Aday Adaylarının, Medeni Cesareti!

Gelin şu ifadeye bir açıklık getirelim isterseniz. Çünkü ben dahil birçok hemşerimin, Karapınar’dan falanca, falan partiden aday adayı olmuş… diye duyunca, hiç düşünmeden         –Hayırlı olsun, en azından ‘Medeni cesareti’nden dolayı tebrik ederiz… demişizdir.

Ama bu sözde adaylarımızı birebir görüp dinleyip teferruatlıca tanıyınca, kazın ayağını hiçte göründüğü gibi olmadığını ortaya çıkıveriyor. Oysa bizler seçmen olarak, öyle hasretiz ve susamışız ki “Milletvekili” olayına. Bu kelimenin başına, aday değil aday adayı kelimesi dahi eklenen şahsiyetleri bir anda gözümüzde büyütmeye ve onları derdimize derman kurtarıcı rolüne koyma hazırız. Fakat insanının bu gerçeğini bilen bazı sözde gözü açılarda, işte bu fırsatları çok iyi kullanarak, duygu sömürüsü yaparak ucuz kahraman rollerine giriveriyorlar. Yahu adamın kendine hayrı yok, veya adama -Aday adayı değil hadi sen aday oldun, hatta Milletvekili oldun!.. Dense, istemem deyip koyup kaçacak adamlar. Sırf bir takım şahsi, uzun ya da kısa vadeli hesapları için aday adayı olup karşımıza, sanki vekil edasıyla tafra kesmeye başlıyorlar ya işte benim şarteller atıveriyor o anda. ( Bazen içimden bazen yüzlerine “Yemezler kardeşim yemezler” diyorum. Tabiî ki bu konuda asla, genelden bahsetmiyorum. Tabiî ki yarının vekilleri bu aday adaylarını içinden çıkacak. Benim kastım istisnalarla ilgili) Be kardeşim yaşanılan siyasi süreçte bu ülke vatandaşı olan her kim olursa olsun herhangi bir partinin kapısına varıp –Ben sizin partiden Aday adayı olmak istiyorum dese, hangi parti hangi adaya hayır derki. Yani o kadar kolay ve sıradan bir iştir ki aday adayı olmak. (Üstelik bazı partiler bu iş için epeyce parada alıyor ki bu işten rant kazanıyor) Yani asla küçümsemek anlamında söylemiyorum ama, sıradan herhangi bir lise mezunu inşaat amelesi’de parasını ödedikten sonra ben aday adayıyım diye ortaya çıkabilir, bir Profesör de…

Önemli olan bu şahsıların kendilerini dahi inanmadıkları bazı sadece söylemde kalan ülke sorunlarına dair peçeteleri (Kimisinde o reçete dahi yok) karşısındaki milletin önünde anlatırken biraz mantıklı ve inandırıcı olmaları gerekir. Milleti keriz yerine koyarcasına, yılların klasik siyesi söylemleriyle, biz farklıyız, bizim projelerimiz var… v.b. nutuklar artık bizleri yani seçmenleri inanın sıkıyor ve fazla sabır göstermemizi beklemeniz de komik düşüyor.  

Adam daha kendini ve milletini tam olarak tanımıyor ki, o milletin sorunlarına çözüm bulsun. Ya da adam henüz seçileceğine kendisi inanmıyor ki, karşısındakini inandırabilsin. Durum böyle olunca da kimse benden bu tür insanlara karşı; sırf aday adayı oldular diye onalar karşı bir tolerans ve medeni cesaretlerinden dolayı teşekkür falan beklemesin. (En fazla cesaret kimlerde olur malum) Kısacası benim âcizane seçmenimize tavsiyem, şu ortalarda aday adayı diye dolaşan herkese çok fazla itibar gösterip, zaten kirlenen ve itibar kaybeden siyasetçi ve Milletvekili saygınlığına daha fazla zarar verilmesin.  Hele bir partilerinin ilgili ve yetkili kurullarının, onayını alsın ve resmi listelerdeki yerlerini alsınlar bakalım. İşte o zaman bizlerde kendimize yakışanı ve üzerimize düşeni yaparız. Hiç kimsenin şüphesi olamasın herkes layığını bulacaktır. En derin saygı ve selamlarımla.

 

ADAM GİBİ

Koyunlar çobanlar için değil,

Çobanlar koyunlar içindir.

HİKMETLİ SÖZLER

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.