun böyle kritik bir süreçte takımı bırakıp kaçmayacağını söylemiş, camiada bir şok etkisi yaratmak, Konya Şeker’e mesaj göndermek ve yönetime girmeye hevesli olanları görmek istediğini belirtmiştim. Haklı çıktım.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, siyasiler ve şehir yöneticileri Sayın Recep Konuk ile bir araya geldi ve gelecek yıl sponsorluğun devam etmesi büyük ölçüde netleşti. Veli Acar’ın haczi nedeniyle uçup giden 1,5 trilyonun ardından yaşanan para sıkışıklığı konusunda adım atıldı ve Galatasaray maçı öncesi önemli bir ödeme yapıldı. Ve son olarak, Ekrem Coşkun’un açıklamasına da bakılırsa yönetime talip olabilecekler, başını şöyle bir kaldırdı. Bunlardan bazıları yönetime girdi, Ömer Atiker gibi “ne zaman Konyaspor’a başkan olacağı merakla beklenen” bazıları da beklemeyi tercih etti.    

Yeni yönetim listesine baktığımda Hasan Dağlı ve Zeki Çimen’i görmediğime sevindim. Çünkü “göreceksiniz, yine devam edecekler” diyenlerin haklı çıkıp iki önemli iş adamının böyle bir ilkesizliğe izin vermesinden korkmuştum. Beni yanıltmadılar. 

Tanımadığım isimlerin de olduğu listede Harun Aydın, Sertaç Tuza, Abdullah Şanlı, Erhan Gökmen gibi tanınmış ve güçlü iş adamlarını görmek güzel.

Bu arada bir not ekleyeyim. Ahmet Şan’ın hakemlerle ilgili sert açıklamalarının bir nedeninin de yönetimi değil özellikle Gaziantep maçında kötü oynayan futbolcuları ve teknik direktörü tepkilerin odağından uzaklaştırmak olduğunu yakın bir kaynaktan öğrendim. Zekice bulmamak imkansız.

 

ANTALYA’YI YENER MİYİZ?

Galatasaray maçında alınan bir puana herkes sevinmişti ancak Antalyaspor’un Kayseri’ye yenilmesi, Gençlerbirliği’nin de deplasmanda kazanması hesapları değiştirdi.

Yeşil Beyazlılar, köşeye sıkışmış bir kedi haline gelen Antalyaspor ile deplasmanda karşılaşacak. Bu işi bilen herkes Antalya’nın Konyaspor’a yenilmesi halinde düşmenin en büyük adaylarından olacağını iddia ediyor. Beraberlik de işine yaramayacak. Diğer yandan Konyaspor bu maçtan puan çıkaramazsa ilerleyen haftalarda fikstür gereği ciddi sorun yaşayacak.

Mesut Bakkal basına açıklama yapmıyor, oyuncular da röportaj vermiyor. Kritik maçlar öncesi genelde sonuç veren bir uygulama. Ama ötesinde taktik olarak ne yapılacağı önemli. Geçtiğimiz hafta Galatasaray’ı iyi analiz ederek durduran Bakkal, Antalya karşısında ne yapacak merak ediyorum.

Haftalardır görülen şu ki, ilk yarı kontrollü oynayıp gol yemeyen Konyaspor, ikinci yarı can havliyle saldıracak rakibine karşı daha fazla boş alan bulacaktır.

Fuat Çapa iyi bir hoca. Kadroları da çok tecrübeli ve kaliteli oyunculardan kurulu. Torku Konyaspor’un işi zor. Maçın adamı Konyaspor adına Hleb ve Gekas, Antalya adına ise Tita ve Diarra olacak gibi görünüyor. Tabi bronşit olan Hleb’in mutlaka bu maça yetişmesi gerekiyor. Sonucu hangi ikili değiştirecek göreceğiz. 

 

Twitter: @selmansel

Facebook: selman.akyuz

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar