41 kere maşallah

Sakın kimse dağı taşı dolduran bıtırakları gösterip de, “Bu arazide gül yetişmez demesin. Unutmayınız ki, bıtırak ekilmez. Kendi kendine biter. Çünkü boş bırakılmış yerlerdir onun bittiği yer. Bu yasadır: Tabiat boşluk kaldırmaz. Bıtırağın yetişmesi için fazladan bir şey gerekmez. Boşluk yeter. Ama gül kendi kendine yetişmez. Mutlaka ekip, dikip, sulayan biri olmalıdır. Mutlaka adam eli değmelidir”.  Diyordu bir büyüğümüz.

 

Gül ayının içindeyiz kutlu doğum ayının içindeyiz. Çok çeşitli programlar çok çeşitli organizeler tüm dünyada olduğu gibi ilçemizde de yapılıyor.

Seydişehir imam hatip lisesi bayanlara yönelik kutlu doğum programı yaptı.

 Seydişehir ilçe müftülüğü yine bir program yapıyor.  Dolunay alış veriş merkezi ve Ribat fm tarafından yapılan bir program vardı ki konuşmaya ve yazmaya değer şekildeydi.

 Geçen yıl 40 yaşındasın şiirini güzel okuma yarışması, bu yıl ise 41 hadis ezbere okuma yarışması düzenlediler.  Her ikisi de gül yetiştirmeye yönelik ,her ikisi de bıtırak olmasın gayreti içindi. Geçen yıl yüzlerce fidanımız âlemlere rahmet olarak gönderilmiş o sevgiliyi, o peygamber için yazılmış şiiri okudu onunla meşgul oldu.

Bu yıl ise  sevgili peygamberin 41 hadisini ezberledi yüzlerce fidan. İlk günlerde sadece1–2 3-4-5 sınıflara yönelik olarak yapılan yarışma daha sonra genişletilerek 6-7-8 sınıflarda dahil edildi.  Yarışının yapılacağı Pazar gün geldi çattı.

Yüzlerce ana baba, el ele tutmuş kimisi yarışmaya katılmak , kimisi yarışmaya katılan kardeşine destek olmak , kimisi sadece kim daha güzel okuyor diyerek doldurdular meydanı.  

Yüzlerce gül açmıştı meydanda,  yürekler coştu ,ana okuluna gidip daha okuma yazma bilmeyen  güller  41  hadisi  ezberlemişti okudular  arkası arakasına  sıraladılar.   1 sınıflar okudu ikinciler üçler derken sekizinci sınıflar okudu. Hepsinin ayrı bir kokusu vardı. Hepsi  âlemlere rahmet olarak gönderilmiş âlemlerin Sevgilisinin insanlık için örnek olmuş,  destur olmuş,  uyarı olmuş   Peygamberin  hadislerini ezbere okudular.  O fidanları dinlerken İçimden dedim ki bu yarışmadan seçme yapılmasa da keşke hepsini birinci ilan etsek, 41 hadisi ezberleyen tüm fidanlar birinci  ilan  etsek, hepsine  tek tek  ödüller verseydik diye  hayıflandım. Şöyle diyordu Allahın Resulü(sav)

 —Sizden birinizin arzusu, benim getirdiğim (Kuran'a ) uymadıkça kâmil iman etmiş olmaz.

—Cennet hoşlanılmayan şeylerle, cehennemde şehvete hitap eden şeylerle kuşatılmıştır.

—Namaz müminin nurudur

—Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir
-—Söz taşıyanlar (cezalarını çekmeden ya da affedilmedikçe) cennete giremezler

— Bir Müslüman’ın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o Müslüman için birer sadakadır.

— Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.

—Komşusu açken tok yatan bizden değildir.

—İbadetin efdali, devamlı olanıdır…..

 

 41 kere maşallah minik yüreklere, teşekkürler dolunaya, teşekkürler Rıbat FM’e

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum