2012’deki ilk yazım…

 

2012 yılı devletimize, milletimize ve tüm Müslümanlara sağlık, huzur ve başarılar getirir inşallah.

Peki, ne yapalım 2012 yılında? 2011 yılında yapmış olduğumuz yanlışları, hataları 2012 yılında yapmamayı kendimize bir görev bilelim.

Daha fazla tefekkür edelim. Allah Teâlâ’nın seni, her şeyinle, içini dışını bildiğini, her an O'nun seni gördüğünü düşünmek, dünya hayatını,  dünya hayatının meşguliyetlerinin çokluğunu, dünya hayatının çok çabuk geçtiğini, ahiretin ve nimetlerin devamlı olduğunu akıldan çıkarmayalım…
İşte tefekkür dünyaya düşkün olmayıp, ahirete rağbet etmek gibi meyveler vermesi gerektiğini hiç aklımızdan çıkarmamayı bizlere öğretir.
Ölümün geleceğini, yılların bir bir nasıl eridiğini görüp ibret alalım, fırsatları kaçırdıktan sonra pişman olacağımızı düşünelim
Rabbimiz bizlere tefekkürün meyvesini; uzun emel sahibi olmamayı, amellerimizi düzeltmeyi, ahirete hazırlık yaparak geçirmeyi Allah hepimize nasip etsin"

Ömrümüzden bir yıl daha geçti gitti. 2012 yılı geldi İyi bir insan olalım, iyi bir insan olabilmek içinde elimizden gelenleri yapalım, yapmaya çalışalım. Bu konuda peygamber efendimiz ne buyuruyordu?

Beş şey vardır ki, kalp katılaştığı zaman onun ilacı olur:

Birincisi, sâlih kimselerle görüşmek ve onların meclisinde bulunmak
İkincisi, Kur’an-ı Kerim’in manasını düşünerek okumak
Üçüncüsü, karnını doyurmayıp, helalden az bir şey yemekle yetinmekZira helâl yemek kalbi aydınlatır
Dördüncüsü, Allah Teâlâ’nın kâfir ve günahkâr için hazırladığı acı azâbı ve tehdidini düşünmek
Beşincisi, kendisini Allah Teâlâ’ya kulluk vazifesini yapmakta âciz ve noksan görmek, bununla beraber Allah Teâlâ’nın lütuf ve ihsanını düşünmektir’ diye buyurur.
 İşte bu da tefekkür olup, bundan da hayâ meydana gelirİnsan hayâdan yoksunsa, onu insan yapan en önemli özellikten de yoksundur.

Hadise dayanarak 2012 yılında ne yapalım?

1-Salih kimselerle, bizi hayra sevk edecek cemiyetlerle, dost olup onların meclisinde haftada en az bir kere oturacağız, görüşeceğiz.

2-Hayatımızda her an var olan Kuran-ı Kerimimizin, Türkçe mealini mutlaka en az bir kez okuyacağız ve yaşayacağız.

3-Sofralardan doymadan kalkmaya, helal lokma yemeye ve bizi ayakta tutacak kadar yiyip nefsimizi terbiye etmeye çalışacağız.

4Cennet ve Cehennemin bizim için yaratıldığını unutmayacağız. Öleceğimizi ve hesaba çekileceğimizi aklımızdan çıkarmayacağız.

5-Bizler yaptığımız hataların her zaman bilince olacağız, Aynı hataları bir daha yapmayıp kulluğumuzu, samimi olarak yapmaya çalışacağız.

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi 2012 yılında bunları yaparak adam gibi Müslüman kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum