Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

9 KİŞİYİ YENEMEYEN KONYASPOR

Özellikle 5-1 biten Beşiktaş maçından sonra Antalyaspor maçı çok daha önem kazanmıştı. Hem Aykut Kocaman hem de taraftar bu maçın mutlaka kazanılması gerektiğini biliyordu. 10 maçta 25 puan kazanan Antalya çok tehlikeli bir takım oldu. Taraftarı zaten tehlikeliydi. Konya’ya geçen sene geldiklerinde meşale yakan, stadyumu birbirine katan holiganları nedeniyle Konyaspor taraftarı da hayli kızgındı. Maçın başından sonuna kadar Antalyalı oyunculara yabancı madde atmaları öfkelerini gösteriyordu ama hiç yakışmadı. İmajımıza yazık oldu.

Maç öncesi yayıncı kuruluşa konuşan Aykut Hoca Skubiç ve Ömer Ali’nin yokluğunun dezavantaj olduğunu söyledi. Onların yerine oynayan M’Bamba ve Fofana ilk yarıda işlerini iyi yaptı. Asıl sorun her zaman söylediğim gibi orta sahada. Antalya, maçın başında biraz baskı yapınca Konyasporlu oyuncular topu Çamdalı’na atamadı ve 10 dakika bocaladılar. Haftalardır oynamayan Amir de ortadaki ikiliye hiç yardım etmedi.

Savunma, orta saha ve hücum blokları arasında ciddi kopukluklar olmasına rağmen kanatları daha yoğun kullanıp ama sakin sakin oynayarak 30. Dakikadan sonra oyun üstünlüğünü ele geçiren Konyaspor, ciddi pozisyonlar buldu. Özellikle Fofana’nın kaçırdığı olacak iş değildi. Antalya’nın sarı saçlı, hızlı oyuncuları ilk yarı futbol olarak pek bir şey yapamadı ama Konyasporlu üç önemli savunma oyuncusuna sarı kart göstertmeyi başardılar. Ne yaparsın ki futbol gevşekliği affetmiyor. İlk yarıyı berabere tamamlamak isterken maçta adeta yatan Eto’yu orta saha, El Kabir’i de M’Bamba kaçırınca berbat bir gol yediler.

İkinci yarı son zamanların en ilginç maçllarından birine sahne oldu. Konyaspor Fofana sayesinde çok güzel bir golle beraberliği sağladı. Hemen ardından, izlediğim kadarıyla, hakemin yanlış bir kararıyla penaltı kazandı. İtiraz eden Antalyalı Chico kırmızı kart gördü. Penaltıyı kullanan Vukoviç topu kale yerine tribüne doğru attı. 3 dakika sonra iyice hırçınlaşan Antalya 9 kişi kaldı. Resmen başım döndü.

Antalya 11 kişiyken çok daha iyi oynayan Konyaspor, adamlar iki eksik olmasına rağmen istediği pozisyonları bir türlü bulamadı. Antalya’nın bir puan koparmak için ördüğü duvarı bir türlü yıkamadılar. Maç sonu Ali Çamdalı çok sinirliydi. Penaltı kaçıran Vukoviç’e bağırıp çağırması da hiç hoş değildi.

Bu maç çok kritikti. 9 kişilik rakibi nasıl yenemediler hala anlamıyorum. Bu haftalardan sonra deplasmanda telafi etmek de çok zor. Bu sene 55 puan da zor görünüyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar